Co musíte ráno vědět (5. ledna)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na burzách v Evropě a za oceánem, jak se Donald Trump vypořádává s odkazem Baracka Obamy a jaký technologický unikát se ukrývá na východním okraji Prahy? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie i ve čtvrtek přepisovaly historii, index Dow se poprvé dostal nad 25 000 bodů

Akciový index Dow Jones Industrial Average ve čtvrtek poprvé prolomil hranici 25 000 bodů. Trvalo mu přitom méně než rok, než přidal 5 000 bodů, což je nejrychlejší růst od jeho vzniku v květnu 1896. Náladu na trzích podporovala slušná ekonomická data z USA i ze světa. Index Dow vzrostl o 0,61 % na nové zavírací maximum 25 075,13 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,4 % na nové zavírací maximum 2 723,99 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite skončil se ziskem 0,18 % na novém zavíracím maximu 7 077,91 bodu. Všechny tři indexy navýšily i svá absolutní maxima - Dow na 25 105,96 bodu, S&P 500 na 2 729,29 bodu a Nasdaq Composite na 7 098,05 bodu. V plusu skončily všechny hlavní sektory s výjimkou realitního odvětví a sektoru veřejných služeb. Dařilo se hlavně finančnímu sektoru a odvětví základních materiálů. Index volatility VIX stoupl o 0,77 % na 9,22 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se mírně zvýšil na 2,451 %.

Byron Wien to nevzdává, i pro rok 2018 hlásí 10 možných velkých překvapení

Goldman Sachs: Investoři by si měli připravit analgetika. Akcie i dluhopisy jsou drahé a sešup může bolet

2. Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly, Londýn si znovu připsal nový rekord

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mířily ve čtvrtek shodně vzhůru. Investoři reagovali na příznivá data a na růst cen komodit. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 0,89 %, nejúspěšnější byly automobilky reagující na příznivé zprávy o prodejích automobilů v USA. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 se odpoledne vyšplhal na nový historický rekord 7 701,93 bodu, nakonec seanci uzavřel se ziskem 0,32 % na 7 695,88 bodu. Německý index DAX stoupl o 1,46 % a francouzský benchmark CAC 40 si polepšil o 1,55 %.

Itálie: Zahřmí v březnu?

3. Pražská burza si ve čtvrtek připsala 1,69 %, akcie Erste přidaly přes pět procent

Pražská burza ve čtvrtek výrazně stoupla, index PX přidal 1,69 % na 1 105,13 bodu. Akcie Erste Group Bank posílily o více než pět procent, pojišťovna VIG zdražila o více než 2,5 %. V červených číslech skončily pouze dva tituly. Celkový objem obchodů dosáhl téměř 1,3 miliardy korun, a přesáhl tak dvojnásobek průměru za poslední rok.

3 zásadní doporučení pro investory na prahu roku 2018

4. Očekávané události

V pátek dopoledne se Německo pochlubí daty o maloobchodních tržbách a eurozóna inflační statistikou. Ve Spojených státech se investoři zaměří na data z trhu práce za prosinec v čele s mírou nezaměstnanosti a údaji o tvorbě pracovních míst. Kvartální hospodářská čísla v USA odtajní společnost Constellation Brands a s projevem vystoupí prezident Fedu ve Filadelfii Patrick Harker a šéfka clevelandské pobočky americké centrální banky Loretta Mesterová. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Trumpova administrativa chce otevřít pobřežní vody těžbě ropy

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa navrhla zpřístupnit skoro celou oblast pobřežních vod těžbě ropy a zemního plynu. Například u břehů Kalifornie to bude možné poprvé po více než 30 letech, uvedla ve čtvrtek agentura AP. Trump se tak vymezil proti svému předchůdci Baracku Obamovi, jehož opatření v zájmu ochrany klimatu těžbu a spotřebu fosilních paliv znevýhodňovala.

6. Šéf Intelu má (asi) problém, akcie prý prodal dříve, než firma oznámila problémy

Šéf společnosti Intel Brian Krzanich prodal velkou část svého akciového podílu ve firmě v době, kdy už věděl o problémech s čipy, ale informace ještě nebyla zveřejněna. Píše to zpravodajský server Business Insider. O vážné bezpečnostní zranitelnosti hlavních počítačových procesorů firmu informovala společnost Google. Intel tvrdí, že prodej akcií byl naplánován předem. Pokud by se potvrdilo, že Krzanich akcie prodal záměrně, šlo by patrně o trestný čin.

7. Komerční banka radí prodat akcie Fortuny jejímu majoritnímu vlastníkovi

Společnost Fortbet Holdings, majoritní vlastník Fortuny, se rozhodla podat nabídku na odkup všech volně obchodovaných akcií Fortuny s cenou 182,50 Kč za kus. Analytik z Komerční banky Jiří Kostka akcionářům Fortuny doporučuje nabídku akceptovat. Fortbet aktuálně ovládá přes 80 % sázkařské firmy, největším minoritním akcionářem Fortuny je společnost Templeton, jež vlastní necelých 11 % akcií.

8. Polsko plánuje vytvoření středoevropské rozvojové banky

Polsko jedná s Maďarskem o vytvoření regionální rozvojové banky, která by se zabývala investicemi do infrastruktury ve střední Evropě. Do projektu plánuje zapojit rovněž Českou republiku a Slovensko. Uvedl to podle agentury Reuters polský premiér Mateusz Morawiecki po setkání se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem.

9. Zkrachovalou firmu Westinghouse koupí za 4,6 miliardy USD firma Brookfield 

Investiční společnost Brookfield Business Partners koupí za 4,6 miliardy USD od japonské Toshiby její americkou jadernou divizi Westinghouse Electric. Westinghouse loni v březnu vyhlásil bankrot. Firma se mimo jiné podílela na výstavbě prvních dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín a do roku 2010 do ní dodávala palivo.

10. Výše globálního dluhu vystoupila v loňském třetím čtvrtletí na rekord

Výše globálního dluhu vystoupila v třetím čtvrtletí loňského roku na rekordních 233 bilionů dolarů. Díky silnému hospodářskému růstu ale podíl dluhu k hrubému domácímu produktu klesá, uvedl ve své zprávě Institut pro mezinárodní finance (IIF). Údaj zahrnuje dluhy domácností, vlád a firem z finančního i nefinančního sektoru.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Pražská laboratoř jako ze sci-fi filmu umí simulovat i blesky

Vybavení zkušebny velmi vysokého napětí v Praze-Běchovicích vypadá jako kulisy ze sci-fi filmů minulého století. Obří kovové koule, několikametrové transformátory či Teslova cívka jsou umístěné v neméně zajímavé budově. Její vysoké zkosené stěny bez oken vytvářejí prostředí, které se v minulosti zalíbilo i některým filmařům. Podle ředitele EGU HV Laboratory Jana Lachmana se tu natáčely třeba některé scény z Arabely nebo americký akční thriller xXx s Vin Dieselem v hlavní roli.

I když "filmová kariéra" je pro laboratoř zajímavým zpestřením, její hlavní činností jsou zkoušky různých materiálů, které se používají v energetice k přenosu a rozvodu elektrické energie. "Když tu byl štáb z Hollywoodu, brali zařízení jako kulisy a my jsme se z toho pak měsíc vzpamatovávali," vzpomněl Lachman na natáčení. Zároveň ale přiznává, že vybavení hlavní haly na návštěvníky dokáže udělat velký dojem. "Někdo v tom vidí Verneovy romány," řekl.

Laboratoř vznikla už v roce 1953 jako Výzkumný ústav pro československou energetiku, v 90. letech se transformovala a dnes má formu akciové společnosti. Funguje jako akreditovaná zkušebna. "Zkoušíme v podstatě všechno, co se používá pro přenos a rozvod elektrické energie - izolátory, vodiče, transformátory a další zařízení," řekl ředitel. Zakázky má laboratoř nejen z evropských firem, ale také z Ruska, Číny, USA nebo Kanady. A protože na přenosovou soustavu působí i vlivy prostředí, musí technici z Běchovic umět nasimulovat i některé přírodní jevy.

"Máme například komoru se slanou mlhou nebo věže s tryskami, kde děláme zkoušky za podmínek deště. Déšť samozřejmě také snižuje schopnost materiálu vydržet určité napětí," vysvětlil Lachman. V minulosti laboratoř testovala také vrtule a části křídel letadel při zásahu blesku. I takový jev musí umět napodobit. "Máme k tomu impulzní rázový generátor, který produkuje atmosférické impulzy s charakterem bleskového výboje," popsal ředitel. Generátor je schopen vyprodukovat napětí až 2,5 milionu voltů. "Ovšem musím upozornit, že nejsme schopni vyprodukovat blesk jako takový - ten má i obrovský proud, řádově kiloampéry," dodal ředitel.

Laboratoř také občas pořádá dny pro veřejnost, během kterých mohou zájemci zhlédnout efektní ukázku Faradayovy klece nebo "elektrického rytíře". Při něm jsou za třaskání umělých blesků demonstrovány některé fyzikální jevy. Podle Jana Lachmana je to i způsob, jak k zájmu o tuto problematiku přitáhnout mladou generaci. Najít kvalitní pracovníky není úplně snadné. Například v Číně podle něj vznikají laboratoře, které sice té běchovické mohou konkurovat cenou a částečně i vybavením, ale zaostávají odborností lidí.

Musíte vědět
Přestat sledovat
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat