Donald Trump: Muž, který víří vody prezidentské kampaně v USA, není bohatý díky svým skvělým investicím
"Chcete vydělávat miliardy? Zapojte mozek!" hlásá v kampani americký prezidentský kandidát Donald Trump. Nemluví ale z vlastní zkušenosti. V jeho podání by měl modifikovaný slogan spíše znít: "Chcete vydělávat miliardy? Jmenujte se Trump."

"Jmenujte se Trump a s penězi zděděnými po bohatých rodičích neexperimentujte," měl by znít kompletní slogan. Jestliže totiž nebudete obdařeni stejným podnikatelským talentem jako oni, předstihne vás i pasivní investor "tupě" kopírující trh.
Podle analýzy National Journal by se Trump stal miliardářem, i kdyby nezvolil kariéru na realitním trhu. Stačilo by investovat dědictví po otci do indexového fondu sledujícího široký trh. Za své jmění zkrátka nevděčí své genialitě, nýbrž jménu Trump.
Z pohledu na data zpětně do roku 1974, kdy mělo realitní impérium Trumpova otce Freda hodnotu kolem 200 milionů USD, je patrné, že Donaldův podíl tehdy činil 40 milionů USD (má pět sourozenců). *Pokud by někdo v srpnu 1974 investoval 40 milionů USD do indexu S&P 500, reinvestoval všechny dividendy a nevybíral zisky, skončil by podle kalkulačky *Don't Quit Your Day Job v srpnu 2015 s bohatstvím 3,4 miliardy USD (bez započtení správcovských poplatků a zdanění dividend). Po zahrnutí poplatků (například 0,15 % podle fondů Vanguard) a daní z dividend by částka klesla na 2,3 miliardy USD.
Těžko lze přesně stanovit Trumpovo aktuální skutečné jmění, nicméně Bloomberg ho odhaduje na 2,9 miliardy USD a Forbes na 4 miliardy USD.
Když se podíváte na výkonnost Trumpových investic od roku 1982, kdy se trh začal zotavovat po recesi z počátku 80. let, působí rozdíly propastně. Forbes odhaduje, že měl Trump v tomto roce 200 milionů USD. Pokud by je investoval do indexového fondu s 0,15% poplatkem, měl by nyní 6,3 miliardy USD i po očištění o daně z dividend.
Podle analýzy Dáte's zaostává Trump za trhem od roku 1988. Kdyby dal peníze do indexového fondu právě v tomto roce, skončil by dnes dokonce s 11,3 miliardy USD po zahrnutí poplatků a daní z dividend.
Výpočty je samozřejmě potřeba brát s rezervou, protože za tak dlouhé období konečnou sumu značně ovlivňují vstupní proměnné. Hodně záleží na výši správcovského poplatku, podílu peněz, který Trump potřeboval na osobní výdaje a nemohl do akcií zainvestovat, nebo načasování vstupu na trh. Například kdyby začal investovat v lednu 1974 s 40 miliony USD, skončil by nyní se jměním o 500 milionů USD nižším, než kdyby vstoupil na trh až v srpnu.
Na přesných číslech ale tolik nezáleží. Po letech vychvalování své podnikatelské prozíravosti, schopnosti vyjednat složité kontrakty a zacílit na dobré investice, poté, co téměř celou prezidentskou kampaň argumentuje, že je vhodným kandidátem na prezidenta díky svým tržním dovednostem, je jeho relativní výkonnost vzhledem k širokému trhu tristní. Předstihl by ho téměř každý pasivní investor.
Jeho "vydělané" miliardy jsou výsledkem úspěchu jeho otce. Vlastní iniciativa mladého Trumpa neměla žádnou přidanou hodnotu, naopak vedla k ušlému zisku.