Dva akciové tipy od profesionálů z Fidelity pro druhou polovinu roku

Investoři se po nějakém čase opět začínají zajímat vedle amerických také o evropské akcie. Podle Parase Ananda z Fidelity Worldwide Investment hraje Evropě do karet hned několik faktorů. Matthew Sutherland zase upozorňuje na příležitosti, jež se rýsují na asijských burzách.
Růst některých evropských trhů v lokálních měnách až o pětinu od začátku roku je výjimečný, a investoři se proto se stále větší naléhavostí ptají, jak dlouho ještě mohou evropské burzy růst.
"Očekávání dalšího vývoje je aktuálně výrazně méně býčí než na začátku roku 2013 nebo 2014. Odhady růstu pro letošní rok jsou pro evropské trhy nastaveny na 6-8 %, říká vedoucí týmu pro evropské akciové investice Fidelity Worldwide Investment Paras Anand. Střízlivější výhled dalšího vývoje nicméně nemusí být na škodu. Lze ho totiž vnímat také jako realistický pohled investorů na evropské trhy.
Pokračování růstu evropských akciových trhů by dle Ananda mělo podporovat několik faktorů. Akcie na starém kontinentu by měly těžit z oslabování eura, jelikož většina výnosů evropských podniků pochází z oblastí mimo eurozónu, pozitivního momenta v hospodaření evropských firem a v neposlední řadě z poklesu vstupních nákladů, který souvisí s nižšími cenami ropy a komodit obecně a také s poklesem mzdových nákladů v některých oblastech.
Zakopnutí Číny odezní, trh je stále atraktivní
Matthew Sutherland, ředitel divize produktového managementu Fidelity Worldwide Investment pro Asii, v souvislosti se vstupem trhů do druhého pololetí upozorňuje pro změnu na asijská aktiva, jejichž atraktivita podle něj stále roste. Zdůrazňuje přitom, že je to zejména zásluhou reformních snah Číny, Japonska a Indie. Kromě toho je dle něj příznivý také rychlý růst střední třídy v regionu.
"Leitmotivem čínských reformních kroků je snaha přeměnit staré exportně orientované hospodářství v ekonomiku taženou v první řadě domácí spotřebou," vysvětluje Sutherland. "Je pravda, že Čína aktuálně prochází určitým oslabením, nicméně čekáme, že tento vývoj nezůstane na straně čínské vlády bez odezvy. Peking by na vývoj měl zareagovat dalším snižováním sazeb a požadovaných minimálních rezerv bank," pokračuje.
"Správci našich fondů i v současném prostředí stále nacházejí atraktivní investiční příležitosti, a to jak na pevninské, tak v mimokontinentální Číně," říká Sutherland a dodává, že čínský trh do budoucna podpoří mimo jiné i jeho zařazení do soustavy indexů MSCI, které je jen otázkou času.
Vedle Číny je ještě několik dalších asijských trhů, které si zaslouží pozornost investorů. Za všechny upozorněme alespoň na Indii a Filipíny. Podle Sutherlanda mají obě tyto země příznivou hospodářskou strukturu a poslední dva roky pro ně byly z pohledu ekonomiky velmi dobré.
Více informací o fondech Fidelity najdete ZDE.