Fed v prosinci ponechal měnovou politiku beze změny, v nové prognóze zlepšil ekonomický výhled

Měnový výbor americké centrální banky v prosinci ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. V prohlášení Fed zopakoval, že je připraven k dosažení svých cílů využívat všechny nástroje, které má k dispozici. Centrální banka rovněž zveřejnila novou prognózu, v níž zlepšila ekonomický výhled pro letošek i příští dva roky.

"Pandemie covidu-19 způsobuje obrovské lidské a hospodářské utrpení po celých Spojených státech i ve světě," uvedl měnový výbor v prohlášení. "Ekonomická aktivita a zaměstnanost pokračují v ožívání, avšak zůstávají hluboko pod úrovněmi z počátku roku."

Americká centrální banka potvrdila, že bude pokračovat v nákupech aktiv "minimálně dosavadním tempem". Měsíčně by tedy měl Fed nakupovat vládní dluhopisy za 80 miliard dolarů a cenné papíry kryté hypotékami za 40 miliard dolarů.

Sazby mají zůstat na současné nebo nižší úrovni do doby, než bude centrální banka přesvědčena, že se ekonomika zvládá vypořádat se všemi dopady šíření koronaviru a je na cestě k zajištění maximální zaměstnanosti a cenové stability.

Fed - základní úroková sazba

Fed letos svou základní úrokovou sazbu dvakrát snížil. První snížení přišlo v souvislosti s koronavirem 3. března (z 1,50-1,75 % na 1,00-1,25 %), druhé pak 15. března (z 1,00-1,25 % na 0,0-0,25 %). S uvolňováním měnové politiky však banka začala již loni ve snaze ochránit ekonomiku před negativními důsledky oslabování globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem. Před příchodem koronaviru nicméně předpokládala, že letos budou sazby stagnovat.

Tisková konference Jeromea Powella

Během tiskové konference guvernér centrální banky Jerome Powell řekl, že by uvítal, kdyby Kongres schválil další podpůrný balík, zároveň se ale odmítl k jednání o této podpoře jakkoli blíže vyjadřovat. Fed podle něj musí plnit svůj úkol a Kongres se musí zabývat svou vlastní agendou.

Dodal, že ekonomika a trh práce by měly silně ožít ve druhé polovině příštího roku. Problémových podle něj bude příštích 4-5 měsíců, protože koronavirus oslabuje růst.

Nová prognóza: HDP letos klesne méně, oživení v příštích dvou letech bude silnější

V nové makroekonomické prognóze americká centrální banka výrazně zlepšila výhled vývoje ekonomiky v tomto roce a mírně zlepšila výhled pro příští dva roky. HDP by podle nové prognózy měl letos klesnout o 2,4 % (zářijová prognóza: -3,7 %), v příštím roce by měl vzrůst o 4,2 % (září: +4,0 %), v roce 2022 o 3,2 % (září: +3,0 %) a v roce 2023 o 2,4 % (září: +2,5 %).

Nezaměstnanost by letos měla dosáhnout 6,7 %, ještě v září Fed hovořil o 7,6 %. Příští rok by měla klesnout na 5 % (září: 5,5 %) a v dalších dvou letech na 4,2 % (září: 4,6 %), respektive na 3,7 % (září: 4,0 %).

PCE inflace by měla podle nové prognózy letos dosáhnout 1,2 %, proti září se tedy prognóza nezměnila, příští rok by měla stoupnout na 1,8 % (září: 1,7 %), v roce 2022 by se měla dostat na 1,9 % (září: 1,8 %) a v roce 2023 na 2 % (proti zářijové prognóze beze změny).

Fed - makroekonomická prognóza (prosinec 2020)

Základní úroková sazba by podle představitelů americké centrální banky měla minimálně do roku 2023 setrvat na současných úrovních. V delším horizontu by se měla pohybovat kolem 2,5 %.

Fed - výhled vývoje sazeb (tzv. dot plot, prosinec 2020)

Ceny v listopadu stouply o 1,4 %, HDP ve třetím čtvrtletí vyskočil o 33,1 %

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli problémům spojeným se šířením nemoci covid-19 zažila nejhlubší propad v historii a dostala se do recese. Hrubý domácí produkt se v přepočtu na celý rok snížil o 31,4 %. V třetím čtvrtletí však naopak ekonomika rekordně vzrostla, HDP se zvýšil v přepočtu na celý rok o 33,1 %.

USA - vývoj HDP (anualizovaně)

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v listopadu meziročně stouply o 1,2 %, stejným tempem jako v říjnu. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,2 %. Meziroční jádrová inflace, která je považovaná za spolehlivější měřítko cenových výkyvů, se v listopadu udržela na 1,6 %, což bylo v souladu s odhady.

USA - meziroční inflace

Zdroj:
Fed, CNBC, ČTK
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Podpora ekonomiky
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat