Erste Group Bank v prvních devíti měsících roku spadl zisk na 637,1 milionu eur, vedení dále počítá s dividendami

Rakouské bankovní skupině Erste v prvních devíti měsících letošního roku spadl čistý zisk o 47,9 % na 637,1 milionu eur. Výsledek negativně ovlivnily především opravné položky, které dosáhly více než 870 milionů eur. Banka rovněž uvedla, že vedení na valné hromadě příští týden navrhne výplatu dividendy ze zisku za loňský rok ve výši 0,75 eura na akcii podmíněnou změnou postoje regulačních orgánů.

Čistý úrokový výnos Erste Group Bank dosáhl 3,59 miliardy eur, loni ve stejném období činil 3,52 miliardy eur. Čistý výnos z poplatků a provizí pak klesl na 1,45 miliardy eur z 1,48 miliardy eur. Čistý zisk z finančních operací se snížil na 90,4 milionu eur z 229,9 milionu eur.

Celkové provozní příjmy Erste klesly na 5,29 miliardy eur z 5,39 miliardy eur a provozní náklady se snížily na 3,12 miliardy eur z 3,16 miliardy eur. Provozní zisk se skupině snížil na 2,16 miliardy eur z 2,23 miliardy eur (meziročně -3,2 %). Čistá úroková marže klesla meziročně na 2,09 % z 2,17 %.

Erste původně plánovala vyplatit dividendu ze zisku za loňský rok 1,5 eura na akcii. Nyní tak bude navrhovat distribuci poloviny této částky. Výplata ale bude podmíněna změnou postoje regulátorů, kteří v současné době distribuci dividend nedoporučují. Rozhodnutí ohledně dividendy ze zisku za letošní rok plánuje Erste zveřejnit spolu s představením výsledků za celý rok 26. února 2021.

"S ohledem na bezprecedentní krizové prostředí zůstává ziskovost Erste Group Bank uspokojivá. Čistý zisk za prvních devět měsíců roku dosáhl 637 milionů eur, přičemž třetí čtvrtletí bylo velice silné," uvedl finanční ředitel podniku Stefan Dörfler.

V prvních devíti měsících roku Erste vzrostl objem úvěrů i vkladů klientů. Úvěry poskytnuté klientům se zvýšily ke konci září na 164,51 miliardy eur ze 157,84 miliardy eur před rokem a vklady klientů se zvýšily na 184,83 miliardy eur ze 172,51 miliardy eur.

Podíl nesplácených úvěrů z celkového objemu úvěrů klesl ke konci září meziročně na 2,4 % z 2,7 %. Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci září 89,0 %, na konci loňského roku byl 92,2 % a na konci září 2019 činil 91,5 %.

Kapitálová přiměřenost CET 1 byla na konci září 14,1 %, na konci roku 2019 dosahovala 13,7 % a na konci září 2019 činila 13,1 %. Opravné položky za prvních devět měsíců roku dosáhly 870,1 milionu eur, za celý loňský rok to bylo jen 39,2 milionu eur.

Management zopakoval, že rizikové náklady by se letos měly pohybovat mezi 65 a 80 bazickými body. Společnost nadále cíluje úroveň ukazatele CET1 na 13,5 %. V příštím roce vedení Erste čeká nižší rizikové náklady.

Za samotné třetí čtvrtletí skupina vykázala čistý úrokový příjem 1,192 miliardy eur (3Q2019: 1,188 miliardy eur), čistý příjem z poplatků a provizí 491,6 milionu eur (3Q2019: 503,9 milionu eur) a čistý zisk z finančních operací 81 milionů eur (3Q2019: 60 milionů eur). Provozní příjmy Erste se v třetím čtvrtletí zvýšily na 1,814 miliardy eur z 1,801 miliardy eur, čistý zisk se jí ovšem snížil na 343,3 milionu eur z 491,1 milionu eur. Za druhé čtvrtletí Erste vykázala zisk 58,5 milionu eur.

Analytici: Zisk překonal odhady, záměr zachovat a doplatit dividendu je pozitivní

"Zisk za třetí kvartál překonal analytické odhady. Očekávání předčily i celkové výnosy," řekl analytik ze společnosti CYRRUS Tomáš Pfeiler. Za povzbudivou považuje nižší tvorbu rezerv ve srovnání s druhým kvartálem. Podíl problematických úvěrů zůstává na velmi nízkých úrovních, v následujících kvartálech tak Erste může rezervy opět rozpustit. Finančnímu domu se také daří držet na uzdě náklady, dodal Pfeiler.

"Z našeho pohledu jsou zveřejněné informace pozitivní, čistý zisk překonal odhady a provozní úroveň zůstává i přes restrikce a nižší ekonomickou aktivitu relativně odolná. Z pohledu investorů je pak další pozitivní zprávou důraz managementu na zachování výplaty dividendy nejen za tento rok, ale také doplacení dividendy za rok 2019," doplnil analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Finanční ředitel Erste po výsledcích řekl, že nyní očekává růst objemu úvěrů v nízkých jednotkách procent proti dřívějšímu očekávání stagnace. Čistý úrokový výnos by pak měl stagnovat, zatímco dříve byl očekáván mírný pokles. Generální ředitel k dividendám řekl, že Erste bude v pozici vyplatit dividendu i v případě dalších omezení kvůli koronaviru. Jasno ohledně postoje ECB k dividendám očekává okolo prosince.

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí i v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, Chorvatsku a Srbsku. V Česku Erste působí prostřednictvím České spořitelny, která je největší tuzemskou bankou podle počtu klientů, ke konci června jich měla 4,5 milionu.

České spořitelně v prvních devíti měsících roku klesl čistý zisk na 7,9 miliardy Kč

České spořitelně klesl čistý zisk za první tři čtvrtletí roku meziročně o 38,9 % na 7,9 miliardy Kč. Provozní zisk na úrovni 15,6 miliardy Kč byl oproti stejnému období loňského roku nižší o 7,3 %.

Provozní výnosy spořitelny za období od začátku roku do konce září klesly meziročně o 3,3 % na 30,1 miliardy Kč. Čistý úrokový výnos byl meziročně nižší o 2 %, když činil 21,8 miliardy Kč. Negativně ho ovlivnilo snižování úrokových sazeb a moratorium na splácení úvěrů vyhlášené v ČR kvůli dopadům epidemie covidu-19.

Hrubý objem klientských úvěrů skupiny očištěný o vliv reverzních repo operací meziročně vzrostl o 5,4 % na 779,3 miliardy Kč. Portfolio úvěrů domácnostem (pouze ČS) se v meziročním srovnání zvětšilo o 7,7 % na 432,3 miliardy Kč, především díky hypotékám fyzickým osobám (+9,5 %) a spotřebitelským úvěrům (+3,8 %). Objem úvěrů pro podnikatelské subjekty (pouze ČS) se bez vlivu reverzních repo operací zvýšil o 1,4 % na 271,4 miliardy Kč, zejména díky nárůstu úvěrů veřejnému sektoru (+11,2 %), přičemž byl ovlivněn fluktuacemi kurzu koruny.

Vklady domácností za první tři kvartály letošního roku stouply o více než desetinu na 777,4 miliardy Kč. Rovněž vklady firem byly vyšší, a to o 12,7 %. Naopak vklady klientů veřejného sektoru klesly.

Celkové provozní náklady ČS za prvních devět měsíců roku vzrostly o 1,3 % na 14,5 miliardy Kč. Nárůst nákladů na zaměstnance kvůli zvyšujícím se mzdám banka kompenzovala mírným poklesem ostatních správních nákladů.

Česká spořitelna je největší bankou v ČR podle počtu klientů, kterých má 4,5 milionu. Z nich přibližně 1,67 milionu využívalo v prvním až třetím čtvrtletí roku digitální bankovnictví.

Zdroj:
Erste Group Bank, Česká spořitelna
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 10:02
Aktuálně z trhů: Srovnání evropských a amerických bank (plus důvod, proč budovat pozice v akciích…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat