Drahoš se Zemanem se střetli v debatě v České televizi, řešili Babiše i zahraniční otázky

Čtvrteční debata prezidentských kandidátů Jiřího Drahoše a Miloše Zemana v České televizi se nesla v klidnějším duchu než předchozí duel v televizi Prima. V komornějším prostředí pražského Rudolfina se moderátorka Světlana Witowská nemusela potýkat s hlučným publikem. Oba kandidáti odpovídali na dotazy připravené Českou televizí, šéfy sněmovny a senátu Radkem Vondráčkem (ANO) a Milanem Štěchem (ČSSD) i veřejností.

Do vypjatých střetů se kandidáti nedostali, i když se několikrát vzájemně obvinili, že nemluví pravdu. Šlo o poslední duel Drahoše a Zemana před pátečním a sobotním druhým kolem voleb.

Drahoš oproti předchozímu duelu působil aktivněji. Zeman si dvakrát při odpovědi vypomohl nahlédnutím do podkladů, v obou případech šlo o přečtení číselných údajů týkajících se počtu zahraničních cest nebo podnikatelských delegací. Své proslovy Zeman jinak pronáší spatra a poznámky nepoužívá. Drahoš tak učinil při citaci z výroční zprávy BIS. Zeman si při čtení také nasadil brýle, které na veřejnosti jinak nenosí.

Zeman mimo jiné prohlásil, že Drahoš vůbec nerozumí politice. "Politika je řemeslo, které se musí dlouho učit," podotkl. Drahoš naopak Zemanovi vytkl, že společnost nespojuje, ale rozděluje.

Kandidáti si s sebou do dvorany Rudolfina mohli vzít každý 30 příznivců, Drahoše přišli podpořit například jeho bývalí protikandidáti Marek Hilšer a Michal Horáček, herečka Anna Geislerová či umělecký šéf Hradišťanu Jiří Pavlica. Zemanovi z publika fandili další z protikandidátů Petr Hannig, hudebník František Ringo Čech nebo režisér Zdeněk Troška.

Zeman na úvod debaty vyzval lidi, aby šli k volbám. Drahoš Zemana označil za prezidenta uplynulé éry opoziční smlouvy, přeběhlíků či kmotrů, sám by chtěl na Hrad přinést změnu.

Zatímco před začátkem pořadu před Rudolfinem čekalo několik desítek příznivců Zemana, kteří ho hlučně přivítali, po skončení přenosu naopak Drahoše očekávaly desítky jeho sympatizantů. Podle zpravodaje ČTK si s nimi Drahoš zazpíval hymnu. Řekl, že na rozdíl od úterního duelu na Primě moderátorka debatu zvládla a s diskuzí je spokojen. Moderátorku chválil stejně jako Zeman už na konci přímého přenosu.

Zeman ani Drahoš by nezastavili Babišovo stíhání v kauze Čapí hnízdo

Zeman a Drahoš se shodli na tom, že by nezastavili stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo. Zeman věří tomu, že Babiš nepodváděl, Drahoš o něm má pochyby.

"Nemám důvod předpokládat, že miliardář, jako je Babiš, by podváděl kvůli 50 milionům," řekl Zeman. Drahoš má sice o premiérovi pochyby, zdůraznil ale, že rozhodnout by měl nezávislý soud.

Řešilo se financování kampaní i zahraniční otázky

Miloš Zeman během diskuze přečetl několik jmen ze seznamu sponzorů spolku Přátel Miloše Zemana, který mu platil kampaň. Řekl, že seznam předá dozorovému úřadu. Za financování své kampaně je Miloš Zeman kritizován. Současný prezident je přesvědčen, že kdyby peníze sponzorů pocházely z trestné činnosti, veřejně by mu je lidé nedarovali. Drahoš řekl, že na jeho sponzorské dary dohlížela etická komise. V jednom případě mu doporučila dar odmítnout.

Kandidáti odpovídali rovněž na otázky týkající se jejich spolupracovníků. Zeman řekl, že kancléř Vratislav Mynář a Martin Nejedlý budou pokračovat, pokud bude opět zvolen. Na toto téma se poradí především s nimi, teprve potom bude informovat média. "Nikdo z nich není stíhán, není obviněn, nikdo z nich nespolupracoval s Davidem Rathem," řekl v narážce na Jakuba Kleindiensta, který Drahošovi před prvním kolem vedl kampaň. Drahoš řekl, že svému spolupracovníkovi věří, informace z médií označil za spekulace. Odmítl nicméně říct, koho si vezme na Hrad jako spolupracovníky v případě zvolení. Má prý několik nabídek, které zvažuje, a to včetně pracovníků štábů svých bývalých protikandidátů.

Kladené dotazy moderátorky Světlany Witowské se dotkly i zahraničních otázek. Zeman na otázku, zda je Krym ruský, nebo ukrajinský, odpověděl, že byl neoprávněně anektován Ruskem. Fakticky je proto podle něj ruský, protože spadá pod ruskou jurisdikci. Drahoš se domnívá, že je Krym stále ukrajinský a okupace na tom nic nemění. "Nevidím důvod, proč by demokratické státy měly uznat anexi Krymu," řekl.

Na otázku, zda je v Česku možné si objednat trestné stíhání, jak řekl premiér Babiš, Zeman odpověděl, že teoreticky to možné je, protože tu jsou mocenské skupiny, které na to mají prostředky. Drahoš to označil za pustou spekulaci, diví se, že to premiér řekl.

Drahoš: Česko není Švýcarsko, zavedení obecného referenda by mohlo vyústit v britský scénář

Neshoda mezi Zemanem a Drahošem panovala v otázkách obecného referenda. Kandidáti na prezidenta se neshodli na tom, zda by lidé v případě zavedení obecného referenda měli mít možnost rozhodovat i o zásadních věcech. Drahoš řekl, že by to bylo nebezpečné, a poukázal na rozhodnutí Britů o vystoupení země z Evropské unie. Zeman, jemuž moderátorka Světlana Witowská umožnila reakci, kontroval, že jde o urážku Britů.

Drahoš zdůraznil, že Česko není Švýcarsko se staletou tradicí. Neví, jak uvedl, kdo z občanů je schopen docenit, zda by bylo vystoupení země z EU správné, nebo ne.

Diskuse se v jednu chvíli stočila i k Drahošovu dřívějšímu prohlášení, že volby v Česku se snaží ovlivnit ruské tajné služby. "Trvám na tom, co jsem řekl," uvedl. Poznamenal, že jeho tým si nechal zpracovat rozbor zdrojů nenávistných e-mailů, a je podle něj evidentní, že pocházejí z proruských serverů. "Zvažujeme trestní oznámení," podotkl. Zeman kontroval, že podle jeho informací se připravuje trestní oznámení na Drahoše pro podezření ze šíření poplašné zprávy.

Zeman krátce zmínil své zdraví. Řekl, že pokud ho nebude bolet nic jiného než nohy, nevidí důvod, proč by zveřejňoval informace o svém zdravotním stavu, když by byl beze změn. Pokud by se jeho zdravotní stav změnil, pokládal by za povinnost veřejnost informovat. Zeman také označil za svou chybu, že mluvil na veřejnosti vulgárně.

Bývalý předseda Akademie věd Drahoš zase vyvracel pochyby o svých politických zkušenostech. "Nejsem politický nováček," zdůraznil. Podotkl, že na funkci prezidenta není žádná vysoká škola a že politickou zkušenost svého protikandidáta by raději neměl. Ve funkci by, jak řekl, otevíral důležitá témata, například ekologická a sociální. Ve zjevné narážce na Mynáře a Zemanova hlavního poradce Martina Nejedlého Drahoš prohlásil, že zatrhne "papalášské oslavy narozenin" na Hradě.

Debatu kandidátů na prezidenta v České televizi sledovalo v průměru 2,6 milionu diváků. ČT to uvedla na Twitteru svého pořadu Newsroom ČT24. Úterní duel v televizi Prima vidělo 2,2 milionu lidí. Předchozí dvě debaty, ve kterých Zeman vystoupil sám, měly sledovanost menší, v neděli v televizi Nova si ji pustilo 1,5 milionu diváků, v pondělí v televizi Barrandov v průměru 659 000 lidí starších 15 let.

Zdroj:
ČTK
Politika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
16. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat