Co musíte ráno vědět (6. října)

Jak se ve čtvrtek vedlo americkým a evropským akciovým trhům, jaký stavební megaprojekt vymysleli Číňané s Brazilci a kdy se začne nad velkoměsty létat samořízenými taxíky? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek díky slušným makrodatům znovu přepisovaly historii

Hlavní akciové indexy ve Spojených státech uzavřely čtvrteční obchodování na nových maximech. K růstu přispěly příznivé údaje o ekonomice USA a naděje na schválení daňové reformy prosazované americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Index Dow si připsal 0,5 % a obchodování zakončil na novém zavíracím maximu 22 775,39 bodu, širší S&P 500 stoupl o 0,56 % na nové zavírací maximum 2 552,07 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,78 % na nové zavírací maximum 6 585,36 bodu. Nový absolutní rekord indexu Dow činí 22 777,04 bodu, S&P 500 posunul své historické maximum na 2 552,51 bodu a Nasdaq Composite navýšil svůj absolutní rekord na 6 587,21 bodu.

Akciové nápady na příští dny: Amgen a Barnes & Noble

Jak si vedou jednotlivé investice od začátku roku?

2. Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly v reakci na zklidnění situace ve Španělsku

Většina velkých akciových trhů západní Evropy zakončila čtvrteční obchodování těsně, avšak přece v kladném pásmu. Investoři čerpali optimismus z klidnějšího vývoje událostí ve Španělsku po dramatickém nedělním referendu o nezávislosti Katalánska. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 zakončil seanci se ziskem 0,16 %, když jeho jednotlivé sektory nenašly společný směr. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 si připsal 0,54 %, německý DAX utrpěl ztrátu 0,02 % a francouzský CAC 40 si polepšil o 0,3 %.

Erste: Ekonomický a tržní výhled na čtvrtý kvartál 2017

Saxo Bank: Světová ekonomika má to nejlepší za sebou

3. Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,46 %, vzhůru ji hnaly Erste a Komerční banka

Index pražské burzy PX zaznamenal během čtvrteční seance zisk 0,46 %, skončil na 1 057,39 bodu. Nejobchodovanější titul dne, akcie ČEZ, se sice během dne pohyboval v červených číslech, nakonec ale skončil těsně nad nulou. Nedařilo se Kofole ČeskoSlovensko a Unipetrolu.

Erste nově doporučuje akumulovat akcie Unipetrolu. Společnost prý čekají zlaté časy

4. Očekávané události

Závěr týdne bude ve znamení zářijové zprávy z amerického trhu práce. Analytici čekají jen asi 90 tisíc vytvořených pracovních míst a stagnaci míry nezaměstnanosti na 4,4 %. Sledované budou také údaje o vývoji mezd. Vedle toho v zámoří vyjde statistika spotřebitelských úvěrů. V Evropě budou sledované německé průmyslové objednávky a v Česku se dočkáme zprávy o obchodní bilanci, maloobchodních tržbách a vývoji devizových rezerv ČNB. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Brazílie a Čína plánují stavbu obřího koridoru přes Amazonii

Až 49 nových přehrad chce vláda Brazílie postavit na řece Tapajós a jejích přítocích v povodí Amazonky. Povodí Tapajós by se za finanční podpory Číny mělo v příštích letech proměnit v obří koridor pro přepravu obilí a sóje z odlesněných ploch státu Mato Grosso, napsal deník The Guardian. V cestě industrializace nedotčené části Brazílie však stojí ochranářské organizace a původní obyvatelstvo z indiánského kmene Munduruku.

6. Děripaskova firma En+ nabídne akcie v Moskvě a Londýně

Ruská společnost En+ Group, která spravuje aktivity ruského miliardáře Olega Děripasky v oblasti produkce hliníku a vodních elektráren, plánuje primární nabídku akcií na burzách v Londýně a Moskvě. Z prodeje akcií chce získat 1,5 miliardy USD. Nabídka v Londýně bude prvním vstupem ruské firmy na londýnskou burzu od zavedení sankcí vůči Moskvě kvůli ukrajinské krizi v roce 2014, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters.

7. Španělská Banco Sabadell přesune oficiální sídlo mimo Katalánsko

Pátá největší španělská banka Banco Sabadell se rozhodla přesunout své oficiální sídlo z Katalánska do provincie Alicante. Oznámila to ve čtvrtek mluvčí společnosti. O podobném kroku nyní uvažuje rovněž větší konkurent Caixabank. Banco Sabadell a Caixabank jsou největšími bankami sídlícími v Katalánsku, které se nyní chystá vyhlásit nezávislost na Španělsku.

8. ČR je a nadále zůstane domovem společnosti Škoda, tvrdí šéf Maier

Vedení firmy Škoda Auto se ve čtvrtek snažilo dopisem zaměstnancům uklidnit obavy vyvolané nepotvrzenými informacemi, že se má část výroby Škody přesunout do Německa. "Naše české výrobní závody zásadně jsou a budou na prvním místě. Česká republika je a nadále zůstane domovem společnosti Škoda Auto," píše předseda představenstva Škody Auto Bernhard Maier v dopise.

9. Čipová divize Toshiby plánuje pod novým majitelem vstup na burzu

Americký investiční fond Bain Capital má plánu nabídnout do tří let na burze akcie čipové divize Toshiby. Rád by také rychle uzavřel dohodu o vyrovnání se společností Western Digital, která je partnerem Toshiby ve společném podniku na výrobu čipů a která se staví proti prodeji.

10. Forbes: Nejbohatším Čechem je stále Kellner, druhý je znovu Babiš

Nejbohatším Čechem zůstává podle časopisu Forbes vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner s majetkem v hodnotě 310 miliard korun. Druhé místo opět obsadil předseda hnutí ANO a někdejší ministr financí Andrej Babiš s 88 miliardami Kč. Třetí je realitní magnát Radovan Vítek s 57 miliardami korun, v těsném závěsu za ním skončil s 55 miliardami vlastník skupiny KKCG Karel Komárek. Majetek všech čtyř se meziročně zvýšil.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Taxi! Kam letíte?

Létající samořízené taxi má převézt první zákazníky napřesrok, nechal se slyšet Airbus, evropský výrobce letadel se sídlem ve Francii. Pokud půjde vše podle plánu, budou automatizované taxíky létat na pevně stanovených trasách nad obzvláště ucpanými částmi světových velkoměst s maximálně čtyřmi pasažéry rychlostí až 120 kilometrů v hodině.

Ve čtvrtek firma oznámila, že úspěšně provedla pozemní testy zbrusu nového elektrického pohonného systému, jenž by měl být schopen kolmého vzletu i přistání. Bonne chance!

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat