Kofole v prvním pololetí klesly tržby o 9,2 %, představenstvo ale díky silnému létu navrhne vyplatit dividendu 13,50 Kč

Nápojářské skupině Kofola ČeskoSlovensko v letošním prvním pololetí klesly tržby o 9,2 % na 2,75 miliardy korun. Provozní zisk EBITDA se společnosti snížil o 17,8 % na 349,1 milionu korun a čistý zisk dosáhl 8,7 milionu korun. Letní sezóna ovšem byla úspěšná, a představenstvo skupiny proto navrhne vyplatit dividendu 13,50 Kč na akcii.

Druhé čtvrtletí ovlivněné pandemií a souvisejícími protiepidemickými opatřeními bylo podle Kofoly jedním z nesložitějších v historii. Velmi náročný druhý kvartál 2020 zvládla skupina Kofola nad očekávání. Přestože došlo k mezikvartálnímu poklesu tržeb o 15,9 %, Kofola skončila v čistém zisku a EBITDA marže se držela na 15,7 %.

Na trzích v ČR a na Slovensku se Kofole tržby snížily z 1,22 miliardy Kč na 1,08 miliardy Kč a v adriatickém regionu klesly z 362 milionů Kč na 278 milionů Kč.

Kofola uvedla, že její management očekává, že celý trh se bude postupně probouzet. "I v případě dalších výkyvů má skupina dostatečné zdroje na překlenutí těžkých časů," uvedla firma.

"Spotřebitelé se k silným značkám obracejí i v době krize. Překonat složité období nám pomohlo rychlé rozhodování, kterého jsme přes velikost firmy stále schopni, a efektivní hledání úspor. Soustředili jsme se na věci nezbytné, ty zbytné jsme odsunuli nebo zrušili," uvedl generální ředitel Kofoly Jannis Samaras, podle kterého současné období potvrzuje úspěch sázky na tradiční lokální značky.

Covid-19 nejtvrději zasáhl freshbary a salaterie

Nejvýrazněji dopadla pandemie covidu-19 na síť UGO, která v Česku a na Slovensku provozuje 79 freshbarů a salaterií. "UGO s uzavřením obchodních center a gastro provozů přišlo ze dne na den o většinu tržeb," uvedla Kofola. Reakcí bylo zavedení nových služeb, jako je rozvoz, a posílení spolupráce s partnerskými donáškovými službami.

"Věříme, že z provozně náročného druhého kvartálu vycházíme silnější a že jsme připraveni i na případné další výkyvy," uvedl Samaras. V dubnu se Kofola stala 100% majitelem Karlovarské Korunní a Ondrášovky. "Do konce roku se zaměříme především na rozvinutí potenciálu Ondrášovky a Korunní, v nichž vidíme perspektivu, dále pak na posílení kávovo-čajového byznysu," dodal šéf skupiny.

Návrh na vyplacení dividendy 13,50 Kč

Jako nový cíl si Kofola stanovila dosáhnout EBITDA za tento rok ve výši 950 milionů až jedné miliardy korun. "Vzhledem k úspěšné letní sezóně představenstvo firmy navrhne vyplatit dividendu v nezměněné výši, tedy 13,50 Kč na akcii," uvedl Samaras. Předchozí výhled pro tento rok počítal se ziskem EBITDA 810 až 990 milionů Kč a analytici byli ohledně dividendy spíše pesimističtí. Dividenda značí hrubý dividendový výnos 6,1 %.

Za samotné druhé čtvrtletí Kofola vykázala tržby 1,46 miliardy Kč (loni: 1,74 miliardy Kč), zisk EBITDA 230,2 milionu Kč (loni: 306,4 milionu Kč) a čistý zisk 8,9 milionu Kč (92,6 milionu Kč). Tržby ze segmentu HoReCa byly ve druhém čtvrtletí meziročně nižší o 48 %, zatímco maloobchodní tržby o 12 % vzrostly.

Poměr čistého dluhu k provoznímu zisku EBITDA dosahoval na konci prvního pololetí 3,8, na konci loňského roku byl 2,4.

Analytici: Výsledky za druhé čtvrtletí jsou slušné, výše dividendy je překvapením

"Kofola za druhé čtvrtletí zveřejnila mnohem lepší marže, než jsme čekali, zejména díky rychle klesající ceně PET lahví a částečně i díky úsporám v personálních a marketingových výdajích. Maloobchodní tržby byly mírně pod našimi odhady (pravděpodobně kvůli deštivému červnu) zatímco pokles tržeb v HoReCa segmentu bylo těžké odhadnout (nakonec pod našimi odhady). Výhled na horní hranici dříve poskytnutého rozmezí ukazuje k relativně dobrým tržbám v třetím čtvrtletí. Celkově výsledky považujeme za mírně pozitivní," uvedl analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Výše dividendy 13,50 Kč je z našeho pohledu překvapením, jelikož společnost může na konci roku narazit na úvěrový kovenant v podobě poměru čistého dluhu k zisku EBITDA na úrovni 3,5. Proto podle nás trh s takovou výší nepočítal. Zisk EBITDA nad odhady a udržení dividendy na loňské úrovni považujeme za pozitivní," doplnil analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Během konferenčního hovoru management uvedl, že pro rok 2021 počítá s růstem cen PET a cukru o 10-30 %. Kapitálové výdaje za celý letošní rok by neměly přesáhnout 450 milionů korun, byť v prvním pololetí již na ně společnost vynaložila 300 milionů korun. Vedení firmy rovněž uvedlo, že v případě horšího vývoje situace kolem koronaviru a z toho plynoucího negativního dopadu by společnost mohla znovu zvážit oznámený návrh na dividendu.

Společnost dále uvedla, že financující banka jí odpustila na druhý a třetí kvartál plnění kovenantu v podobě poměru čistého dluhu k provoznímu zisku EBITDA na úrovni 3,5 a pravděpodobně učiní totéž také pro čtvrtý kvartál, což jí umožní nedodržet kovenant, ale zároveň vyplatit dividendu.

Skupina Kofola ČeskoSlovensko je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě. Má devět výrobních závodů v České republice, na Slovensku, ve Slovinsku, Chorvatsku a Polsku. K výrobkům Kofoly vedle stejnojmenného nápoje patří i nápoje značek Rajec, Jupí, Vinea, Jupík, Semtex nebo Top Topic. Kofola má téměř dva tisíce zaměstnanců, z toho asi 700 v Česku. Jejím většinovým majitelem je společnost Aetos patřící rodině Samarasů a ostatním zakladatelům Kofoly, jimiž jsou akcionáři René Musila a Tomáš Jendřejek.

Zdroj:
Kofola, ČTK
Kofola ČeskoSlovensko
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat