Co musíte ráno vědět (6. června)

Jak se v úvodu týdne obchodovalo v Evropě a v USA, jak se představenstvo Fortuny staví k současné nabídce na odkup akcií firmy a který slavný byznysmen se narodil před sto lety? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zahájily týden poklesem, cenné papíry Alphabetu se ale poprvé dostaly nad 1 000 USD

Americké akcie v pondělí mírně zlevnily. Důvodem byl hlavně propad cenných papírů firmy Apple. Ztráty částečně kompenzoval růst energetických a finančních společností. Akcie technologického konglomerátu Alphabet se poprvé v historii dostaly nad 1 000 dolarů za kus. Index Dow oslabil o 0,1 % na 21 184,04 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,12 % na 2 436,10 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,16 % na 6 295,68 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,28 % na 10,07 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o asi dva bazické body na 2,182 %. V plusu uzavřely sektor necyklického spotřebního zboží, energetické odvětví, finanční sektor a technologické odvětví. Nejvýrazněji klesly průmyslové odvětví, sektor základních materiálů a odvětví veřejných služeb.

Akciový tip (technická analýza): Budou akcie Verizonu pokračovat v odrazu ode dna?

Bublina jménem Amazon by měla splasknout, očekávání investorů nejsou realistická

2. Evropské burzy začaly týden v červených číslech, Banco Popular se propadla o 18 %

Většina evropských akciových trhů v pondělí skončila v mínusu. Investoři vyhodnocovali evropská makrodata a pomalu již také vyhlíželi čtvrteční měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,1 % na 392,04 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,29 % na 7 525,76 bodu a francouzský CAC 40 spadl o 0,66 % na 5 307,89 bodu. Německé trhy v pondělí kvůli státnímu svátku zůstaly zavřené. Nedařilo se zejména akciím předních evropských aerolinek, které níže poslal víkendový teroristický útok v Londýně. Akcie španělské Banco Popular prohloubily ztráty ze závěru předešlého týdne, když se propadly o více než 18 %. Banka doplácí na varování regulátorů EU, kteří v minulém týdnu uvedli, že pokud si nenajde nového majitele, bude zavřena.

Investorský magazín: Jak připravit portfolio (nejen) na léto?

3. Pražská burza v pondělní mírně stoupla, akcie Unipetrolu zdražily o téměř 4 %

Pražská burza v pondělní seanci, která kvůli technickým problémům začala až ve 12 hodin, vzrostla podle indexu PX o 0,21 % na 1 007,91 bodu. Nahoru trh táhly akcie petrochemického holdingu Unipetrol a energetické skupiny ČEZ, nedařilo se naopak textilce Pegas Nonwovens, Erste Group Bank a mediální společnosti CME. Objem obchodů byl s 235 miliony korun výrazně podprůměrný. Nejobchodovanější byly v úvodu týdne akcie Monety Money Bank, které zlevnily o 0,19 % na 79,40 Kč. Další finanční tituly se na směru neshodly. Komerční banka uzavřela na nule (943 Kč), Erste Group Bank odepsala 0,29 % na 857,90 Kč a pojišťovna VIG zpevnila o 0,66 % na 655 Kč. Nejvýraznější zisk zaznamenal petrochemický holding Unipetrol, jehož akcie stouply o 3,91 % na 281,80 Kč po zprávě, že největší polská rafinérská skupina a jeho 63% vlastník PKN Orlen zvažuje odkup 23,7% podílu drženého entitou ze skupiny J&T. V červených číslech uzavřeli mediální CME (-0,52 % na 94,75 Kč), nápojářská Kofola ČeskoSlovensko (-0,02 % na 409,90 Kč), textilka Pegas Nonwovens (-0,85 % na 928 Kč) a telefonní operátor O2 Czech Republic (-0,53 % na 282,30 Kč).

KONTEXT: Realita realit v Česku aneb Proč bublina (možná) praskne a ceny porostou

4. Očekávané události

V noci na úterý bude zasedat australská centrální banka, která bude rozhodovat o nastavení úrokových sazeb. Analytici očekávají, že banka ponechá základní úrokovou sazbu beze změny na 1,5 %. V Evropě budou investory zajímat dubnové tržby maloobchodníků v eurozóně a červnový index důvěry investorů v zemích eura od společnosti Sentix. Spojené státy se pochlubí dubnovou statistikou otevřených pracovních pozic JOLTS, což je oblíbený ukazatele šéfky Fedu Janet Yellenové, a červnovým indexem ekonomického optimismu. V Česku bude zveřejněna zpráva o dubnových maloobchodních tržbách. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Unipetrol: PKN Orlen zvažuje odkup minoritních podílů

Největší polská rafinérská skupina a 63% vlastník Unipetrolu PKN Orlen zvažuje odkup 23,7 % akcií firmy držených entitou z finanční skupiny J&T. Zástupci minoritního vlastníka z J&T výrazně kritizovali dividendovou politiku společnosti a nedostatek poskytovaných informací ohledně nákupu a potřebných investic ve společnosti Spolana.

6. Fortuna: Představenstvo nepovažuje cenu nabízenou za akcie firmy za férovou

Fortuna zveřejnila podrobné informace a postoj managementu k dobrovolné nabídce odkupu akcií firmy ze strany společnosti Forbet, majoritního akcionáře Fortuny. Představenstvo společnosti na základě nezávislého hodnocení zpracovaného KPMG a na základě doporučení komise, která byla k tomuto účelu ustavena, nepovažuje nabídku na odkup za 118,04 Kč za kus z finančního pohledu za férovou.

7. Zronek (ČEZ): Prioritou je dostavba Dukovan, přímá dohoda je možností

Nový tuzemský jaderný blok bude v případě rozhodnutí o jeho realizaci postaven v Jaderné elektrárně Dukovany. V rozhovoru s ČTK to řekl šéf nové divize jaderná energetika ČEZ a ředitel Jaderné elektrárny Temelín Bohdan Zronek. Mezi reálné varianty formy případné stavby nového bloku podle něj patří i ta, že bude po prvotním výběru z více dodavatelů uzavřena dohoda s jedním strategickým partnerem.

8. Světová banka nadále počítá se zrychlováním růstu světové ekonomiky

Růst světové ekonomiky by měl v letošním roce zrychlit na 2,7 % a napřesrok by měl dosáhnout 2,9 %. Předpověděla to v červnové prognóze Světová banka, která tak potvrdila svůj výhled ze začátku roku. Zlepšila však odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny, a to na 1,7 % z dříve předpokládané úrovně 1,5 %.

9. Průměrná mzda v ČR v prvním čtvrtletí stoupla na 27 889 Kč

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o 5,3 % na 27 889 korun. V pondělí to oznámil Český statistický úřad. Po odečtení inflace, tedy růstu cen, se výdělek zvýšil o 2,8 %. Růst tak mírně předčil odhady analytiků a oproti čtvrtému čtvrtletí roku 2016 zrychlil. Průměrná mzda vytrvale roste v Česku již od začátku roku 2014.

10. Lagardeová nabízí eurozóně dohodu o řeckém dluhu

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová prohlásila, že evropským věřitelům nabídla východisko ze slepé uličky řeckého zadlužení. Její návrh by eurozóně umožnil uvolnit další část úvěru ještě v červnu. V pondělí o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na rozhovor, který Lagardeová poskytla německému listu Handelsblatt.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Před sto lety se narodil finančník Kerkorian

Kirk Kerkorian se jako potomek chudých arménských přistěhovalců v USA protloukal, jak se dalo. V mládí si přivydělával boxem a snil o tom, že se stane pánem Las Vegas. To se mu nakonec podařilo, vypracoval se v miliardáře, který ve městě hazardu ovládl kasina i hotely. Kerkorianovi se dařilo majetek v pravý čas lacině kupovat a následně se ziskem prodávat. Investor a specialista na fúze se narodil před 100 lety, 6. června 1917.

Kerkorian, který kromě zábavního průmyslu působil také v průmyslu automobilovém a leteckém, nebyl typickým boháčem. Plachý a před médii prchající filantrop si svůj džíp rád řídil sám a i jako majitel filmových studií stál podle agentury Reuters ve frontě na vstupenky do kina. Časopis Forbes v květnu 2015 odhadl Kerkorianův majetek na 4,2 miliardy dolarů, což bylo ovšem ještě o téměř 12 miliard méně než před krizí v roce 2008.

V jednu chvíli vlastnil například více než polovinu hotelových pokojů na lasvegaské třídě Strip. Třikrát - v letech 1969, 1973 a 1993 - postavil v Las Vegas největší hotel na světě. Byl také tím, kdo přispěl k přeměně města z pověstného hnízda neřesti v rodinnou destinaci. Kerkorian byl známý tím, že také třikrát koupil a prodal proslulé hollywoodské filmové studio Metro-Goldwyn-Mayer (MGM). Získal rovněž studio United Artists a snažil se koupit také Columbia Pictures.

"Pracuj, jako bys žil věčně. Žij, jako bys měl zemřít zítra," tohoto oblíbeného rčení se držel. Kerkorian výrazně investoval také do automobilového průmyslu. Kdysi vlastnil téměř 10% podíl v největší americké automobilce General Motors, proslul bojem o její záchranu. Absolvoval rovněž dva neúspěšné pokusy o převzetí jejího konkurenta Chrysler. Akcie Chrysleru začal Kerkorian skupovat v 90. letech, když byla automobilka silně zadlužená.

Svoji hvězdnou kariéru začal z ničeho. Kvůli neukázněnosti nedokončil ani osmiletou školní docházku. Stal se boxerem a pak získal pilotní licenci. Jeho podnikatelský styl do značné míry ovlivnily riskantní lety přes oceán za druhé světové války, které byly kvůli německým protiútokům sebevražedné. Za každý let tehdy Kerkorian dostával vysokých 1 000 dolarů. Po válce využil těchto peněz i svých styků a obchodoval s vyřazenými vojenskými letadly.

Později založil vlastní charterovou společnost TIA, kterou následně zase výhodně prodal. Častou destinací těchto letů bylo právě město Las Vegas. Ani Kerkorian, který ve svém životě jako letec často hazardoval se životem, nemohl samozřejmě nepodlehnout svodu vydělat na sázkách obrovské peníze. Po jedné drtivé prohře se však zařekl, že vždy už bude stát jen "na druhé straně stolu".

V roce 1962 výhodně koupil v Las Vegas parcely, které neslibovaly nic převratného. Byla to ale trefa do černého. Časopis Forbes tuto investici nazval "jednou z nejúspěšnějších spekulací s pozemky v historii USA". Stavbě hotelů a heren tak již nic nestálo v cestě. Kerkorian investoval i do letectví. Koupil a prodal Western Airlines, založil a pak zrušil neúspěšný projekt luxusních aerolinií MGM Grand Air a podal neúspěšnou nabídku na převzetí aerolinek Trans World Airlines.

"Jsem srdcem hráč," říkával o sobě Kerkorian, který působil prostřednictvím své společnosti Tracinda Corporation. Její název vznikl ze spojení jmen jeho dcer - Tracy a Lindy z druhého manželství, podobně jako jeho nadace Lincy Foundation. Rodák z kalifornského Fresna se za svůj život dokázal vyrovnat nejen s mnoha podnikatelskými prohrami, ale i se čtyřmi manželstvími. Naposledy se Kerkorian oženil v roce 2014. Zemřel 15. června 2015 ve věku 98 let.

Musíte vědět
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat