Erste v prvním pololetí vydělala 293,8 milionu eur, zisk České spořitelny spadl o 47 %

Rakouské bankovní skupině Erste v prvním pololetí spadl čistý zisk meziročně o 59,9 % na 293,8 milionu eur. Na hospodaření skupiny měla negativní dopady pandemie nemoci covid-19. Erste zaúčtovala opravné položky ve výši 675,4 milionu eur, zatímco za loňské první pololetí vykázala rozpuštění opravných položek v objemu 42,8 milionu eur.

Čistý úrokový výnos Erste dosáhl v prvním pololetí 2,4 miliardy eur, loni ve stejném období činil 2,33 miliardy eur. Čistý výnos z poplatků a provizí klesl na 956,7 milionu eur z 980,4 milionu eur a zisk z finančních operací se snížil na 9,3 milionu eur ze 169,9 milionu eur.

Celkové provozní příjmy Erste klesly na 3,47 miliardy eur z 3,59 miliardy eur a provozní náklady se snížily na 2,11 miliardy eur z 2,15 miliardy eur. Provozní zisk se skupině snížil na 1,36 miliardy eur z 1,45 miliardy eur (meziročně -6,2 %). Čistá úroková marže klesla na 2,10 % z 2,18 %.

S dividendami se stále počítá

Skupina uvedla, že je připravená vyplatit dividendu za roky 2019 i 2020, jakmile pozbude platnosti doporučení dohledové autority (ECB), aby finanční domy pozastavily výplaty dividend. Toto doporučení je nyní platné do začátku roku 2021. Současně ale Erste uvedla, že výplata dividendy bude záviset na výhledu vývoje ekonomiky a jejího vlastního podnikání. Původně Erste navrhovala vyplatit za loňský rok dividendu 1,5 eura na akcii.

Vzrostl objem úvěrů i vkladů klientů. Úvěry poskytnuté klientům stouply ke konci června na 163,74 miliardy eur ze 155,33 miliardy eur před rokem a vklady klientů se zvýšily na 182,67 miliardy eur ze 169,67 miliardy eur.

Poměr nesplácených úvěrů k celkovému objemu úvěrů klesl meziročně na 2,4 % z 2,8 %. Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci června 89,6 %, před rokem byl na úrovni 91,5 % a na konci března 2020 činil 88,7 %. Kapitálová přiměřenost CET 1 byla na konci června 14,2 %, na konci roku 2019 dosahovala 13,7 % a na konci března 2020 činila 13,1 %.

Management zopakoval, že očekává pokles provozního i čistého zisku s tím, že situace by se měla zlepšovat příští rok. Rizikové náklady Erste by měly výrazně vzrůst a pohybovat se v rozmezí 65-80 bazických bodů. Skupina nadále cíluje úroveň ukazatele CET1 na 13,5 %.

Ve druhém čtvrtletí Erste vydělala 58,5 milionu eur

Za samotné druhé čtvrtletí skupina vykázala čistý úrokový příjem 1,17 miliardy eur (meziročně beze změny), čistý příjem z poplatků a provizí 452,5 milionu eur (2Q2019: 492,7 milionu eur) a čistý zisk z finančních operací 129,2 milionu eur (2Q2019: 93,7 milionu eur). Provozní příjmy v druhém čtvrtletí Erste klesly na 1,81 miliardy eur z 1,82 miliardy eur a čistý zisk se jí snížil na 58,5 milionu eur z 354,9 milionu eur.

Analytici: Výsledky jsou celkově neutrální, trvající možnost dividendy je pozitivní

"Čtvrtletní zisk na úrovni 58,5 milionu eur zaostal za očekáváním trhu. To bylo způsobeno především vyššími opravnými položkami, naopak provozní zisk 805 milionů eur překonal odhady. Prozatím není ve výsledcích patrné zhoršení kvality úvěrů, když podíl nesplácených úvěrů zůstal na stejné úrovni jako v prvním čtvrtletí," napsal analytik Milan Lávička z J&T Banky. "Celkově vnímáme zveřejněné informace neutrálně. Samotná čísla i výhled pro letošní rok se výrazně neliší od toho, co management naznačoval doposud. Pozitivní je pak stále vysoká pravděpodobnost vyplacení dividendy za rok 2019. Neočekáváme, že by zveřejněné informace měly být výraznějším impulzem pro vývoj ceny akcií."

"Výsledky za druhé čtvrtletí vnímáme neutrálně. Na provozní úrovni se banka prezentovala sadou čísel v souladu s tržním očekáváním. Na úrovni čistého zisku pak zaostala za naším i tržním očekáváním vlivem vyšších rizikových nákladů, které by ale měly ve druhém kvartálu dosáhnout vrcholu," doplnil analytik Michal Křikava z Fio banky.

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí i v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, Chorvatsku a Srbsku. V Česku Erste působí prostřednictvím České spořitelny, která je největší tuzemskou bankou podle počtu klientů, ke konci června jich měla 4,5 milionu.

České spořitelně klesl pololetní čistý zisk o 47,1 % na 4,6 miliardy Kč

České spořitelně v prvním pololetí klesl čistý zisk meziročně o 47,1 % na 4,6 miliardy Kč. Provozní zisk se snížil o desetinu, provozní výnosy klesly o 4,2 %. Makroekonomické prostředí České republiky se kvůli pandemii nemoci covid-19 výrazně zhoršilo, upozornila banka v tiskové zprávě.

"V celkovém hospodářském výsledku, který v porovnání se stejným obdobím minulého roku vykazuje pokles, se do značné míry projevilo nutné zvýšení rizikových nákladů," uvedl předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon. Banka měla ke konci pololetí konsolidovanou bilanční sumu 1,667 bilionu Kč, proti konci loňska se zvýšila o 14,3 %.

Provozní zisk se v pololetí snížil meziročně o 10,1 % na 10,2 miliardy Kč. Provozní výnosy klesly o 4,2 % na 20 miliard Kč. Jejich nejdůležitější složka, čistý úrokový výnos, zůstala na 14,7 miliardy Kč. Čistý výnos z poplatků a provizí se meziročně snížil o 10,6 % na 4 miliardy Kč.

Objem poskytnutých úvěrů vzrostl o 4,6 % na 763,8 miliardy Kč. Zvýšily se úvěry domácnostem, firmám i spotřebitelské úvěry. Provozní náklady vzrostly o 2,7 % na 9,8 miliardy Kč, především kvůli zvýšení mezd stouply náklady na zaměstnance.

Anketa: (Některé) české akcie pohledem domácích tržních profesionálů
V rámci pravidelných pondělních expertních výhledů se snažíme mimo jiné reagovat na vaše otázky. Tento týden jich zůstalo nezodpovězených více, a tak jsme je postoupili českým akciovým odborníkům. Ptali jste se mimo jiné na akcie Stock Spirits, Avastu nebo bank.
Hadroušek (Fio banka): České banky mají větší kapitálový polštář než ty evropské, jejich akcie mohou více těžit z oživení ekonomiky
Akcie Erste Group Bank, Komerční banky a Monety Money Bank se obchodují na spodní hraně toho, co lze po panických výprodejích zkraje jara považovat za odpovídající fundamentům těchto bank, říká makléř Pavel Hadroušek z Fio banky. V případě Monety jsou podle něj pro investory pozitivním signálem i nedávné nákupy akcií ze strany managementu a zájem některých velkých investorů. Erste se pak obchoduje s výraznějším diskontem oproti vnitřní hodnotě, a tak by mohla také výrazněji těžit z případného zlepšení nálady na kapitálových trzích.
Zdroj:
Erste Group Bank, Česká spořitelna
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat