Fortuně se v prvním pololetí zvýšil objem přijatých sázek o 40,9 % na 720,7 milionu eur

Sázkařská společnost Fortuna vydělala v prvním pololetí letošního roku 2,5 milionu eur, meziročně se jí tak čistý zisk snížil o 53,1 %. Fortuně výrazně klesl také provozní zisk EBITDA, objem přijatých sázek se jí ale naopak prudce zvýšil. Pokles ziskovosti společnost vysvětluje náklady na středoevropskou expanzi.

Dynamický růst objemu přijatých sázek byl podpořen dalším rozvojem internetového sázení na všech trzích, včetně on-line hazardních her v České republice, a částečně i výsledky skupiny Hattrick Sports Group, jejíž převzetí Fortuna dokončila v květnu. Hattrick působí v Rumunsku, Chorvatsku a dalších zemích a náklady na její převzetí dosáhly 85 milionů eur.

Nová aktiva vygenerovala přijaté sázky v objemu přes 140 milionů eur

Objem přijatých sázek v segmentu on-line hazardních her k celkovému výsledku skupiny přispěl 87 miliony eur a společnost Hattrick Sports Group celkový výsledek skupiny podpořila 56 miliony eur.

Objem hrubých výher v prvních šesti měsících roku meziročně vzrostl o 24,5 % na 100,2 milionu eur. Nárůst celkových hrubých výher byl tažen zejména rozvojem on-line herních aktivit, jež jsou typické nižší marží. V segmentu kurzového sázení marži hrubých výher stlačovaly nepříznivé výsledky sportovních událostí konaných v únoru, březnu a červnu.

Fortuna - objem přijatých sázek a hrubé výhry v ČR, Polsku a na Slovensku

Provozní zisk EBITDA Fortuně v pololetí klesl meziročně o 22 % na 7,6 milionu eur. Výsledek byl výrazně ovlivněn jednorázovými náklady na expanzi a integraci nových společností do skupiny, bez těchto nákladů by zisk EBITDA Fortuně meziročně vzrostl o zhruba 8 %.

Výsledek na úrovni čistého zisku byl ovlivněn vedle nákladů na expanzi i jednorázovými náklady spojenými s refinancováním externího dluhu.

Fortuna - hospodářské výsledky za 1H2017

Ve výhledu Fortuna uvedla, že za celý rok očekává přijaté sázky v objemu 1,7 miliardy eur a zvýšení provozního zisku EBITDA o 55-60 %. Kapitálové výdaje by měly dosáhnout 11-13 milionů eur. Dosud Fortuna uváděla, že čeká celoroční objem přijatých sázek na úrovni 1,3 miliardy eur (bez příspěvku Hattrick Sports Group), navýšení zisku EBITDA o 20-25 % a kapitálové výdaje ve výši osm až deset milionů eur.

Cenu akcií výsledky zřejmě příliš neovlivní

Analytika Miroslava Frayera z Komerční banky zklamal relativně nízký příspěvek on-line hazardních her a společnosti Hattrick k celkovému výsledku skupiny Fortuna na úrovni hrubých výher (hazardní hry 4 miliony eur, Hattrick 7,8 milionu eur).

"Nižší tempo růstu tržeb, které dosáhly 63,7 milionu eur, odráží vyšší zdanění hazardu. Ziskovost byla horší než naše konzervativní předpoklady, konsolidace Hattricku přinesla i zvýšené odpisy," říká Frayer. "Výrazný růst objemu přijatých sázek hodnotíme ze strategického hlediska pozitivně, neboť potvrzuje ambici Fortuny stát se sázkařským lídrem střední a východní Evropy. Výrazný pokles ziskovosti by standardně měl mít negativní dopad na cenu akcií, v současnosti je ale vývoj akcií Fortuny těžko odhadnutelný, protože cena titulu je více než finančními fundamenty ovlivňována snahou majoritního akcionáře Penta Investments o výkup akcií a stažení společnosti z burzy."

Výhled přijatých sázek považuje Miroslav Frayer za realistický. Naopak očekávané výrazné posílení ziskovosti považuje za ambiciózní. "Nárůst celkového provozního zisku EBITDA při započtení výsledků Hattrick Sports Group o 55-60 % indikuje očekávání společnosti, že Hattrick vygeneruje v druhém pololetí EBITDA 7-8 milionů eur, což vnímáme jako splnitelné," dodává Frayer.

Podíl Penty se podle pololetní zprávy Fortuny zvýšil na 76,3 %. Významný minoritní akcionář Templeton dosud svůj podíl ve Fortuně neprodal.

"Z pohledu našeho ocenění vnímáme reportované výsledky mírně pozitivně (v našem posledním ocenění nebyla zohledněna akvizice Hattrick Sports Group). Jádrové sportovní sázení roste solidním tempem a on-line kasino překonává naše odhady. Jednorázové náklady spojené s expanzí by měly být v druhém pololetí převáženy příspěvkem společnosti Hattrick Sports Group do celkových výsledků skupiny. Zadlužení Fortuny zůstává po akvizici Hattricku relativně nízké, firma má ovšem ještě před sebou již schválenou akvizici rumunských aktiv Fortbet Holdings," zhodnotil údaje Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

"Pozitivním překvapením je pro nás objem přijatých sázek společnosti Hattrick Sports Group. Za celý minulý rok dosáhl 372 milionů eur, nyní za měsíc a půl přesáhl 100 milionů eur. To znamená, že za celý rok by se objem přijatých sázek firmy mohl více než zdvojnásobit. Také příspěvek on-line her bude na úrovni přijatých sázek i zisku EBITDA poměrně významný," napsal analytik z J&T Banky Milan Lávička.

Zdroj:
Fortuna, ČTK
Fortuna
Přestat sledovat
Sázky a hazard
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
29. 11. 2022 20:30
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Petr Novotný, Investičníweb.cz)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Vyspělé trhy
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
28. 11. 2022 12:42
FAANMG dnes a zítra pohledem burzovního veterána: Meta Platforms bude s úbytkem peněz v ekonomice…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Meta Platforms (Facebook)
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: WOOD & Company
26. 11. 2022 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Pár mírně nižších inflačních čísel je na větší optimismus na trhu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
26. 11. 2022 7:00
Vladimír Bezděk (Avant): Každá krize má svůj začátek i konec, cyklických pozic bych se nezbavoval
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat