Inflace je mrtva, ať žije inflace! Zajistěte se, než bude pozdě

Spotřebitelské ceny příliš nerostou, ačkoli se o to centrální banky snaží. Inflace je nízká, ale nemovitostní trhy v USA a Británii se zotavují. Dosud přitom vedly inflační cyklus. Rostoucí inflační očekávání na těchto trzích je vidět nejen ze statistik rostoucích cen domů a bytů, ale z používání agresivnějších hypotéčních produktů. Británie a Amerika asi opět povedou úrokový cyklus ve světě vzhůru. České úrokové sazby budou v cyklu asi opět zpožděné, tržní swapové sazby ale čekat nebudou.

Ceny nerostou dost rychle. To trápí centrální bankéře po celém světě tak moc, že od léta 2007 snížili 520krát úrokové sazby. Kvůli obavám z deflační spirály největší centrální banky v čele s Fedem masivně nakupují dluhopisy. Stejné obavy vedly guvernéra Singera a další v ČNB v listopadu k odpálkování koruny nad 27 EUR/CZK.

Půl království za vyšší inflaci

Pohled na zpomalující inflaci ve světě i u nás a záplava nápisů SLEVA na každém rohu naznačují, že snahy centrálních bank nepřinášejí efekt, který by si přály. Nemusejí však házet flintu do žita. Spotřebitelské ceny moc nerostou, ale do ringu vstupuje těžká váha – trh nemovitostí v Americe a ve Spojeném království.

Tyto trhy jsou důležité pro inflaci ze dvou důvodů. Zaprvé, v nemovitostním trhu je velké množství peněz – hypotéčních úvěrů. Kondice tohoto trhu jde ruku v ruce s vývojem objemu celkového dluhu, což má výrazný vliv na celou ekonomiku, a to mnohem výraznější než akciový trh.

Zadruhé, americký a částečně britský trh s domy a byty byly dosud klíčovými hybateli hospodářského a inflačního cyklu v celém světě. "Domy, které zachránily svět" hlásala první strana časopisu The Economist v roce 2002. Boom nemovitostního a hypotéčního trhu vskutku vedl nejen k silnému hospodářskému růstu ve světě po recesi v letech 2001 až 2002, ale také k růstu cen na mnoha frontách. Kolaps nemovitostního trhu v Americe a v Británii byl naopak hlavním deflačním impulzem po roce 2008 v celém světě, naši domovinu nevyjímaje. I když se ještě v létě 2008 jevil vliv amerických nemovitostí na hony vzdálený.

Inflace se může začít zvyšovat

Inflační očekávání na americkém i britském nemovitostním trhu narůstají. Ceny nemovitostí ve dvaceti největších amerických městech jsou téměř 25 % nade dnem, v Británii jsou ceny výše o necelých 20 %. Sílící inflační očekávání na trhu s nemovitostmi jsou patrné nejen ze statistik rostoucích cen, ale také z chování hypotéčního trhu. Již to není spálená země, jak tomu bylo ještě před pár lety. Oblibu navíc získávají hypotéky, které sázejí na rostoucí ceny a umožňují lidem vzít si vyšší půjčku, než na kterou stačí jejich běžné příjmy.

Jak takové hypotéky fungují? Na prvních několik let je nastavena nižší úroková sazba než u "obyčejné" hypotéky. Nezaplacená část úrokových nákladů se přičítá k dluhu. Po uplynutí počátečního období naskočí výrazně vyšší sazba. Kouzlo, proč si lidé takové hypotéky berou, spočívá v refinancování při nízké sazbě dříve, než naskočí vyšší sazba. Refinancování je možné jen tehdy, když cena domu či bytu vzroste. Takové hypotéky jsou riskantní. Je-li však dost silné všeobecné očekávání růstu cen, nevstoupit do trhu se zdá být riskantnější než s pomocí takové hypotéky vstoupit pod heslem: "Kdo chvíli stál, už stojí opodál."

Opětovný boom na trhu s nemovitostmi je pro centrální banky vítaným dílčím vítězstvím, které dost možná vychýlí jazýček vah v několikaletém boji za inflaci a rychlejší ekonomický růst. Vítězství s sebou přinese hodně změn, v prvé řadě však konec jedné současné výhody – nízkých úrokových sazeb. Nízké úroky pomohly oživit hypotéční trh. Příliš dlouho podávaná medicína však již nyní vede k nebezpečnému chování, jako jsou výše zmíněné hypotéky. V nedávné minulosti jsme nakonec viděli, co dokáže rozžhavený nemovitostní trh a jaká je po něm kocovina.

Dosud centrální banky drží jednotnou frontu ("stimulovat, stimulovat, stimulovat"). Bující hypotéční trhy však tuto jednotu v dohledné době roztrhnou. Bank of England je nejblíže rozhodnutí ubrat ve stimulaci extrémně nízkými sazbami, a to možná dokonce už v létě, za ní pak americký Fed. Naší domoviny se úvahy o brzkém růstu úrokových sazeb zatím netýkají. Zatím. Avšak domy v Americe a Británii mají na nás větší vliv, než se zdá. Vývoj úroků v Británii a USA bude vodítkem toho, co se stane u nás.

Tržní swapové sazby však tak dlouho jako ČNB čekat nebudou. To bylo vidět loni, kdy tržní sazby narostly i přes zpomalující inflaci, slabou ekonomiku a ujišťování ČNB, že sazby v dohledné době zvyšovat nebude.

Nechcete-li si nechat utéci výhodu nízkých úrokových nákladů, je zde zajištění úrokového rizika pomocí swapů, capů či jejich kombinací.

Trh nemovitostí a zpoždění úrokového cyklu v Americe a u nás

Pramen: Erste Corporate Banking, Bloomberg

Úrokové sazby
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat