Co musíte ráno vědět (9. července)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, cenné papíry které čínské fintech společnosti by mohly vstoupit na burzu v Hongkongu a který vlivný český podnikatel slaví pětačtyřicetiny? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu mírně posílily, dařilo se technologickým firmám

Akcie ve Spojených státech se ve středu pohybovaly oběma směry a v závěru posílily především díky technologickým firmám. Index Nasdaq Composite uzavřel na novém maximu. Investoři zvažovali, zda přisoudit větší váhu známkám ožívání ekonomiky, nebo opětovnému zrychlení šíření nemoci covid-19. Index Dow posílil o 0,68 % na 26 067,28 bodu, širší S&P 500 přidal 0,78 % na 3 169,94 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,44 % na nové zavírací maximum 10 492,50 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,59 % na 28,08 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 0,668 %.

Barry Ritholtz: Stock market? Spíše Spock market!
Pro řadu investorů byly březnové propady na trzích první velkou zkouškou v tržní kariéře. Teď navíc nejen oni nevěřícně hledí na to, jak hluboká propast je mezi situací v ekonomice a na burzách. Populární investor Barry Ritholtz ovšem tvrdí, že ji lze celkem jednoduše vysvětlit. Stačí prý seriálová postava Pana Spocka.
S&P 500: Začíná další ztrátová epizoda?
Americký akciový index S&P 500 se 7. července opět přiblížil hladině 3 200 bodů, během dne ale zamířil poměrně zprudka níže. V době, kdy fundamenty působí na trh každý den jiným směrem, není od věci se podívat na ceny optikou technické analýzy.

2. Evropské akcie ve středu opět ztrácely

Evropské akcie ve středu od rána ztrácely. V průběhu dopoledne se sice dokázaly dostat do zelených čísel, ale nakonec se opět propadly do ztrát. Nejvíce klesly banky, automobilky a sektor cestovního ruchu, ztráty pak omezovaly zisky v sektorech základních materiálů a infrastruktury. Panevropský index STOXX Europe 600 ztratil 0,67 % na 366,48 bodu, britský index FTSE 100 odepsal 0,55 % na 6 156,16 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 1,24 % na 4 981,13 bodu a německý DAX se snížil o 0,97 % na 12 494,81 bodu.

Koronavirové pololetí: Dolar potvrdil svou sílu
Máme za sebou první polovinu roku, která se již zapsala do dějin pandemií nemoci COVID-19 a na ni reagujících finančních trhů a celé ekonomiky. Příklon investorů k bezpečnějším aktivům byl patrný i na měnovém trhu.

3. Pražská burza ve středu mírně vzrostla, dařilo se akciím ČEZ, CME a O2

Pražská burza ve středu mírně vzrostla, index PX posílil o 0,22 % na 938,85 bodu. Nahoru ho táhly akcie elektrárenské společnosti ČEZ, mediální skupiny CME a operátora O2. Nedařilo se likérce Stock Spirits. Aktivita na trhu byla nízká.

Češi na dovolené a jak se doma (ne)obejdeme bez zahraničních turistů
Začínají letní prázdniny, pro mnohé dost možná úplně jiné než všechny předchozí. Zaměřme se proto na to, jak po nejhorším koronavirovém propadu utrácíme a co (ne)čekat od dalších týdnů, pokud jde o turismus, pro léto charakteristický.

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek zveřejní Čína zprávu o inflaci, dopoledne přidá Německo výsledek obchodní bilance a běžného účtu a ČNB zveřejní zprávu o devizových rezervách. Spojené státy odpoledne přidají data o velkoobchodních zásobách a pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky hospodaření zveřejní v zámoří společnost Walgreens Boots Alliance. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Finanční společnost Ant ze skupiny Alibaba plánuje vstup na burzu

Společnost Ant Group, která je finančně-technologickou dceřinou firmou čínského internetového prodejce Alibaba, plánuje ještě v letošním roce vstoupit na burzu v Hongkongu. Cílem firmy je dosáhnout ohodnocení více než 200 miliard USD, uvedla ve středu s odvoláním na informované zdroje agentura Reuters.

6. Merkelová: EU musí z krize vyjít jednotná a silnější

Prioritou začínajícího německého předsednictví Evropské unii bude, aby EU ze současné krize vyšla jednotná a silnější. Rychlé schválení balíku na pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovými omezeními je v zájmu všech zemí bloku. Europoslancům to ve středu řekla německá kancléřka Angela Merkelová, která v Bruselu představila zásadní cíle nadcházejícího půlročního předsednictví své země.

7. Boeing už téměř vyřešil spor kolem jedné havárie letadla 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing už začal vyplácet odškodné ve více než 90 % sporů souvisejících s předloňskou havárií svého letadla 737 MAX v Indonésii, která připravila o život všech 189 lidí na palubě. S odvoláním na dokument předložený v úterý federálnímu soudu v Chicagu o tom informovala agentura Reuters.

8. Zvyšování zásob ropy v USA snižuje cenu černého zlata

Cena ropy ve středu opět poklesla s tím, jak se v USA zvyšují její zásoby. Trh na nadměrné zásoby reagoval poklesem, zatímco nárůst počtu nakažených koronavirem v USA nedává důvod k předpokladu zvýšené poptávky po ní. "Trh se obává nárůstu případů covidu-19, zejména ve Spojených státech," řekl Victor Shum, viceprezident pro energetické poradenství v IHS Markit. Současně odhadl, že v příštích týdnech se cena ropy Brent bude pohybovat v rozmezí 37 a 44 dolarů za barel.

9. Sněmovna schválila zvýšení schodku rozpočtu na 500 miliard korun

Poslanecká sněmovna ve středu hlasy poslanců ANO, ČSSD a KSČM schválila zvýšení letošního schodku státního rozpočtu na rekordních 500 miliard korun. Jde již o třetí navýšení letošního schodku kvůli dopadům epidemie covidu-19. Původní schodek schválený loni v prosinci měl být 40 miliard, sněmovna jej letos navýšila na 200 a později na 300 miliard korun. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) vyjádřila naději, že dnešní změna rozpočtu je pro letošek poslední.

10. Zaměstnanci Airbusu protestovali proti rušení pracovních míst

Zaměstnanci evropského výrobce letadel Airbus ve středu ve Francii a v Německu protestovali proti plánovanému snižování počtu pracovních míst. Firma minulý týden oznámila, že v důsledku koronavirové krize zruší zhruba 15 000 pracovních míst. To odpovídá více než 10 % její celkové pracovní síly. Snižování počtu pracovníků se má týkat právě především Francie a Německa.

BONUS

Daniel Křetínský patří k nejvlivnějším postavám českého byznysu, ve čtvrtek slaví 45. narozeniny

Podnikatel Daniel Křetínský, který 9. července slaví pětačtyřicetiny, patří k nejvlivnějším postavám českého byznysu a k nejbohatším lidem světa. Ovládá řadu průmyslových, obchodních i finančních podniků v Česku i v zahraničí. Časopis Forbes ho s odhadovaným majetkem v hodnotě 66 miliard korun řadí na páté místo mezi nejbohatšími Čechy roku 2019, ve světě mu Forbes mezi nejbohatšími lidmi přisuzuje 725. místo s majetkem odhadovaným na 3,4 miliardy dolarů.

"Je nejvýše postaveným miliardářem v našem žebříčku, který žádným způsobem nezbohatl na privatizaci," uvádí v jeho profilu česká mutace časopisu Forbes. Křetínského majetek pochází z investic do firem z celé řady oborů, především však z energetiky.

Hlavní Křetínského firmou  je Energetický a průmyslový holding (EPH), který je přední středoevropskou energetickou společností. Holding je klíčovým přepravcem ruského zemního plynu do EU, největším dodavatelem tepla v ČR, druhým největším českým výrobcem elektřiny (po firmě ČEZ) a jednou z největších těžebních firem v Německu. Vlastní i energetické zdroje na Slovensku, v Německu, Itálii, Maďarsku, Británii a ve Francii. EPH ovládá přes 50 těžebních a energetických firem.

Křetínský se také výrazně angažuje v médiích. V Česku realizuje své aktivity prostřednictvím společnosti Czech News Center (CNC), která je součástí koncernu Czech Media Invest (CMI). V CMI má podíl 50 %, dalším spolumajitelem je Patrik Tkáč ze skupiny J&T, častý partner jeho obchodních transakcí. K hlavním titulům CNC patří deníky Blesk, Aha! a Sport, časopis Reflex a také například webový zpravodajský portál Info.cz. Společnost vlastní i dvě tiskárny.

Velkou pozornost vzbudil Křetínský ve Francii, kde koupil 49% podíl v holdingu Le Nouveau Monde, jehož prostřednictvím tak spoluvlastní skupinu vydávající vlivný list Le Monde. V zemi CMI koupila i týdeník Marianne a loni dokončila nákup francouzských časopisů skupiny Lagardére včetně licence na značku Elle. CMI již dříve od Lagardére koupila rozhlasové stanice v Česku, Polsku, na Slovensku a v Rumunsku, včetně tuzemských stanic Frekvence 1 a Evropa 2.

Křetínský je též spoluvlastníkem firmy EP Industries (odštěpené z EPH), která patří mezi přední průmyslová uskupení v Česku. Zahrnuje zhruba desítku společností působících mimo jiné v energetickém strojírenství, dopravní infrastruktuře, automobilovém průmyslu (výrobce autobusů SOR) a odpadovém hospodářství (AVE holding).

Jako investor se angažuje i v jiných odvětvích, a to prostřednictvím firem EP Global Commerce (velkoobchod) nebo Vesa Equity Investment, které Křetínský vlastní s Patrikem Tkáčem. Tkáč s Křetínským dlouhodobě investují do retailových, velkoobchodních a e-commerce firem. Například drží 29,99 % akcií německého řetězce METRO a spoluvlastní zhruba 40% podíl v Mall Group.

Podle tisku nedávno například vydělal během týdnů odhadem několik desítek milionů dolarů, když koupil a se ziskem prodal podstatnou část svého podílu v americkém řetězci obchodních domů Macy's. Vesa dál drží 6% podíl v dalším americkém řetězci - firmě Foot Locker. Kromě toho Vesa vlastní i podíly v britské poštovní společnosti Royal Mail a ve francouzské maloobchodní skupině Casino (v obou nad 5 %).

Křetínský, který je širší veřejnosti znám rovněž  jako šéf a spolumajitel fotbalové Sparty Praha, se narodil v Brně. Jeho otcem je profesor Mojmír Křetínský, matkou někdejší soudkyně Ústavního soudu Michaela Židlická.

Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity. Po studiích pracoval v brněnské advokátní kanceláři. V roce 1999 začal v Praze pracovat pro investiční skupinu J&T, o dva roky později převzal řízení aktivit v oblasti investičního bankovnictví na území ČR. V roce 2003 se stal partnerem skupiny, čímž získal právo podílet se na ziscích. Později se v rámci J&T podílel na založení EPH.

Je svobodný. Podle časopisu Forbes je jeho partnerkou Anna Kellnerová, dcera nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, se kterým také obchodně spolupracuje. Jeho předchozí partnerkou byla podle médií Klára Cetlová, v současnosti náměstkyně ministryně spravedlnosti.

Musíte vědět
Přestat sledovat
12. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
12. 6. 2021 6:51
Ekonom: Bitcoin není měna, vnímám jej spíše jako komoditu nebo předmět spekulace
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
11. 6. 2021 12:21
Nacher: České banky jsou v dobré kondici a rostoucí ceny nemovitostí dávají smysl
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 6. 2021 17:01
Zapomenuté miliardy: Představení služby, která může i vám pomoci najít desítky i stovky tisíc korun
Akcie ČR
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Privatizace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat