Mediální CME v prvním čtvrtletí klesly tržby na 146,56 milionu USD, čistý zisk jí ale stoupl na 11,76 milionu USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní první čtvrtletí čistý zisk 11,76 milionu USD, za první čtvrtletí 2018 reportovala zisk 7,25 milionu USD. Tržby se jí nicméně snížily ze 156,71 milionu USD na 146,56 milionu USD.

Provozní zisk OIBDA se společnosti meziročně zvýšil z 35,32 milionu USD na 38,06 milionu USD (+7,7 %). Čisté tržby se jí snížily o 6,5 % (bez vlivu změn měnových kurzů +1,6 %). OIBDA marže stoupla o 3,5 procentního bodu na 26 %, její růst podpořily nižší právní náklady na Slovensku a úspory v korporátních nákladech.

Na úrovni zisku z pokračujících operací vykázala firma za první kvartál výsledek 11,75 milionu USD, za stejné období v loňském roce skupina reportovala 6,76 milionu USD (meziročně +73,9 %).

Příjmy z televizní reklamy v prvních třech měsících letošního roku CME klesly o 10 % (bez vlivu změn FX o 2 %), zatímco příjmy z předplatného a přenosových poplatků se zvýšily o 4 % (bez vlivu změn FX o 12 %).

Programové náklady CME se v prvním čtvrtletí snížily ze 78,46 milionu USD na 70,36 milionu USD a ostatní provozní náklady se snížily z 14,47 milionu USD na 13,25 milionu USD. Hodnota depreciací klesla z 8,39 milionu USD na 8,23 milionu USD a hodnota amortizace vysílacích licencí a ostatních nehmotných aktiv klesla z 2,36 milionu USD na 2,19 milionu USD.

"Začátek letošního roku byl mimořádný. Naše očekávání byla překonána takovým způsobem, že jsme se dokonce rozhodli zlepšit celoroční výhled. EBITDA marže byla nejvyšší za více než dekádu, provozní zisk OIBDA byl při vyloučení vlivu změn měnových kurzů meziročně vyšší téměř o 18 % a volné cash flow nezatížené úroky a garančními poplatky stouplo o 30 %," uvedl ve výsledkové zprávě jeden ze šéfů společnosti Michael Del Nin.

Podrobnosti týkající se zlepšeného výhledu na celý letošní rok by měly být oznámeny během odpoledního konferenčního hovoru. Společnost zatím čekala růst zisku OIBDA o 10-12 % při konstantních měnových kurzech.

"Registrujeme růst tržeb z reklamy ve třech segmentech a nárůst tržního podílu na čtyřech z pěti trhů, kde působíme," dodal druhý ze šéfů CME Christoph Mainusch.

V samotné České republice skupině od ledna do března výnosy meziročně klesly o 2,4 % na 50,32 milionu USD a zisk OIBDA se jí snížil o 2,8 % na 14,95 milionu USD. Při konstantních kurzech měn se čisté tržby CME na českém trhu zvýšily o 6,4 % a zisk OIBDA stoupl o 6,1 %. Prudkého růstu zisku OIBDA dosáhla CME na Slovensku (+56,8 %) a v Bulharsku (+105,3 %).

Volné cash flow CME nezatížené úroky a garančními poplatky dosáhlo v prvním čtvrtletí 94,74 milionu USD po 71,03 milionu USD v loňském prvním kvartálu.

Už podle dříve oznámených informací CME snížila své zadlužení o dalších 60 milionů EUR (asi 69 milionů USD), čímž se poměr čistého dluhu vůči zisku OIBDA snížil na 3,0 z 3,5 na konci loňského roku.

"Výsledky potvrzují poslední pozitivní trendy v hospodaření celé firmy a naplnily naše očekávání. Příznivé zprávy, zejména s ohledem na snižující se zadlužení, byly zveřejněny už dříve. Ač se tedy jedná o pozitivní údaje, příliš velkou reakci ceny akcií neočekáváme," uvedl analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

"Celkově vnímáme výsledky pozitivně díky silným maržím v Rumunsku a Bulharsku. Tržby se s výjimkou Rumunska vyvíjely také dobře. Zadlužení klesá rychleji, než jsme čekali, a ve druhé polovině roku nevylučujeme výplatu dividendy," uvedl analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Oproti našemu očekávání byly nižší tržby v Rumunsku, což podle vedení společnosti může být způsobeno zavedením sektorových daní. CME však překvapila trh ziskem OIBDA na úrovni 38,06 milionu USD. Výsledky hodnotíme jednoznačně pozitivně s tím, že skupina dokázala zvýšit zisk OIBDA i při nepříznivém vývoji tržeb (hlavně kvůli měnovým kurzům). Celkově se zvyšuje pravděpodobnost, že společnost bude ke konci roku splňovat podmínky dluhového kovenantu pro výplatu dividendy," dodal analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Součástí CME je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova Action, Nova 2 a Nova Gold. Vedle ČR provozuje CME televize i na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku a Slovinsku.

Na začátku loňského července společnost CME oznámila, že prodá své aktivity v Chorvatsku (Nova TV) a ve Slovinsku (POP TV) společnosti Slovenia Broadband ze skupiny United Group. V listopadu byl prodej zastaven chorvatským regulátorem kvůli přílišné koncentraci mediální síly v rukou United Group. Později skupina CME oznámila, že United Group získala díky prodeji placené chorvatské televize Total TV finální souhlas regulátora k dokončení transakce. Prodej chorvatských aktiv za 85 milionů eur byl dokončen v červenci, prodej slovinských aktiv byl ale po několika odkladech dokončení transakce v lednu nakonec zrušen.

Na konci března pak CME informovala, že zahájila přezkum strategických možností, včetně svého případného prodeje. Podporu této aktivitě posléze vyjádřila i americká skupina AT&T, která je většinovým akcionářem CME a efektivně ve společnosti drží 75% podíl. Cílem revize strategie CME má být maximalizace hodnoty pro akcionáře.

Zdroj:
CME, ČTK
CME (CETV)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Televize
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat