Marc Faber: Staré pořádky jsou minulostí, těžiště ekonomického světa se vychýlilo

Podle pesimisty Marca Fabera dosáhly USA vrcholu prosperity v 50. a 60. letech. Od té doby však tato velmoc vstoupila do cyklu nafukování bublin a růstu dluhů. Svět, jak jsme ho znali, se mění. Moc nyní podle Fabera bude stále více přecházet do rukou rozvíjejících se ekonomik, jmenovitě Číny.

Největším problémem je dle Fabera dluh a to, jak ovlivňuje ekonomiku. "Existují lidé, kteří si říkají ekonomové a tvrdí, že dluhy nehrají roli," říká Faber. Ale je to všechno trochu jinak.

Za všechno může tištění peněz

"Když natisknete spoustu dolarů a pustíte je do ekonomiky, nezvednou se ceny všech aktiv najednou. V 60. a 70. letech nové peníze v ekonomice zdvihly mzdy, po roce 2000 podpořily ceny komodit," říká Faber.

Jinými slovy, tištění peněz vyvolá řadu bublin. Ceny některých aktiv vzrostou příliš, zkolabují a nadělají v ekonomice paseku. To z pohledu Fedu vyvolá potřebu dalšího tištění peněz. "Je to smrtící spirála, která se roztáčí od 70. let. Kdykoli je problém, Fed natiskne peníze, což nadělá další problémy," tvrdí známý investor.

Bývalý šéf Fedu Ben Bernanke v této politice pokračoval a Faber na něm nenechává nit suchou. "Bernanke byl katastrofa. Nejenže nepředvídal hypoteční krizi, on ji dokonce pomáhal vytvořit. Spolu s Alanem Greenspanem nafoukli obrovskou bublinu na trhu nemovitostí," říká Faber.

Podle něj Fed jen tak nezvýší sazby. Růst zisků firem je totiž založen na uměle nízkých úrocích a nerovnost v rozdělení bohatství roste.

Spotřeba ekonomiku nespasí

Americká ekonomika spoléhá na spotřebu. Posledních sto let se úřady snaží podporovat spotřebu na všech úrovních. Jenže podle Fabera spotřeba silnou ekonomiku nedělá. "Bohatství nevzniká spotřebou, ale díky kapitálovým výdajům," říká Faber. Problémem americké ekonomiky je to, že dluh rostl, ale kapitálové výdaje klesaly.

"I v dluzích je rozdíl. Japonsko, Jižní Korea a Tchaj-wan použily své dluhy na investice do nových továren, jsou to investice, které generují bohatství. Jenže USA použily dluhy na podporu spotřeby. Kde je budoucí příjem?" ptá se Faber. "Žijeme v novém světě. Ve světě, kde se rovnováha moci naklonila na stranu rozvíjejících se zemí," říká Faber.

Čína jako světová velmoc

Faber má na mysli hlavně Čínu. Podle něj čínský rychlý ekonomický růst vyvolal masivní posílení exportu komodit z rozvíjejících se trhů. Čínským hlavním úspěchem bylo to, že produkty, které vyráběla, dokázala vyvážet zpět na rozvíjející se trhy. To vedlo k posunu ve světové ekonomice. Vývoz z Číny na rozvíjející se trhy je vyšší než vývoz do USA nebo Evropy.

"To je nový svět, ve kterém se staré mocnosti obcházejí. Média diskutují o tom, jak americká ekonomika ovlivní svět. Jenže mnohem větší vliv než USA již má Čína," říká Faber. Varuje nicméně před investicemi v Číně. Současné podmínky vidí Faber ještě horší, než vypadají. Také existují velká geopolitická rizika, která nikdo neřeší.

"Vezměte si ropu. Spotřeba suroviny v Číně roste. Tato ropa je většinou ze Středního východu. Střední východ jednoho dne skončí v plamenech. To bude hodně nepříjemné," varuje ve své typické apokalyptické vizi Faber. V souvislosti s tím se také zmiňuje o Austrálii. Podle něj je chybou, že jsou v Austrálii americké základny. "Čína nebude sedět a nenechá si nic diktovat od USA," říká Faber.

Zdroj:
Money Morning
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Marc Faber
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat