Dávka pesimismu z archivu: O čem se v posledních třech letech také mluvilo?

"Nemám křišťálovou kouli, ale ..." - s tím, jak se blíží konec roku, budeme podobné zaklínadlo slýchat stále častěji. Některé predikce, které na něj naváží, budou trefou do černého, většina jich ale skončí v propadlišti dějin. V něm je ale někdy celkem zajímavé zalovit a připomenout si, o čem a jak se mluvilo a psalo. Vybraný vzorek ilustruje, jak se svět za poslední tři roky (ne)posunul, A také připomíná, že je výhledy potřeba brát s rezervou.

2012

Juraj Valachý (analytik, Tatra banka): Řecko půjde z kola ven, ostatní si budou blíže

"Optimistický, ale přitom realistický scénář počítá s odchodem Řecka z eurozóny. Důležité je, aby se nákaza – hlavní problém není Řecko, ale nákaza – nepřenesla do Itálie a Španělska. Proto se musí zavést reformy, které přesvědčí trh o tom, že jsou veřejné finance těchto zemí udržitelné a že země časem budou schopny splácet své závazky. Tento scénář mimo jiné znamená, že ekonomiky na jihu Evropy budou několik let stagnovat. Co se složení týče, eurozóna zůstane ve stávající podobě. Pravidla, kterými se řídí, se ale zřejmě budou měnit. Dojde k tomu, že budou fiskální politiky direktivně kontrolovány a řízeny (to je v tuto chvíli tolik diskutovaná fiskální unie). Při stanovování daňové politiky by jednotlivé vlády naopak měly mít i napříště do jisté míry volnost. Zda tomu tak bude, je otázka."

Donald Nordberg (City University): "Greed is good" stále platí, ale s jistým omezením

"Chamtivost přispěla k pokroku. Když se lidé snaží hromadit věci, tvrdě pracují, inovují, nacházejí nové přístupy k problémům. Určitě tedy na chamtivosti něco je. Asi by proto bylo lepší zaměřit se na to, zda je dobrá sama o sobě, tedy bez výše zmíněných vlastností; zaměřit se na to, zda je to ctnost. Podle mě není, protože to není tak, že by na pomyslných vahách měla vítězit užitečnost a maximalizace oproštěná od kontextu, od příčin a důsledků. Pokud totiž chamtivost berete samu o sobě, vítězí názor, že se má dělat jen a pouze jedna věc – hrabat. To nemá se ctností nic společného. Některým lidem to ale nevadí."

2011

Märten Ross (viceguvernér Eesti Pank): Euro je dlouhodobý projekt, o jakých nerozhodují dny

"Euro je tak zásadní a dlouhodobý projekt, že by bylo bláhové se domnívat, že cestou k jeho naplnění nenarazíte na problémy. V případě podobných věcí nerozhodují jeden nebo dva dny. Na špatné dny je proto potřeba reagovat tak, že problémy, které je způsobily, napravíte; ne panikařit. Měna jako euro je nástroj, který má zjednodušit život. V tomto slova smyslu jde o makro i mikro koncept. To znamená, že to, s čím má nyní eurozóna problémy, je jen jedním aspektem toho, o čem euro je. Vždyť nemáme problém cestovat po Evropě a platit eurem; nemáme problém provádět platby v eurech; nemáme pocit, že by s používáním eura byla spojená nějaká zásadní nejistota. Některé země mají fiskálními problémy, ale já bych to nutně nedával do souvislosti s eurem."

James Knightley (ekonom, ING): Banky budou méně půjčovat, lidé se bojí dluhu

"Myslím si, že se nikdy nevrátíme k tomu, co bylo před krizí. Snížil se totiž počet bank, což znamená menší konkurenci. Banky navíc budou muset zajišťovat půjčky vyššími rezervami. Proto bude v systému v porovnání s dobou před krizí méně kreditu. Bankám se ale daří posilovat kapitál, objem vkladů roste, a i proto podle mě v příštích několika letech budeme svědky postupného zlepšování dostupnosti půjček. Půjde ale o velmi pomalý proces, a to i proto, že se i domácností poučily. Uvědomily si hrozbu související s vysokým zadlužením. Navíc budou podle mě v příštích několika letech platy růst jen pomalu a nezaměstnanost zůstane vysoká. Ani to nenahrává dalšímu růstu zadlužení. Proto si myslím, že nebudeme svědky nějakých robustních, spotřebitelskými nákupy tažených hospodářských skoků jako v minulé dekádě."

2010

Nick Beecroft (Saxo Bank): Kvůli Fedu to mnohde bublá. Konec může být nehezký

"Kvůli uvolněné monetární politice Fedu a některých dalších velkých centrálních bank na Západě jsou trhy v začarovaném kruhu, který se vyznačuje velkou nestabilitou. Způsob, jakým se z něj dostanou, jakým to všechno skončí, může být hodně nepříjemný. V tuto chvíli je například možné sledovat nafukování velkého množství spekulativních bublin na řadě východních trhů, což se týká třeba realit v Číně. Tyto bubliny mohou v určitou chvíli prasknout, což by mělo neblahé důsledky jak pro region, tak pro celý svět. Rád bych měl křišťálovou kouli a řekl, co nás z toho začarovaného kruhu vysvobodí, ale nemám ji. A tak mohu jen říci, že ten konec nebude hezký."

Raffaella Tenconi (ekonomka, Wood & Company): Česko potřebuje penzijní reformu

"Pokud se bavíme o fiskální konsolidaci v Česku, nejdůležitějším bodem je nyní načrtnutí jakési střednědobé osnovy, která by jasně řekla, jak nový kabinet zajistí, aby se hospodařilo šetrně a z pohledu trhů důvěryhodně. To je věc, která dosud v Česku chybí. Pokud se podíváme za horizont nyní nastartované diskuze o škrtech, výdajích a zvyšování daní, bude důležité, aby budoucí vláda přichystala reformu, která zajistí, že tempo zadlužování země bude na udržitelné a přijatelné úrovni. S tím souvisí mimo jiné i penzijní reforma. Ta je důležitá z toho důvodu, že česká populace stárne hodně rychle, což zvyšuje tlak na zadlužení země."

Finanční krize
Přestat sledovat
Zajímavost dne
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat