US MARKETOtevírá za: 7 h 38 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Jak se americký dolar šíří světem aneb Nástup jüanu nebude nijak bleskový

Americký dolar je hlavní světovou rezervní měnou a tvoří kolem 64 % celkových oficiálních devizových rezerv.

Euro je hned druhé v pořadí. Budovalo si pozici rezervní měny do roku 2009, kdy se jeho podíl vyšplhal na 28 % oficiálních světových rezerv. Nicméně vzhledem k dluhové krizi v eurozóně a anemickému růstu předních evropských ekonomik klesl jeho podíl na současných 20 %.

Ostatní měny držené jako devizové rezervy zahrnují britskou libru (5 %), japonský jen (4 %), kanadský dolar (2 %) a australský dolar (2 %). Švýcarské franky a ostatní měny tvoří zbývající 3 %.

Mezinárodní měnový fond nedávno schválil zařazení čínského jüanu do koše rezervních měn SDR (Special Drawing Rights). S čínskou měnou se obchoduje stále více a tamní dluhopisové trhy narůstají a internacionalizují se. Jüan sice zatím není velkým hráčem, v budoucnosti by se to ale mohlo změnit.

Rostoucí sláva dolaru

Historie dokazuje, že se každých zhruba 100 let světové rezervní měny výrazně přeskupí. Naposledy se to stalo po 2. světové válce, kdy začal fungovat Brettonwoodský systém. V rámci něj měl americký dolar figurovat coby světová rezervní měna navázaná pevně na zlato.

Kombinace poválečného růstu americké ekonomiky a oficiální vazby mezi dolarem a zlatem zajistila mezinárodnímu měnovému systému míru jistoty, která mu po desetiletí chyběla. V roce 1971 sice americký prezident Nixon zrušil vazbu dolaru na zlato, nicméně ekonomická a finanční síla USA udržela dolar v hlavní roli na mezinárodní scéně ještě v následujících desetiletích.

Video shrnuje vývoj přijímání dolaru různými regiony světa.

How the U.S. Dollar Spread Across the World from Howmuch.net on Vimeo.

Nejprve to byla zámořská teritoria jako Guam a Panenské ostrovy a během 20. století se přidaly velké státy od Číny po Argentinu, které své měny navázaly na dolar za účelem zajištění stability kurzu.

Bude hegemonie dolaru pokračovat?

Základem pro sílu rezervní měny jsou velikost, stabilita a likvidita amerických finančních trhů. I když je dnes Čína podle parity kupní síly největší ekonomikou světa, prim hrají nadále finanční trhy USA, které zahrnují 52 % celkové tržní kapitalizace světových akciových trhů. Čínské trhy jsou proti tomu zanedbatelné s podílem okolo 2 %.

Signály změn?

Trh s americkými státními dluhopisy je nicméně méně likvidní a Čína jej skupuje. Jüan se stane oficiální součástí SDR v říjnu 2016. V důsledku toho by měl do měny plynout kapitál v objemu až 3 bilionů USD. Čínská měna také nedávno předstihla japonský jen, co se objemů přeshraničních transakcí týče.

Zdroj: Visualcapitalist.com

Americký dolarČínský jüanMěnySvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa