Friedrich Strasser (Bank Gutmann): Má smysl nakupovat jen fyzické zlato, zlaté ETF jsou k ničemu. A snižujeme váhu akcií v portfoliu

Partner a investiční šéf rakouské privátní Bank Gutmann Friedrich Strasser nabídl ve čtvrtek v Praze svůj investiční výhled na letošní rok. Vyzdvihl ekonomickou sílu Číny a USA. Zlato by podle něj mělo sloužit jako pojistka proti extrémním krizím, a proto ho má smysl držet jen ve fyzické podobě doma.

Bankéř Friedrich Strasser vidí letošní rok poměrně optimisticky. Podle něj je jasné, že porostou úrokové sazby, prý ale ne nijak výrazně. Půjde jen o normalizaci předchozího stavu, a tedy pozitivní zprávu.

Mohl by tak skončit "hon za výnosy", který v současnosti na trzích převládá právě kvůli nízkým sazbám. Děje se proto i to, že dluhopisy může vydat bez problémů i firma, které by ještě před několika lety nikdo nepůjčil.

S růstem úroků a omezením monetárních stimulů bude podle Strassera hrát větší roli fiskální politika. "Je potřeba provést reformy, ale to bude těžké. Například Rakousko je řízené v podstatě z několika úrovní - je tu EU, rakouská vláda, místní vlády. To je neefektivní. Nyní je nezaměstnanost přes 4 %, ale kdyby tyto reformy proběhly, byla by rázem dvojnásobná. Taková věc nemůže projít," říká.

Bank Gutmann snižuje podíl akcií v portfoliu

Bank Gutmann ve svém portfoliu letos mírně sníží podíl akcií. Zatímco v loňském roce vedla akcie jako "overweight", letos jsou v rámci portfolia "neutral". "Akcie nezatracujeme, ale velký růst z loňska již nezopakují," říká Strasser.

Regionálně se zaměřuje na rozvinuté trhy. Rozvíjející se trhy naopak vidí jako rizikové, kromě východní Evropy. Co se dluhopisů týče, vidí v Evropě vyšší kreditní riziko. V USA do portfolia zařazuje dluhopisy navázané na inflaci.

Strasser odmítá nepřímé investice do zlata. "Když padla Lehman Brothers, všichni klienti po nás chtěli nakoupit zlato. Říkali jsme jim však, že nemá smysl nakupovat zlaté ETF nebo zlato uskladněné v bance. Zlato by mělo fungovat jako ochrana proti velkým krizím, kdy se zhroutí systém. A v tomto případě má smysl jen vlastnit fyzické zlato doma. V bance vám bude k ničemu, protože banka v okamžiku kolapsu může zavřít," varuje Strasser.

Střední třída v Číně sílí

Bankéř připouští, že velkým geopolitickým rizikem je kromě dění na Ukrajině i situace v Asii, kde vznikl spor mezi Čínou a Japonskem o ostrovy Senkaku v Jihočínském moři. "Spory Japonska a Číny jsou problém historie, o které se nediskutovalo. Japonci vždy napadali Čínu. Ale nakonec je to o byznysu, Čína musí mít technologického partnera, pro Japonsko je to zase největší odbytiště, uklidní se to. Čína nemá ani pořádné námořnictvo, má jen jednu letadlovou loď, kterou koupila v Rusku," říká Strasser.

Čína je však podle něj jediný z trhů BRIC, kde jde vývoj správným směrem. BRIC je prý mrtvý pojem. "Čína těží z růstu střední vrstvy. Viděl jsem rodiny s dětmi, které jely za vlastní peníze na výlet do Hongkongu. Minulý týden se musela v Macau zavírat kasina kvůli velkému náporu zákazníků. To všechno dokazuje, že má střední třída v Číně chuť utrácet," říká Strasser. Podle něj je to velká šance pro evropské firmy, kterou však zatím neumějí řádně využít.

"Krabice sunaru u nás stojí 10 eur, v Číně byste tu samou krabici prodali za 40 eur. Číňané dychtí po všem evropském. Jenže naše firmy to nechápou. Bojí se, co by řekl farmář, od kterého odebírají suroviny, kdyby zjistil, že výrobky jdou do Číny," říká Strasser.

Dobře také podle něj vypadá situace v USA. Prezidentu Obamovi pomáhají dvě věci - těžba energetických surovin z břidlic a to, že se mu povedlo vrátit výrobu zpět do USA.

Přednášku Friedricha Strassera jsme sledovali živě na Twitteru Investičního webu.

Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2014
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat