Erste Group Bank loni dosáhla rekordního zisku 1,32 miliardy eur, navrhuje vyplatit dividendu 1,2 eura na akcii

Rakouská finanční skupina Erste Group Bank za loňský rok vykázala rekordní čistý zisk 1,32 miliardy eur. Proti roku 2016 se jí zisk zvýšil o 4,1 %. Výsledky byly podpořeny silným zájmem domácností i podniků o úvěry a velmi nízkými náklady na rizika. Společnost navrhuje investorům vyplatit dividendu v hrubé výši 1,2 eura na akcii.

Čistý úrokový výnos Erste Group Bank loni dosáhl 4,35 miliardy eur, v roce 2016 činil 4,37 miliardy eur. Snížil se také čistý zisk z obchodních operací, a to z 283,8 milionu eur na 222,8 milionu eur. Vzrostl naopak čistý zisk z poplatků a provizí, a to z 1,78 miliardy eur na 1,85 miliardy eur. Pokles čistého úrokového příjmu Erste vysvětluje přetrvávajícím prostředím nízkých úrokových sazeb.

Celkové provozní příjmy společnosti loni mírně klesly z 6,69 miliardy eur na 6,67 miliardy eur, provozní náklady se Erste naopak zvýšily z 4,03 miliardy eur na 4,16 miliardy eur. Vyšší provozní náklady jsou důsledkem zvýšení ostatních administrativních nákladů, depreciace a amortizace i nákladů na zaměstnance. Provozní zisk i kvůli tomu klesl z 2,66 miliardy eur na 2,51 miliardy eur. Náklady na rizika loni klesly ze 195,7 milionu eur na 132 milionů eur.

Erste Group Bank - hospodářské výsledky

Vzrostl objem úvěrů i vkladů klientů. Úvěry poskytnuté klientům vzrostly meziročně ze zhruba 130,7 miliardy eur na 139,5 miliardy eur. Vklady bank se zvýšily z 14,6 miliardy eur na 16,3 miliardy eur a vklady klientů Erste stouply ze 138 miliard eur na 151 miliard eur, když růst zaznamenaly hlavně v České republice a v Rakousku. Poměr nesplácených úvěrů k celkovému objemu úvěrů se snížil z 4,9 % na 4 %. Poměr úvěrů ke vkladům klesl z 94,7 % na 92,4 %.

Kapitálová přiměřenost CET1 na konci loňského roku dosahovala 13,4 %, proti konci roku 2016 se tedy ukazatel nezměnil. Celková kapitálová přiměřenost zůstala rovněž beze změny na 18,5 %.

Erste Group Bank - vybrané ukazatele

Navrhovaná dividenda v hrubé výši 1,2 eura na akcii znamená zhruba 3% dividendový výnos. Za rok 2016 byla vyplacena dividenda 1 EUR na akcii. Trh čekal, že Erste navrhne za rok 2017 výplatu dividendy 1,16 eura na akcii.

Solidní čtvrté čtvrtletí a optimistický výhled

Za samotné čtvrté čtvrtletí 2017 vykázala Erste Group čistý úrokový příjem 1,12 miliardy eur (4Q2016: 1,11 miliardy eur), čistý příjem z poplatků a provizí 489,7 milionu eur (4Q2016: 463,2 milionu eur) a čistý zisk z obchodních operací 83,5 milionu eur (4Q2016: 65,1 milionu eur). Provozní zisk činil 587,5 milionu eur (4Q2016: 666,4 milionu eur), čistý zisk dosáhl 328,6 milionu eur (4Q2016: 85,6 milionu eur).

"Úrokové výnosy (+2 %) ve čtvrtém čtvrtletí rostly meziročně již druhý kvartál v řadě, což je výsledek stabilizace úrokových marží a 7% růstu úvěrového portfolia. Růst výnosů z poplatků byl podpořen především poplatky z obchodování s cennými papíry a za správu majetku. Provozní náklady výrazně vzrostly (+8 %), částečně kvůli vyšším nákladům na IT. Opravné položky zůstávají na velmi nízké úrovni," uvedl analytik z J&T Banky Milan Lávička.

Ve výhledu pro letošní rok Erste uvedla, že plánuje vykázat návratnost kapitálu (RoTE) nad 10 %, ukazatel za loňský rok dosáhl 11,5 %. Erste očekává solidní vývoj ekonomiky na všech svých jádrových trzích a růst úvěrového portfolia okolo 5 %. Provozní náklady by měly být mírně nižší zásluhou některých nákladů na IT v loňském roce, které by se již letos neměly opakovat. Rizikové náklady by se měly pohybovat okolo 20 bazických bodů.

Výsledky banky by měly být v příštích měsících podporovány postupným růstem úrokových sazeb na některých trzích a přetrvávajícími nízkými náklady na rizika. Za největší rizika management Erste považuje možné ekonomické problémy ve světě či regulace a politický vývoj. Erste plánuje investovat do zaměstnanců a rozvíjet bankovní platformu George. Cílem je vytvoření plně digitalizované banky.

"Celkově jsou zveřejněná čísla a navrhovaná dividenda bez výraznějších překvapení, výhled je z našeho pohledu mírně pozitivní, především co se týče očekávaného poklesu provozních nákladů a přetrvávající nízké úrovně rizikových nákladů," dodal Milan Lávička.

Generální ředitel Erste Andreas Treichl během konferenčního hovoru uvedl, že skupina zamýšlí vstup na nové trhy, k čemuž chce využít svoji novou on-line platformu George. Je podle něj ale nepravděpodobné, že by Erste koupila nějakou banku, expanzi si spíše představuje rozvojem spolupráce v nabídce svých produktů s bankami působícími na okolních trzích ve střední a východní Evropě.

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, v Chorvatsku a v Srbsku. V ČR Erste působí prostřednictvím České spořitelny.

Zisk České spořitelny loni dosáhl 14,6 miliardy Kč, objem úvěrů se zvýšil o 9,8 %

České spořitelně loni klesl čistý zisk meziročně o 5,5 % na 14,6 miliardy korun. Pokles banka přičítá tomu, že předloňský výsledek byl vylepšen jednorázovým příjmem z prodeje akcií společnosti VISA Europe. Bez tohoto vlivu by se čistý zisk zvýšil o 2,1 %.

Provozní zisk se loni České spořitelně snížil o 5,4 % na 19 miliard korun. Důvodem poklesu je snížení čistých výnosů z poplatků a provizí a také výnosů z pronájmu nemovitostí a mírný nárůst provozních nákladů.

Česká spořitelna - hospodářské výsledky

"Celý loňský rok se nesl ve znamení konjunktury a ekonomického růstu, ze kterých těžily jak domácnosti, tak korporace. Poskytli jsme klientům rekordní objem hypotečních úvěrů (62,1 miliardy Kč), proti roku 2016 jde o zvýšení o 8,3 %. Skvělých výsledků dosáhlo i korporátní bankovnictví, objem úvěrů podnikatelským subjektům vzrostl o 10,3 %," uvedl Tomáš Salomon, předseda představenstva České spořitelny.

Rostoucí úvěrové portfolio a postupné zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou částečně pomohly zmírnit tlak na marže a měly pozitivní dopad na čistý úrokový výnos. Ten zůstal v meziročním srovnání zhruba stabilní (-0,6 %), dosáhl 25,4 miliardy Kč. Čistá úroková marže ale byla nepříznivě ovlivněna prostředím nízkých úrokových sazeb převládajícím po většinu roku. Čistá úroková marže bez započtení mimořádného růstu úročených aktiv (v souvislosti s ukončením devizových intervencí ČNB) meziročně klesla na 2,8 %. Reportovaná marže klesla z 3,12 % na 2,58 %, což do značné míry odráží nárůst reverzních repo operací s klienty.

Čisté výnosy z poplatků a provizí klesly v meziročním srovnání o 5,4 % na 8,8 miliardy Kč. Levnější služby či služby zdarma vedly spolu se zvýhodněnými programy a produkty k nižším výnosům z úvěrových obchodů a platebních služeb. Tento pokles byl částečně kompenzován rostoucími výnosy z investičních produktů, zejména podílových fondů, správy aktiv a cenných papírů a příjmy z prodeje pojistných produktů.

Čistý zisk z obchodních operací klesl o 5,6 % na 2,7 miliardy Kč. Vyšší zisk z obchodování s cennými papíry, cizoměnových operací a zajišťovacích obchodů nedokázal plně kompenzovat negativní přecenění derivátů plynoucí z růstu tržních úrokových sazeb.

Objem úvěrů ČS loni vzrostl o 9,8 % na 651,1 miliardy korun. Zvýšil se u hypoték, spotřebitelských i firemních úvěrů. Závazky banky ke klientům vzrostly o 8,8 % na 856,5 miliardy korun. Ke konci loňského roku měla finanční skupina České spořitelny 4,67 milionu klientů.

Další velké české banky zveřejnily údaje o loňském hospodaření již dříve. Komerční bance vzrostl čistý zisk o 8,5 % na 15,3 miliardy korun, ČSOB zisk stoupl o 16 % na 17,5 miliardy korun a Monetě Money Bank loni čistý zisk klesl o 3,2 % na 3,9 miliardy korun.

Zdroj:
Erste Group Bank, Česká spořitelna, ČTK
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
11. 1. 2021 6:27
Anketa: Co by (ne)mělo chybět ve vítězném portfoliu na rok 2021
Akciové tipy
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Alokace investic
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Přestat sledovat