Kostelec 2021: Začíná asijské století. Jak se na to (ne)připravit?

Těžiště globální ekonomiky se přesouvá na východ. Čína a spol. již nyní dominantně hýbou cenami a dostupností většiny komodit i spotřebního zboží. Vzhledem k tomu, že se asijská střední třída stane do konce desetiletí hlavním tahounem světového růstu, jejich vliv ještě naroste. Nejen investoři se na to musí připravit. Souvislosti nabídne čtvrtý "český Davos" v Kostelci nad Orlicí, jehož partnerem je také Investiční web.

Asie hospodářsky i politicky sílí. Pravidla globální hry, dlouho reflektující výsostnou pozici Západu, to ve stále větší míře potvrzují. I proto jsme svědky schizofrenního tlaku na pokračování globalizace a současně na rozpad na regionální bloky, obojí diktované silnými stránkami a zájmy jednotlivých mocností. V nastalé kakofonii amplifikované koronavirovým šílenstvím nesmí zaniknout to hlavní: Zítřek bude patřit Číně a spol.

Co to znamená pro investory, byznys i politiky v Česku a Evropě, budou diskutovat účastníci ekonomického fóra "Kostelec". V rámci přípravy na něj jsme vybrané řečníky oslovili s trojící otázek, které rámují příčiny i důsledky nástupu asijského století. V druhé části minisérie jsme se zaměřili na příležitosti a výzvy s tím spojené.

Parag Khanna (stratég, autor knihy The Future Is Asian)

Musíme přistoupit ke skutečně radikální reformě politických institucí. Důvodem přitom není Čína, populismus či jakákoli podobná jednotlivost, ale komplexnost systému, v jejímž důsledku prostě nevíme, co nám přinese zítřek. Proto potřebujeme instituce, které budou robustní, kvalitně obsazené a svým uvažováním interdisciplinární, což jim umožní obsáhnout plnou šíři stávajících a budoucích výzev.

Roman Chlupatý (globální stratég, zakladatel Alter Eko)

(Geo)politika hraje v ekonomice, byznysu a financích – a tím i při vytváření úspěšných strategií – stále významnější roli. Relativně volnou ruku trhu nahrazuje v narůstající míře těžká ruka regulace, mocenských zájmů a neobratných politiků s krátkým mandátem čelících systémovým výzvám, jako jsou reforma školství a penzí. Zaměňování normativního "tak by to být nemělo" za realistické "tak to je" může mít fatální následky.

Jan Procházka (generální ředitel, EGAP)

Když to vezmu obecně, aktuální globální problémy na nás dopadají přes Německo. Tamní ekonomice, globálním firmám, přitom věřím, že se s nimi vypořádají. Česka se to týká zprostředkovaně skrze dodavatelské řetězce, do kterých jsme zapojeni. Tam musíme být aktivní. Musíme se v nich udržet a být připraveni využít příležitostí vznikajících v důsledku nastartované transformace globálních řetězců.

Roger Tooze (konzultant, spoluzakladatel mezinárodní politické ekonomie)

Manažeři firem by měli být připraveni na to, že se věci kolem nich mohou radikálně změnit. Nemálo lidí z byznysu si přitom něco podobného nechce připustit. Namísto toho tito lidé podobně jako mnozí generálové bojují ve včerejších bitvách. Společně s tímto štulcem je nicméně potřeba zopakovat, že mnohé zkrátka nevíme a mnohé ani nelze dovodit. Stále totiž nemáme k dispozici potřebná data nebo obecněji informace.

Aifeng Lu (konzultantka s dvacetiletou zkušeností z managementu předních čínských automobilek)

Je potřeba pochopit skutečné záměry, nikoli se řídit chytlavými titulky v médiích. Prioritou poslední pětiletky je vnitřní ekonomika a domácí trh. To znamená podporu nových technologií a výroby s vyšší přidanou hodnotou v sektorech, jako jsou zdravotnictví, umělá inteligence nebo výroba energie z obnovitelných zdrojů. Nové vládní regulace investic a "tržních pořádků" tento záměr vlády jen potvrzují a podporují.


Třetí díl série nabídneme za týden, tedy v pátek 5. listopadu. Společně s tím představíme finální verzi programu "českého Davosu" včetně odkazů na debaty, které letos organizátoři nabídnou veřejnosti zdarma prostřednictvím YouTube kanálu AlterEkoCZ.

Vše o čtvrtém "českém Davosu" na Novém zámku rodu Kinských v Kostelci nad Orlicí se dozvíte na průběžně aktualizovaném webu pořadatelské platformy Alter Eko.

Asie: Jak je na tom šampion předkrizové globalizační etapy?
Obrázek: Freeimages.com
22. 10. 2021 6:17
Kostelec 2021: Pravidla (globální) hry se mění, začíná asijské století

Těžiště globální ekonomiky se přesouvá na východ. Čína a spol. již nyní dominantně hýbají cenami a dostupností většiny...

Přestat sledovat
Asijská ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
15. 8. 2022 9:30
Štěpán Hájek (XTB): Argumenty na medvědí straně trhu jsou stále silné, v září navíc Fed více utáhne…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
12. 8. 2022 10:17
Pilíšek (ZLATÉ REZERVY): Recesi se nejspíše nevyhneme, zlato v českých korunách je mimořádně…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
11. 8. 2022 18:13
Zajíc (Amundi AM): Akciový trh má skvělý track record, dokázal zatím překonat všechno. Méně…
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Likvidita
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
10. 8. 2022 10:16
Petr Vomastek: Ekonomická situace se zatím do realitního trhu ve větší míře nepropsala, dominuje…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat