H jako hotovost: Co s (ne)chtěnými penězi? (Investiční abeceda na rok 2016)

Hotovost má k trůnu daleko, i tak ale i v roce 2016 bude patřit do diverzifikovaného portfolia. Shodli se na tom účastníci našeho průzkumu, s jehož závěry vás seznamujeme v průběhu prosince. Oslovení experti okomentovali šestadvacet abecedně seřazených pojmů, které by investoři měli mít v současnosti na paměti. Hotovosti má být kolem nás i v příštím roce až příliš, na přetřes tak přijde okřídlené "co s ní?".

Michala Moravcová (BOSSA)

Vzhledem k již proběhlým a stále probíhajícím programům kvantitativního uvolňování, které mají různou formu (nakupování dluhopisů, měnové intervence a další), a prostředí nízkých úrokových sazeb bude hotovosti jistě dostatek.

Marek Hatlapatka (CYRRUS)

"Hotovost je král" není zrovna nejlepší investiční myšlenka na rok 2016. Ano, rizik je před námi mnoho a budou období, kdy být v hotovosti nemusí být od věci, nicméně celkově bude pro celoroční investiční úspěch nezbytné být naopak takzvaně v trhu hodně a minimálně v první části roku především v cyklických odvětvích, což platí pro USA i Evropu. Více investorů než letos si bude muset zvykat na takové věci, jako jsou negativní úrokové sazby.

David Brzek (Fio banka)

Hotovostní složka jako část strukturovaného portfolia by neměla být ani v příštím roce zanedbávána. Očekávám, že na trzích budeme nadále svědky zvýšené volatility, bude tedy dobré počkat si na vhodnou příležitost. Míra hotovosti, kterou bude investor držet v portfoliu, by měla být oproti předchozím rokům o něco vyšší.

Petr Žabža (Patria Finance)

Hotovosti je mnoho, příliš mnoho, jen je nerovnoměrně distribuovaná. Jsme v paradoxní situaci, kdy (minimálně české) banky mají hotovosti více než dost a hledají cesty, jak ji přetavit ve výnosnější produkty. Stát prodává své dluhopisy se záporným úrokem a na některých typech účtů hrozí záporné nominální sazby. Příliš nízké úroky po příliš dlouhou dobu vedly k poboření klasického vztahu riziko-výnos-likvidita. A to se v roce 2016 asi příliš nezmění.

Vladimír Vávra (Wood & Company)

Přestože se objevují případy, kdy banky začínají penalizovat klienty za velké hotovostní vklady (KB a Česká spořitelna nedávno zavedly poplatky 0,15 % pro vklady přesahující 100 milionů korun, respektive 50 milionů korun), držení hotovosti zůstane určitou stabilizační složkou portfolií investičních fondů, především jako alternativa k bezpečným fixně úročeným instrumentům, které teď nabízejí vesměs záporný výnos.

Helena Horská (Raiffeisenbank)

Klíčové centrální banky světa zaplavují finanční systém hotovostí, v USA se například objem hotovosti od počátku finanční krize zečtyřnásobil. V Česku se za stejné období zvýšil jen o tři čtvrtiny, ale dále rychle roste. 13. listopadu 2015 objem hotovosti překonal magickou hranici 500 miliard korun. "Plast" prostě jen tak hotovost nenahradí.

Aleš Tůma (Partners)

Těžko tvrdit, že je hotovost král, když nic nenese. Objevují se dokonce úvahy o záporných úrokových sazbách. Ale prakticky každý potřebuje nějakou bezpečně uloženou rezervu, někdo menší, někdo větší. S takovými penězi je nesmysl riskovat, právě naopak – období nulových sazeb je asi ta nejhorší doba na zrušení stavebního spoření a nahrazení jeho pozice v portfoliu nějakým "prašivým" dluhopisem jen proto, že nabízí 5 % ročně.

Petr Gapko (GE Money Bank)

Ani inovace v oblasti elektronických peněz nesnižují zájem Čechů o hotovost, magická suma 500 miliard korun byla překonána v listopadu. I přes zvyšující se oblibu elektronických plateb mají Češi k bankovkám a mincím stále blízký vztah. Při životě přitom bude papír a kov udržovat nejen síla zvyku, ale také nemožnost zaplatit kartou u některých obchodníků.

Jakub Skryja (Verdi Capital)

Držení hotovosti je vždy dvojsečná zbraň. Jelikož je náš názor na růst cen akcií neutrální a očekáváme historicky průměrné výnosy, držení hotovosti ve větším množství nemůžeme doporučit. Systematické a trpělivé investování do akcií na rozvinutých trzích vedlo v dlouhodobém horizontu zpravidla k nadprůměrným výnosům oproti držení hotovosti. To proto nedoporučujeme, pokud nejsou ceny akcií v evidentní bublině, což dle našeho názoru momentálně nejsou.

Štěpán Uherík (ChytrýHonza)

Mezi investory se traduje selské moudro finančníků cash is king. V současné situaci ale jde o moudro spíše těžkopádné, neboť firmy i banky mají problém se hotovosti zbavit. V roce 2016 se tak u podniků možná dočkáme vyšších výplat dividend či většího objemu zpětných odkupů akcií než v uplynulých letech. Roli ale bude hrát i zvyšování úrokových sazeb, které nad trhy stále visí jako Damoklův meč.

Miroslav Novák (AKCENTA CZ)

Ceny některých druhů aktiv v posledních letech celkem výrazně rostly a nezbývá než si položit otázku, zda tento růst bude pokračovat, nebo zda například ceny akcií nečeká výraznější propad. Vzhledem k velice uvolněné měnové politice centrálních bank a nízké inflaci propad cen akcií ani dluhopisů neočekávám. Přesto se domnívám, že v rámci rozložení rizika nemusí být na škodu držet část prostředků v hotovosti, a to nejen na účtech komerčních bank či ve fondech peněžního trhu, ale i ve fyzické podobě.

Úrokové sazby
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Hotovost
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výhled na rok 2016
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ivana Birtová, Realitní Shaker)
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat