1. 4. 2023 13:28
Regionalizace vs. globalizace aneb Proč bude byznys napříště sázet na (ne)přátelské režimy
John Mauldin, předseda představenstva americké analytické firmy Mauldin Economics, světovou ekonomiku přirovnává k pavučině utkané z jemných nitek, jež se mohou ve vteřině zpřetrhat. Když něco takového hrozí, snaží se podle něj centrální banky zachraňovat situaci způsoby, které předtím nikdy nevyzkoušely. A mnohdy přitom nadělají více škody než užitku.
Během nedávné konference pořádané společností Mauldin Economics upozornil John Mauldin na pět hlavních slabin světové ekonomiky. Jsou jimi podle něj aktuálně:
Zásadní otázkou je podle Mauldina to, jaké budou další kroky Fedu. Ekonom upozorňuje, že se centrální banka USA uzavřela do bubliny, v níž pracuje s premisou, že řešením všech problémů jsou nízké úrokové sazby a podpora likvidity. To, že likvidita nemusí vše vyřešit, si Fed vůbec nepřipouští, říká známý kritik uvolněné měnové politiky centrálních bank.
Kam to povede? Pokud americká centrální banka brzy neotočí o 180 stupňů, budeme podle Mauldina svědky druhé bitvy o Alamo (bitva z dob Texaské revoluce, během které se Texas odtrhl od Mexika - pozn. red.). Centrální banky podle Mauldina začnou Fed obléhat, a pokud se svět nedohodne na nějakém způsobu kolektivní devalvace měn či odpisu části dluhu, což jsou jediné dva možné způsoby, jak podle Mauldina dosáhnout smíru, přijdou měnové války, vedle nichž budou 30. léta minulého století, kdy skončil zlatý standard a devalvace národní měny se stala oblíbeným nástrojem ke stimulaci ekonomiky, vypadat jako nevinná hra.