25. 3. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Takzvaná křehká pětka, tedy Jihoafrická republika, Brazílie, Indie, Indonésie a Turecko, se s Argentinou, Ruskem a Chile nedávno stala křehkou osmičkou. Kdyby vyspělý svět (USA, západní Evropa, Japonsko) neměl dost svých starostí, postaraly by se o ně tyto mladé ekonomiky. A to ani nemluvíme o Číně.
V roce 2012 představovaly země křehké osmičky spolu s Čínou více než 70 % globálního ekonomického růstu. Nyní jsou tyto země ve fázi hledání nové stability, snaží se oslabit své měny, aby získaly zpět silnější pozici.
"Omezení expanzivní politiky Fedu oslabilo měny těchto zemí a vynutilo si restriktivní opatření, která zabrzdí růst a narovnají strukturální nevyváženosti, které narostly v uplynulých několika letech," píše v kvartálním výhledu Saxo Bank její hlavní ekonom Steen Jakobsen.
Světová ekonomika se rozhodně ozdravuje, ale příliš mnoho zemí a ekonomik se snaží dělat paralelně totéž – devalvovat měny a zvyšovat export. Jediným známým výsledkem této snahy je strukturální i cyklické oslabení růstu. Pokud to nastane, budou nakonec druhé čtvrtletí a celý rok 2014 vnímány jako cena, kterou zaplatíme za toto zlepšení. Tyto změny by měly vést ke snížení zadlužení, ke stabilnějším trendům ve vývoji běžných účtů a ke stavu, v němž se malé a střední firmy opět stanou hlavním motorem inovace a růstu.
Jakobsen navíc varuje před přílišným optimismem v Evropě. Zatímco země PIIGS se po drastických opatřeních pravděpodobně dostávají z nejhoršího, některé ukazatele v zemích jádra eurozóny, jako jsou například Francie nebo Nizozemsko, se naopak zhoršují. "Natolik jsme se koncentrovali na spasení světa, bank a politického systému, že jsme přehlíželi lidi, vzdělávání, infrastrukturu, inovaci i technologie. S letošními volbami do Evropského parlamentu existence EU nestojí a nepadá, ale zásadní bude, jak budou politici a jejich věrní byrokrati reagovat na zpomalení a následnou novou rovnováhu ve světě," upozorňuje hlavní ekonom Saxo Bank.
Saxo Bank pro další měsíce věří americkému dolaru, který by prý měl konečně přejít do opozice vůči evropským měnám, například švédské koruně. Měnový pár EUR/USD podle banky dosáhne maxima zhruba na hodnotě 1,4000 až 1,4050, ale pak otočí k 1,2500 (ECB by kvůli deflaci měla v létě být aktivní). Křehká pětka ztratí na měnovém trhu dalších 5 %.
Státní dluhopisy se stanou jediným investičním nástrojem, který byl v 1. čtvrtletí 2014 výše, než bude v 1. čtvrtletí 2015. Důvodem jsou nová rovnováha a nedostatek produktivity.
Komoditám se bude ve 2. čtvrtletí dařit, jelikož reálné sazby budou klesat. Ceny surovin ale mohou opět spadnout na konci roku. Saxo Bank proto doporučuje výběr zisků během třetího kvartálu.
Akciový index S&P 500 dosáhne maxima na 1 900 až 1 950 bodech, pak ale přijde korekce o 30 %. Akcie jsou podle banky jediným investičním nástrojem, který zatím nebyl poškozen měnícím se ekonomickým cyklem.