Evropské akcie v pátek znovu posílily, za celý týden indexy klesly o dvě až tři procenta

Západoevropské akciové indexy rostly v úvodu pátečního obchodování o 5 až 7 %. Během dne část zisků odevzdaly, i tak však poslední obchodní seanci týdne zakončily se slušnými zisky.

Panevropský benchmark STOXX Europe 600 v pátek vzrostl o 1,82 % na 293,04 bodu, britský FTSE 100 přidal 0,76 % na 5 190,78 bodu, německý DAX posílil o 3,7 % na 8 928,95 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 5,01 % na 4 048,80 bodu.

Slabší růst vykázala burza v Miláně, její index FTSE/MIB stoupl o 1,7 % na 15 731,85 bodu. Itálie je nyní epicentrem nákazy, kterou způsobuje nový typ koronaviru.

Investoři pozitivně přijali sérii opatření centrálních bank. Opatření na podporu hospodářství představily mimo jiné Fed, Evropská centrální banka a Bank of England.

Výrazný nárůst vykázaly akcie firem z cestovního ruchu, na které v uplynulých dnech současná krize kolem koronaviru dolehla obzvlášť tvrdě. Jejich index v pátek stoupl o téměř 10 % poté, co v týdnu klesl až na nejnižší úroveň za 19 let. Index energetických společností, který v uplynulých dnech sestoupil nejníže za 24 let, si připsal zhruba 6 %.

Z jednotlivých akcií se dařilo také britskému maloobchodníkovi W.H. Smith, který stoupl o 22,6 %. Ještě výrazněji zpevnily akcie rakouské ropné a plynárenské společnosti OMV (+26 %).

Za celý uplynulý týden index STOXX Europe 600 klesl o 2,04 %, FTSE 100 odepsal 3,27 %, DAX se snížil o 3,28 % a CAC 40 přišel o 1,69 %. Ztráty v měsíčním horizontu u hlavních indexů přesahují 30 %.

Ve čtvrtek britská centrální banka snížila svou základní úrokovou sazbu na 0,1 %. K snížení úroků přistoupila navíc jen po týdnu od předchozího uvolnění měnové politiky. Posílila také nákupy dluhopisů, aby podpořila firmy a domácnosti. Obchodníci jsou přesvědčení, že s další pomocí na podporu ekonomiky přijdou i vlády, aby zmírnily dopady hospodářské recese, do níž svět podle většiny analytiků směřuje.

STOXX Europe 600 - týden do 20. 3. 2020, zdroj: MarketWatch

Na měnových trzích zcela dominuje americký dolar, který zřejmě potvrdí nejvýraznější týdenní posílení od finanční krize. Investoři již vnímají jako hotovou věc hospodářskou recesi a k americkému dolaru se uchylují coby k měně považované za bezpečný přístav.

"Příští týden bude trh stále sledovat dění kolem koronaviru. Prodlužování bodu kulminace znamená rostoucí ekonomické škody. I pro příští týden tak zůstáváme velmi obezřetní a opakujeme, že očekáváme pokračování velmi kolísavých seancí s přetrvávajícím prodejním tlakem," napsal v komentáři k dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Hlavní páteční události na evropských trzích

Průběžné páteční obchodování

Ve čtvrtek obchodování na evropských burzách začalo v zelených číslech, panevropský index STOXX Europe 600 v úvodu seance rostl zhruba o 1,6 %. Během dne benchmarky přecházely mezi zelenými a červenými čísly, nakonec ovšem posílily až o 3 %, mimo jiné v reakci na další podpůrné kroky centrálních bank.

V pátek v 9.30 panevropský index STOXX Europe 600 rostl o 4,89 % na 301,87 bodu. Britský FTSE 100 přidával 4,65 %, německý DAX posiloval o 6,58 % a francouzský CAC 40 se zvyšoval o 5,91 %.

Nahoru zamířily v pátek ráno akcie německého výrobce osvětlovací techniky Osram Licht (+24 %) poté, co ve středu naopak patřily k největším poraženým. Odraz zaznamenaly rovněž akcie britského maloobchodníka W.H. Smith (+20 %).


SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


Krátce po pátečním poledni rostl STOXX Europe 600 o 3,6 %, FTSE 100 přidával 2,32 %, DAX se zvyšoval o 4,96 % a CAC 40 posiloval o 6,12 %.

Agentura Reuters v pátek zveřejnila výsledek ankety mezi ekonomy na téma ekonomické recese. Jednatřicet z z celkových 41 ekonomů z USA a Evropy je přesvědčených, že světová ekonomika už je vlivem pandemie způsobené novým koronavirem v recesi. Experti čekají, že tempo růstu světové ekonomiky letos zvolní na 1,6 %. Loni růst podle předběžných údajů činil 2,9 %.

"Minulý týden jsme došli k závěru, že COVID-19 způsobí světovou recesi," uvedl hlavní ekonom banky JPMorgan Bruce Kasman. "Už není pochyb o tom, že nejdelší zaznamenaný hospodářský rozmach ve světě skončí v tomto čtvrtletí. Klíčovým tématem je odhadnout hloubku a délku recese letošního roku," dodal.

Kolem 14.45 STOXX Europe 600 rostl o 2,55 % na 295,15 %, FTSE 100 přidával 1,84 %, DAX se zvyšoval o 4 % a CAC 40 zpevňoval o 4,52 %.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pátek řekla, že komise je připravena zvážit podporu emisi dluhopisů za celou eurozónu, jimiž by pomohla zmírnit masivní dopady krize způsobené koronavirem. Eurokomisař pro hospodářství Paolo Gentiloni poznamenal, že k takovému účelu by se nejvíce hodil Evropský stabilizační mechanismus (ESM), který by takzvané koronabondy mohl vydávat.

Norská centrální banka v pátek snížila základní úrokovou sazbu na rekordní minimum 0,25 % a uvedla, že náklady na úroky mohou dál klesat. Teprve minulý týden přitom banka oznámila snížení sazeb o půl procentního bodu. Guvernér Oeystein Olsen prohlásil, že norská ekonomika je ve stavu nouze.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

Šíření koronaviru ve světě

Zdroj:
ČTK, CNBC, MarketWatch, financialjuice.com
Evropské akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v Evropě
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat