G jako geopolitika: Klid zbraní je minulost (Investiční abeceda na rok 2016)

Zbraně budou řinčet v roce 2016 o poznání hlasitěji a trhem to bude hýbat, shodli se účastníci našeho průzkumu, s jehož závěry vás seznamujeme v průběhu prosince. Oslovení experti na investice a ekonomiku okomentovali šestadvacet abecedně seřazených pojmů, jež by investoři měli mít na prahu nového roku na paměti. Patří mezi ně bezpochyby turbulence na severu Afriky, Blízkém východě či Ukrajině.

Miroslav Novák (AKCENTA CZ)

Geopolitika může v roce 2016 pořádně zamíchat kartami. V posledních letech došlo k výraznému nárůstu politické nestability, především v oblasti severní Afriky a Blízkého východu. Složitá je i situace na Ukrajině. Tyto rizikové oblasti v podstatě obklopují země Evropské unie a začínají je přímo ohrožovat. Rok 2016 tak může být zatěžkávací zkouškou pro soudržnost evropských zemí vzhledem ke skutečnosti, že různé státy mají různé zájmy a představy o tom, jak se k těmto rizikovým oblastem postavit a jak situaci v nich řešit. Evropa může vyjít z těchto zkoušek posílená, ale zatím to bohužel vypadá tak, že z nich vyjde zranitelnější a zmatenější.

Milan Vaníček (J&T Banka)

Očekávám větší nasazení vojsk Evropy a Ruska na Blízkém východě v boji proti Islámskému státu. USA bude více stranou kvůli prezidentským volbám. Ukrajina bude dle mého zapomenuta.

Štěpán Uherík (ChytrýHonza)

Vzhledem k eskalaci událostí na Blízkém východě a napjaté atmosféře na světovém politickém kolbišti lze očekávat, že se v roce 2016 geopolitické události budou promítat do nálady a cen na kapitálových trzích. Nakolik racionální, či nelogické budou reakce světových burz a jednotlivých investorů, je těžké odhadovat. Útěchou nám může být to, že to brzy zjistíme, pokud se toho tedy dožijeme.

Jakub Skryja (Verdi Capital)

Na Blízkém východě očekáváme brzkou porážku konvenčních sil Islámského státu. Další vývoj je ale nejasný. Doufáme, že Rusko nebude trvat na pokračování vlády Bašára Asada a že se v Sýrii ujmou moci umírněné síly. Zbytky Islámského státu budou podnikat teroristické útoky, které se mohou dotknout i Evropy. Očekáváme ale, že vliv blízkovýchodního konfliktu a případných teroristických útoků na akcie a dluhopisy bude minimální. Významnější dopad je možný v případě cen ropy, protože může dojít k dočasným lokálním odstávkám. Co se týče konfliktu na Ukrajině, je situace hůře předvídatelná – vše záleží na rozhodnutích Vladimira Putina. V případě pokračování snahy o smíření se se západem existuje značný potenciál poklesu obrovské rizikové prémie ruských aktiv a ke zhodnocení ruských akcií.

Petr Gapko (GE Money Bank)

Geopolitické pnutí ve světě stále roste. Na druhou stranu současné teroristické akce stmelují velmoci, které byly donedávna celkem rozhádané. Stane se konečně terorismus společným nepřítelem všech?

Petr Žabža (Patria Finance)

Vracíme se k historickému normálu, kdy byl svět místem s mnohem větším počtem konfliktů, než na jaký jsme v posledních letech zvyklí. Opět dochází k polarizaci na takzvaně dobré a takzvaně zlé. Spojené státy však neplní historickou roli těch dobrých, posledních téměř dvacet let je jejich vojenská přítomnost spíše rozpačitá. Jsem zvědavý, co v této souvislosti přinesou prezidentské volby v USA.

David Brzek (Fio banka)

Stejně jako v roce 2015 bude geopolitika výrazně ovlivňovat vývoj na kapitálových trzích i v roce 2016. Krize na Ukrajině, nepřehledná politická situace v Řecku a hrozba tamního bankrotu, umělé zásahy do vývoje čínské měny a celková situace na tamním akciovém trhu letos podstatně ovlivňovaly trhy. Události podobného charakteru budou v roce 2016 opět zvyšovat volatilitu, ale jak ukazuje historická zkušenost, krátkodobých poklesů je dobré využít k postupnému budování strategických pozic. Domnívám se, že obdobný přístup by mohl fungovat i v dalších měsících.

Raiffeisenbank

Vyostřená geopolitika znamená v současném fragmentovaném světě nízké ceny ropy. Tak tomu zřejmě bude i v roce 2016 (i když drobný růst cen by už byl namístě). Vyhraje Ukrajina válku s Ruskem? Válčit se zřejmě bude s Islámským státem, i když se zatím pořádně neví jak.

Aleš Tůma (Partners)

Nedávno to vypadalo na novou studenou válku, ale najednou je Putin moloděc, který nám pomůže zatočit s islamisty a objímá se před kamerami s Hollandem. Geopolitika je zkrátka nevyzpytatelná. Ve srovnání s měnovou politikou je její vliv na trhy zatím spíše skromný, nesmí ale vypuknout třetí světová válka.

Vladimír Vávra (Wood & Company)

Potenciálním rizikem pro finanční trhy zůstává rusko-ukrajinský konflikt, ačkoli prozatím zůstává zapouzdřen ve statu quo a v posledních měsících neplní přední stránky světového tisku. V popředí zájmu zůstává vývoj situace na Blízkém východě, konkrétně v Sýrii, kde panují obavy z možné eskalace po zapojení Ruska do bojů proti teroristickým a povstaleckým skupinám.

Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Blízký a Střední východ
Přestat sledovat
Terorismus a extremismus
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Výhled na rok 2016
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat