KONTEXT: 5 trendů, které by letos (nejen) český byznys neměl podcenit

Miloš Zeman se dočkal znovuzvolení, první z velkých neznámých roku je tedy vyřešena. Společně s tím se ale objevila nová, významnější. Jde o další krůček směrem k czexitu? Podobných globálních i lokálních rozbušek a zároveň příležitostí podle všeho bude přibývat, zaznělo například nedávno v Davosu. I proto ukazujeme na pět oblastí, které experti zapojení do projektu Alter Eko považují v současnosti za klíčové.

Raffaella Tenconi (ADA Economics): Česká politika může investory znervóznit

Pokud se nestane něco nečekaného, bude česká koruna v horizontu patnácti měsíců mířit k 24 EUR/CZK. Ano, je zde pomyslná nášlapná mina v podobě balíku peněz, které zahraniční investoři nalili do českých dluhopisů, tedy na velice nelikvidní trh, který budou chtít dříve či později opustit. Kdy přesně, to stále není jasné. Možná v Česku zůstanou mnoho let, možná své pozice začnou likvidovat již brzy.

Jedním z důvodů pro druhý scénář by mohl být skokový nárůst inflace. V rámci předchozího cyklu se míra inflace dostala významně nad 3 %. Pokud by se něco podobného opakovalo, mohlo by to vést k likvidaci zmíněných pozic. Stejně tak by k ní ale mohla vést i nějaká panika, v důsledku níž by se vyprodávala všechna nebo většina aktiv z rozvíjejících se trhů. Případně, zaměříme-li se na česká specifika, pokud by se začal šířit názor, že status bezpečného přístavu, který Česko má, přestává platit. To se může stát, pokud by například vláda začala zvažovat referendum o setrvání země v Evropské unii.

Aleš Prandstetter (ČSOB AM): Další krizi globálních trhů nelze vyloučit

Na globálních trzích jsou stále velice nízké úrokové sazby a kreditní marže, což znamená, že jsou dluhopisy všech kategorií nadále drahé a výnosy nízké. Pokud by se zvýšily výnosy, zároveň by vznikla nějaká nejistota a zvýšily se přirážky u méně spolehlivých firem, vnikl by smrtící koktejl, který by mohl prohlubovat nestabilitu a vést až ke krizovým okamžikům. Toho se centrální banky nejvíce obávají, a proto jsou ve své politice opatrné.

Nemyslím si, že je to na pořadu dne, ačkoli pokud se dočkáme nějaké nestability, pak zřejmě přijde z této strany, protože je to trh, který je nejvíce napnutý. A i když to přijde třeba jen z nějakého segmentu trhu – mohou to být kupříkladu vysokovýnosové dluhopisy nebo investiční dluhopisy –, můžeme se dočkat nákazy, která zasáhne celý trh a roztočí pomyslnou spirálu, což je druhá podmínka toho, aby skutečně vznikla krize. Právě to se stalo před deseti lety, kdy se relativně menší dluhopisový trh rozšířil a zasáhl celou ekonomiku.

Jan Bureš (Patria Finance): Domácí byznys narazil na nutnost i příležitost inovovat

Jsme na vrcholu hospodářského cyklu, máme extrémně nízkou nezaměstnanost a firmy jsou nedostatkem pracovníků tlačeny k tomu, aby hledaly efektivnější způsoby, jak vyrábět více. To je výborná doba na to se zamyslet nad dlouhodobějšími inovacemi. Stále tu jsou – a zůstanou – extrémně levné peníze, firmy jsou navíc dobře vybavené hotovostí. Společně s tím jsem přesvědčen o tom, že v Česku odezněla doba velkých přímých zahraničních investic, že nic takového vlastně ani nepotřebujeme.

Potřebujeme kvalitní prostředí pro malé a střední podniky, které mohou určité inovační příležitosti lépe uchopit. Vzorem pro mě zůstávají ekonomiky jako Dánsko, kde vidíme menší nebo střední podniky s globálními ambicemi, které si vytyčily menší hřiště, na nichž excelují. V tom tkví velká příležitost. Pokud budeme mít podobné typy podniků, budeme si ve finále rozdělovat na mzdách více z toho, co se zde vytvoří. Tyto podniky totiž nejsou zatížené velkou firemní strukturou, kvůli které může nakonec významná část zisku mizet v zahraničí.

Ladislav Kučera (Hays): Český trh práce je a bude rozžhavený doběla

Nezaměstnanost je u nás nejnižší v celé EU, což se od pádu totalitního režimu nestalo. To samé platí o počtu neobsazených pozic, kterých máme 220 tisíc (v roce 2008 jsme se dostali na zhruba 180 tisíc). Společnosti tedy nemají zaměstnance a začínají uvažovat o tom, jestli kvůli tomu nebudou ztrácet zakázky. V některých případech už se to děje, bude tedy potřeba stále rychleji přemýšlet nad tím, zda jsou společnosti schopny a ochotny financovat automatizaci určitých procesů, tedy nejen výroby. Vedle nedostatku lidského kapitálu je k tomu povede i další tlak na růst mezd.

Nejen v tomto kontextu je dobré zmínit, že chybí nejvíce pracovníků s nízkou kvalifikací, konkrétně na pozice operátorů ve výrobě a v logistických skladech. Znepokojivější ale je, že nám ve stále větších počtech chybí i pracovníci do takzvaných specializovaných rolí, což se nejvíce týká technologií a informačních technologií. V této oblasti se přitom problém prohlubuje.

Petr Oulehla (Foxy): Doba hyperglobalizace (také) velí vracet se ke kořenům

Česko je, co se on-line prostředí týče, svébytným trhem. Češi jsou oproti zbytku Evropy v obecném vnímání internetu a jeho používání hodně napřed, což ostatně platí i ve srovnání s průměrným Američanem. Celá místní kultura je do značné míry postavena na on-line chování. Co se e-shopů týče, jsme evropským lídrem, což potvrzuje, že se Češi s internetem sžili, že ho denně používají k práci i zábavě. Na to by se firmy měly (ještě) více zaměřit, posunout se více do on-line světa.

Společně s tím ale nastal čas návratu ke kořenům. Přestože žijeme v informační době, je prioritou zaměřit se na zákazníka. Firemní data je například nadále potřeba využívat k hledání nových zákazníků, především jsou ale nutná k tomu, aby se firmy co nejlépe staraly o klienty stávající. V současné době, kdy je svět velice propojený, by se firmy měly snažit expandovat do světa, ale zároveň by měly stavět na tradičních hodnotách.

Česká republika
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Internet
Přestat sledovat
Globalizace
Přestat sledovat
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inovace
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat