Kofole ČeskoSlovensko v prvním pololetí vzrostly tržby o 3,4 %, provozní výsledek ovšem klesl

Společnosti Kofola ČeskoSlovensko vzrostly v prvním pololetí letošního roku tržby meziročně o 3,4 % na 3,03 miliardy korun. Ukazatel EBITDA jí ale klesl o 7,3 % na 424,7 milionu a provozní výsledek o 28,2 % na 159,9 milionu korun. Hospodářský výsledek nejvíce ovlivnilo počasí.

Hlavní příčinou poklesu hospodářského výsledku byl podle firmy květen, který byl jedním z nejchladnějších a nejdeštivějších za poslední desetiletí. "Dále výsledek ovlivnily především vyšší náklady na obaly, nárůst mezd a vyšší logistické náklady, které byly částečně vyvážené nižší cenou cukru," uvedla Kofola.

Bez vlivu společnosti Leros, kterou Kofola koupila loni v březnu, by nárůst tržeb činil 2,4 %. Skupina nadále hledá příležitosti pro růst, minulý měsíc oznámila koupi české společnosti Espresso, která je distributorem kávy značky Café Reserva a čajů Dilmah.

Tržby na českém a slovenském trhu meziročně vzrostly o 1,1 %. "Tržní podíly v segmentu gastro jsou v tomto regionu nejvyšší v historii. Obrovský úspěch zaznamenává značka Royal Crown Cola, která významně navyšuje svůj tržní podíl v segmentu kolových nápojů," uvedla Kofola.

Na nárůstu tržeb se pozitivně podepsal hlavně jadranský region, ve kterém tržby stouply o 7,2 %. Nejvíce tam vyrostla společnost Studenac a největší, dvojciferný růst zaznamenaly prodeje v Chorvatsku. Významné navýšení prodejů podle firmy zaznamenala také značka minerální vody Radenska.

Tržby Kofoly na českém a slovenském trhu a v jadranském regionu tvoří dohromady 89,3 % celkových tržeb skupiny. Loni to za stejné období bylo 90,1 %.

Za samotné druhé čtvrtletí firma vykázala tržby 1,741 miliardy korun, což bylo mírně pod odhady trhu. Zisk EBITDA lehce nad 306 miliony byl také nižší, než čekali analytici, stejně jako čistý zisk. "Počasí nám ve druhém kvartálu nepřálo, ale i přes tuto nepřízeň se nám podařilo v porovnání s loňským rokem navýšit tržby a věřím, že splníme avizovaný roční plán," uvedl generální ředitel skupiny Kofola Jannis Samaras.

Analytici: Výsledky Kofoly zklamaly

"Zvýšení čistého zadlužení na 2,9násobek EBITDA bylo ovlivněno novým účetním předpisem IFRS 16, na jehož základě dochází ke kapitalizaci operativního leasingu. Celkově hodnotíme výsledky Kofoly negativně vzhledem k vyšším než očekávaným nákladům, které způsobily zhoršení ziskovosti," uvedl analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

"Ve srovnání s naším i tržním očekáváním jsou reportovaná čísla horší. Podcenili jsme vliv špatného květnového počasí. Meziroční pokles čistého zisku je způsoben vyššími náklady na obsluhu dluhu (růst úrokových sazeb), vyšší efektivní daní a kurzovými ztrátami. Firma věří ve splnění celoročního cíle, doufali jsme ale v jeho mírné zvýšení," napsal Bohumil Trampota, analytik z J&T Banky.

"Kofola zveřejnila za druhé čtvrtletí EBITDA 306 milionů Kč (-13 % meziročně a 5 % pod našimi odhady). Celkově firma zaznamenala relativně slabý druhý kvartál od tržeb až po zisk, pro splnění celoročního cíle proto bude muset být druhé pololetí výrazně silnější. Očekáváme negativní reakci na výsledky, ale důležité bude, zda firma potvrdí celoroční výhled. Pokud ano, kurz akcií by to mělo podpořit," zdůraznil analytik Petr Bártek z České spořitelny.

Kofola je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě. Má deset výrobních závodů v Česku, Polsku, na Slovensku, ve Slovinsku a Chorvatsku. K výrobkům firmy Kofola vedle stejnojmenného nápoje patří ovocné nápoje a sirupy Jupí, dětské nápoje Jupík, energetické nápoje Semtex, nápoje značky Vinea, Chito, Top Topic nebo Citro Cola. Kofola má více než 1 940 zaměstnanců, z toho asi 700 v Česku.

Zdroj:
Kofola, ČTK
Kofola ČeskoSlovensko
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat