Co musíte ráno vědět (9. května)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak schopný obchodník je Donald Trump a jaké výročí slaví pražské metro? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy uzavřely ve středu smíšeně, trh doufá v uzavření obchodní dohody USA s Čínou

Hlavní americké akciové indexy uzavřely středeční obchodování smíšeně. Investoři se sice rozhodli být před čtvrtečním zahájením další fáze americko-čínských jednání o obchodní dohodě optimističtí, ale v samém závěru širší index S&P 500 a index technologického trhu Nasdaq Composite stlačily níže akcie firmy Intel. Dolar zůstal na devizovém trhu téměř beze změny. Index Dow stoupl o 0,01 % na 25 967,33 bodu, širší index S&P 500 odepsal 0,16 % na 2 879,42 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,26 % na 7 943,32 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 0,41 % na 19,40 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o tři bazické body na 2,48 %.

Akcie, měny, sazby, komodity, ekonomika: Co si myslí big money?
Oživení na akciovém trhu, rostoucí ceny ropy, silný dolar, ale i tak umírněný Fed. Do toho nervozita na dluhopisovém trhu ruku v ruce s obavami z možné recese, tahanice o brexit, jednání o mezinárodním obchodu nebo úpisy akcií populárních firem. Zkratka pro první čtyři měsíce roku 2019 by jistě mohla zahrnovat i další události a faktory, pro investory je ale vždy důležitější výhled než pohled do zpětného zrcátka. A magazín Barron's se ve svém velkém průzkumu mezi investičními manažery ptal právě na příští měsíce.
Co Twitter dal: Smrt inflace
Tentokrát něco o úspěšných veganských burgrech, smrti inflace, obchodní válce, která ohrožuje kdekoho, jen ne USA a Čínu, o dobrém ročníku finančních aktiv a o tom, na co jsou dobré reálné sazby Fedu.

2. Evropské akcie v polovině týdne zpevnily, akcie Siemensu zdražily zhruba o 4,5 %

Evropské akciové trhy ve středu uzavřely v zelených číslech, když investoři vyhodnocovali zprávy týkající se obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou. Potěšil je tweet amerického prezidenta Donalda Trumpa, který napsal, že Čína chce vyjednat obchodní dohodu, a ve čtvrtek proto do Washingtonu přijede čínský vicepremiér Liou Che. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,15 % na 382,23 bodu, britský FTSE 100 stoupl rovněž o 0,15 % na 7 271 bodů, francouzský CAC 40 posílil o 0,41 % na 5 417,59 bodu a německý DAX se zvýšil o 0,72 % na 12 179,93 bodu. Lepší než očekávaná kvartální čísla ve středu odtajnil německý průmyslový koncern Siemens. Akcie společnosti díky tomu vyletěly vzhůru zhruba o 4,5 %.

Volby do Evropského parlamentu: V čem jsou jiné?
V květnu čekají Evropu volby do Evropského parlamentu, které naznačí další směřování evropského projektu. Ty letošní jsou již čtvrté v pořadí, kterých se mohou zúčastnit občané ČR. Tentokrát mají volby specifický význam, neboť v současnosti Evropa čelí protiintegračním náladám, jež se do (výsledku) voleb nepochybně promítnou.
Pozitiva brexitu a migrační krize: Lidé se konečně zajímají o EU
Migrační krize i současné brexitové tahanice mají nepochybně i svá pozitiva. Lidé se začali o Evropu a Evropskou unii zajímat a v médiích poprvé od našeho vstupu probíhá seriózní debata o přínosech i problémech unie, vysvětlil politolog Jiří Pehe, ředitel pražské New York University, v rámci projektu Alter Eko. Ve světle blížících se voleb do Evropského parlamentu téma diskutoval s ekonomem Petrem Zahradníkem z České spořitelny.

3. Očekávané události

V noci na čtvrtek Čína zveřejní inflační statistiku a Japonsko přidá index spotřebitelské důvěry. Dopoledne vyjdou v Česku zprávy o průmyslové a stavební výrobě a odpoledne Spojené státy přidají zprávy o výrobní inflaci, obchodní bilanci, počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a velkoobchodních zásobách. Hospodářská čísla představí v Asii Mazda Motor, Panasonic, Sharp nebo SoftBank Group, v Evropě Deutsche Telekom, UniCredit, Continental, BT Group nebo ArcelorMittal a ve Spojených státech například News Corp, Booking Holdings, Symantec nebo Yelp. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. května a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. NYT: Trumpovo podnikání vykázalo za 10 let ztrátu jedné miliardy dolarů

Podnikání prezidenta USA Donalda Trumpa vykázalo za období let 1985 až 1994 celkovou ztrátu přesahující miliardu dolarů. Vyplývá to z jeho daňových přiznání, která získal deník The New York Times. Trump měl takové ztráty, že se mohl vyhnout placení daní z příjmů v osmi z deseti let, napsal list. Prezident k tomu na Twitteru uvedl, že ztráty, které jeho podnikání v osmdesátých a devadesátých letech způsobilo, byly "pro daňové účely".

5. Křetínského EPH získala souhlas Evropské komise k převzetí francouzských aktiv Uniperu

Energetický a průmyslový holding ovládaný miliardářem Danielem Křetínským smí převzít francouzská aktiva německé skupiny Uniper. Podle středečního sdělení na svém webu to schválila Evropská komise. Ta dospěla k závěru, že navrhované spojení neohrožuje hospodářskou soutěž, protože činnosti obou firem se v Evropské unii nepřekrývají.

6. Volkswagen nabídne elektromobil za méně než 30 000 eur

Automobilka Volkswagen nabídne v Německu plně elektrizované auto za méně než 30 000 eur. Podle agentury DPA je představí v září na autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem, ale zájemci o tuto nejmenší verzi sériového modelu ID.3 se již nyní mohou registrovat. Cílem firmy je učinit elektromobilitu masovou záležitostí, uvedl ve středu v Berlíně šéf prodeje značky VW Jürgen Stackmann.

7. Čínská firma Alibaba nabídne spolupráci nečínským prodejcům

Čínský internetový prodejce Alibaba umožní prodejcům mimo Čínu, aby používali její platformu k prodeji zboží na světovém trhu. V současné době e-shop Aliexpress prodává zboží čínských firem zákazníkům ve více než 150 zemích, napsal list Financial Times.

8. Nezaměstnanost v Česku v dubnu podle odhadů klesla na 2,8 %

Nezaměstnanost v dubnu klesla na 2,8 % z březnových tří procent, vyplývá z odhadů analytiků oslovených ČTK. Za poklesem je pokračující rozjezd sezónních prací. Úřad práce zveřejní data v pátek 10. května.

9. Oettinger: Otázka možného Babišova střetu zájmů je prioritou

Otázka možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše je pro Evropskou komisi "absolutní prioritou" kvůli ochraně evropského rozpočtu. Uvedl to komisař pro rozpočet a lidské zdroje Günther Oettinger v dopise českému europoslanci Tomáši Zdechovskému. V textu komisař zopakoval, že služby komise nyní "pečlivě vyhodnocují" výsledky několika rozsáhlých auditů, které na počátku roku v ČR prověřovaly české řídící a kontrolní systémy správy unijních peněz a jejich využívání v konkrétních případech.

10. Majitel obchodů Albert zvýšil zisk díky růstu internetového prodeje

Nadnárodní maloobchodní společnost Ahold Delhaize, která provozuje supermarkety v Evropě a Spojených státech, zvýšila v prvním čtvrtletí čistý zisk o 2,4 % na 435 milionů eur. Podle agentury Reuters firmě, která působí rovněž v České republice, solidně rostl internetový prodej a dařilo se jí v Nizozemsku.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Pražské metro slaví 45 let od začátku provozu

Pražské metro slaví 45 let od zahájení provozu. První tunel metra se začal razit v roce 1969 a 9. května 1974 začalo metro jezdit mezi stanicemi Kačerov a Sokolovská (dnes Florenc).

První návrhy na vytvoření podzemní dráhy v Praze se datují do roku 1898, kdy Ladislav Rott předložil Elektrickým podnikům královského hlavního města Prahy návrh na stavbu. Elektrické podniky ale tehdy návrh zamítly.

Podzemní dráha měla být v Praze původně budována jako podpovrchová tramvaj. Záměr byl schválen v polovině 60. let 20. století a první stavební práce začaly v okolí Hlavního nádraží. V srpnu 1968 pak vláda rozhodla, že místo podpovrchové tramvaje se bude stavět metro.

V současné době má pražské metro 61 stanic a délka jeho tří linek přesahuje 65 kilometrů. Město nyní plánuje novou linku D z Pankráce do Písnice.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat