Komerční banka v prvním čtvrtletí vydělala 2,7 miliardy Kč, za celý rok čeká pokles výnosů vysokým jednociferným tempem

Komerční bance v letošním prvním čtvrtletí klesl čistý zisk o 16,3 % na 2,7 miliardy Kč. Celkové výnosy se jí snížily o 1,4 % na 7,8 miliardy Kč. Ve výhledu banka uvedla, že očekává za celý letošní rok pokles úrokového příjmu i výnosů vysokým jednociferným tempem, náklady na rizika odhaduje na zhruba 70 bazických bodů.

Čisté úrokové výnosy se bance snížily o 0,8 % na 5,8 miliardy Kč, a to navzdory růstu objemu úvěrů i vkladů. Důvodem byly především nižší úrokové marže u retailového úvěrování a nižší výnosy z reinvestovaných depozit. Čisté výnosy z poplatků a provizí klesly o 5,3 % na 1,4 miliardy Kč. Poklesly transakční poplatky, především v důsledku nové regulace poplatků za přeshraniční platby a poklesu aktivity v březnu. Výnosy z ostatních druhů poplatků byly meziročně stabilní či dokonce narostly. Čistý výsledek z finančních operací ve výši 589 milionů Kč stoupl o 3,2 %, s tím, jak kolísavé a nejisté prostředí zvýšilo poptávku po zajišťování finančních rizik.

Provozní náklady stouply Komerční bance o 5,2 % na 4,4 miliardy Kč. Růst byl tažen hlavně zvýšeným příspěvkem do Fondu pro řešení krize a mimořádnými nákupy společnosti pro nouzový stav.

Čistá tvorba opravných položek za první čtvrtletí dosáhla 154 milionů Kč. Komerční banka ale upozornila, že tyto opravné položky ještě neodrážejí plný dopad ekonomických potíží vyplývajících z pandemie covidu-19.

Objem úvěrů poskytnutých klientům se zvýšil o 4,9 % na 668,2 miliardy Kč. Z toho úvěry na bydlení stouply o 4,9 % a spotřebitelské úvěry byly vyšší o 1,2 %. Objem úvěrů poskytnutých podnikům a jiným subjektům byl větší o 5,2 % i díky zvýšení korunové hodnoty úvěrů poskytnutých v eurech. Čistá úroková marže dosáhla v prvním letošním čtvrtletí 2,17 % oproti 2,35 % za celý loňský rok.

Vklady klientů stouply meziročně o 8,3 % na 894,9 miliardy Kč. Objem aktiv klientů skupiny Komerční banka v podílových fondech, penzijním spoření a životním pojištění narostl o 4 % na 179,8 miliardy Kč.

Kapitálová přiměřenost banky dosahovala na konci března silných 20,8 %, přičemž podíl jádrového Tier 1 kapitálu na rizikově vážených aktivech byl 20,2 %. Ukazatel krytí likvidity (LCR) byl na 241 %, tedy výrazně nad regulačním minimem 100 %.

Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci prvního čtvrtletí 73,6 %, na konci roku 2019 byl 79 %. Podíl nesplácených úvěrů se meziročně snížil o 0,4 procentního bodu na 2,1 %, proti konci loňského roku se nezměnil.

"Z krize způsobené pandemií covidu-19 a z jejích důsledků vyplyne řada poučení. Transformační kroky, které jsme uskutečnili v posledních dvou letech, se vyplatily. Budeme pokračovat ve své misi budování finanční skupiny, která dokáže i v budoucnosti bezpečným a efektivním způsobem vytvářet hodnotu klientům, akcionářům, zaměstnancům a celé společnosti," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka.

V březnu banka informovala, že se rozhodla nevyplatit dividendu ze zisku za rok 2019. Chce tak podpořit stabilizační opatření České národní banky, která předtím uvedla, že kvůli nejistým dopadům šíření koronaviru na ekonomiku očekává pozastavení výplaty dividend finančních domů. Na začátku února Komerční banka navrhla vyplatit dividendu 58 korun na akcii. O dividendě definitivně rozhodne valná hromada, její termín však zatím nebyl stanoven. Původně se měla konat 29. dubna, kvůli opatřením proti šíření koronaviru ale byla odložena.

Analytici: Opravné položky jsou nižší, než se čekalo, celoroční výhled je smíšený

"Výsledky za první čtvrtletí byly nad tržním konsenzem zejména díky nižším nákladům na tvorbu opravných položek. Zatímco příjmy byly skoro přesně v souladu s našimi odhady, náklady na tvorbu opravných položek byly v porovnání s naším odhadem nižší. V prvním čtvrtletí vzrostly jen o devět bazických bodů. Na celý rok banka očekává růst těchto nákladů do 70 bazických bodů, což znamená, že dopad koronaviru v tomto ohledu banku stále teprve čeká. Provozní zisk byl v porovnání s loňskem solidní, malým znepokojením byl jen výsledek z obchodování," uvedl analytik Thomas Unger z Erste.

"Celoroční očekávání vyznívá z našeho pohledu smíšeně. Aktualizovaný výhled pro celkové výnosy při jejich meziročním poklesu o vyšší jednotky procent je slabší oproti předchozím aktualizovaným komentářům ze strany vedení banky (před schválením úvěrového moratoria), výhled pro rizikové náklady by neměl představovat zklamání pro tržní účastníky," doplnil analytik Michal Křikava z Fio banky.

Hlavním majitelem Komerční banky je francouzská Société Générale s podílem 60,4 %. Komerční banka a její dceřiné společnosti obsluhovaly na konci prvního čtvrtletí 2,35 milionu klientů, samotná Komerční banka měla 1,66 milionu klientů.

Zdroj:
Komerční banka, ČTK
Komerční banka
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
22. 9. 2021 17:07
Tibor Bokor: Automobilový průmysl se promění kvůli tlaku na ekologii, sdílení aut změní pravidla…
Přestat sledovat
Sdílená ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat
20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: Skončí v dohledné době nemovitostní horečka v Česku?
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
20. 9. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Trh řeší problémy Evergrande a jejich možné dopady, ceny akcií se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat