Hüner (ministr průmyslu): Rozdělení ČEZ kvůli výstavbě jádra je hloupost

Rozdělení energetické společnosti ČEZ kvůli výstavbě nového jaderného bloku je hloupost. Hospodářským novinám to řekl ministr průmyslu v demisi Tomáš Hüner (za ANO). Není prý jisté, zda je transformace ideálním řešením, a nejsou také spočítány dopady pro akcionáře. Ředitel ČEZ Daniel Beneš sdělil Mladá frontě Dnes, že společnost nemá v plánu rozdělení, které by vedlo k tomu, že stát ztratí v ČEZ kontrolu.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) podporuje výstavbu nového jaderného bloku z peněz ČEZ. Podobný krok by ale mohl být nevýhodný pro minoritní akcionáře, a proto se možné rozdělení nebo transformace ČEZ začaly řešit. Majoritním vlastníkem ČEZ je stát, přes ministerstvo financí drží zhruba 70 % akcií.

"Myslím si, že dělení je hloupost. Problémů je několik. O rozdělení firmy se můžeme bavit až v momentu, kdy budou spočítány dopady pro akcionáře," řekl Hüner. Podle něj budou posudky a přípravy dělení velice nákladné. "A proč já bych měl tohle všechno dělat, když ani nevím, zda nakonec postavím jaderný zdroj? Není to vyhazování peněz?" podotkl.

ČEZ dříve uvedl, že zkoumal šest alternativ rozdělení. Nejpreferovanější variantou je ta, že by stát plně vlastnil jadernou, uhelnou, těžební a obchodní část. "Nový ČEZ", ve kterém by si měl stát v první fázi ponechat 51 %, by zahrnoval distribuci, prodej, obnovitelné zdroje a energetické služby ESCO.

"Nechápu, proč by v tom 'starém' ČEZ nebyla třeba distribuce. Proč je tam jen uhlí s jádrem. To se musí podrobně vyřešit," řekl Hüner. "Když ČEZ chodí a běhá, jak je nutná transformace, je to nyní naprostý nesmysl. Vždyť nevím, co tím chtějí řešit."

Babiš v pondělí řekl, že při případném dělení si vláda musí pohlídat, aby vedle výroby zůstaly státu také strategické věci typu obchodu nebo distribuce. "Nemáme v plánu udělat rozdělení, které by vedlo k tomu, že stát ztratí v ČEZ kontrolu. A neuvažujeme ani o ztrátě majority státu v jakékoli části ČEZ. Ale zatím jsme nerozhodli, konkrétní variantu jsme nevybrali," řekl MfD Beneš.

Rozdělení firmy není jedinou variantou, nad kterou se při rozhodování o financování případného bloku uvažuje. Ve hře je také možnost, že by stavbu nového bloku zajistila dceřiná společnost ČEZ, i varianta, že by tuto dceřinou společnost ČEZ odkoupil stát a poté by firma realizovala stavbu.

"Případné dělení ČEZ na produkční část a zelenou/distribuční část je jedním z důvodů, proč se akcie společnosti v posledních týdnech vyvíjely lépe než ceny silové elektřiny na burze. Pokud by došlo ke zrušení diskutovaného plánu, očekávali bychom negativní tržní reakci. Rozhovor s ministrem průmyslu nevyznívá směrem k managementu příliš přátelsky a ukazuje, že rozdělení ČEZ je pouze jedním z více diskutovaných scénářů pro řešení otázky výstavby a financování nových jaderných zdrojů," upozorňuje Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

"Rozumíme tomu tak, že bude nutné zpracovat další analýzy. K financování jádra zmiňuje Hüner jak vlastní zdroje ČEZ, tak případnou podporu státu. K nějakému rozhodnutí týkající se dostavby jádra a například výběru dodavatele pravděpodobně nedojde dříve než za rok. Ministr zmiňuje i možnost, že by stát vykoupil na trhu minoritní akcionáře (stát vlastní v ČEZ téměř 70 %). Podle generálního ředitele ČEZ jsou přitom na stole 3 hlavní varianty rozdělení a během jara by mělo být jasné, k jakým změnám dojde," shrnuje analytik Bohumil Trampota z J&T Banky. "Z našeho pohledu to vypadá tak, že transformace ČEZ je skutečně aktuální téma, ale nedokážeme odhadnout, kdy a jak, popřípadě zda vůbec se tak stane. Podle našich odhadů by byly možná transformace či dělení ČEZ pro investory zajímavým příběhem."

"Od Hünera jde o první jasně nesouhlasný postoj k plánům ČEZ na transformaci a rozdělení na dvě části. Na jedné straně ministr uvádí, že je nutnost postavit nové jaderné bloky, avšak současně připouští, že není vůbec jasné, zda se nové bloky budou stavět. Důležité pro něj je mít před rozhodnutím jasnou představu o způsobu financování výstavby. Kritizuje ČEZ, že s přípravami nezačal o několik let dříve. Současně se mu nelíbí nynější analýzy připravené ČEZ, které mu nepřijdou důkladně rozpracované do větších detailů a možných variant postupu. Podle Hünera nyní musí vláda vytvořit svoji analýzu situace a zvážit i legislativní kroky. Například podle výběru dodavatele bude potřeba upravit jaderný zákon, pokud by vláda nechtěla postupovat podle zákona o veřejných zakázkách. Podle všeho tedy v dubnu ČEZ čekají krušná jednání s expertní komisí sestavenou vládou," doplňuje analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

Společnosti ČEZ loni meziročně vzrostl čistý zisk o 30 % na 19 miliard korun. Tržby klesly o procento na 201,9 miliardy korun.

Zdroj:
ČTK
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (s Davidem Navrátilem)
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat