Mediální CME v třetím čtvrtletí stouply tržby na 138,85 milionu USD, čistý zisk dosáhl 13,52 milionu USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní třetí čtvrtletí čistý zisk 13,52 milionu USD, za třetí čtvrtletí 2018 reportovala zisk 10,61 milionu USD. Tržby se jí zvýšily ze 137,04 milionu USD na 138,85 milionu USD. Společnost na základě výsledků zlepšila výhled celoročního zisku OIBDA.

Provozní zisk OIBDA se firmě meziročně zvýšil z 35,77 milionu USD na 41,41 milionu USD (+15,8 %, bez vlivu změn měnových kurzů +23,2 %). Čisté tržby se jí zvýšily o 1,3 % (bez vlivu změn měnových kurzů o 7,3 %). OIBDA marže společnosti stoupla o 3,7 procentního bodu na 29,8 %.

Příjmy CME z televizní reklamy v třetím čtvrtletí meziročně klesly o 3 % (bez vlivu FX +4 %) a příjmy z předplatného a přenosových poplatků se zvýšily o 4 % (bez vlivu FX +11 %).

Programové náklady CME se v třetím čtvrtletí snížily ze 60,91 milionu USD na 58,96 milionu USD, ostatní provozní náklady se nepatrně zvýšily z 13,26 milionu USD na 13,27 milionu USD. Hodnota depreciací stoupla z 8,20 milionu USD na 8,25 milionu USD, hodnota amortizace vysílacích licencí a ostatních nehmotných aktiv naopak klesla z 2,22 milionu USD na 2,03 milionu USD.

V samotné České republice skupině od července do září tržby meziročně stouply o 3 % na 46,86 milionu USD a zisk OIBDA se jí zvýšil o 13,8 % na 17,51 milionu USD. Při konstantních kurzech měn se čisté tržby CME na českém trhu zvýšily o 8,9 % a zisk OIBDA stoupl o 21 %. Prudkého růstu zisku OIBDA dosáhla CME na Slovensku (+40,5 %) a ve Slovinsku (+76,8 %).

Za prvních devět měsíců roku CME vykázala tržby 469 milionů USD (meziročně -1,4 %, bez FX +5,7 %), provozní zisk OIBDA 152,81 milionu USD (meziročně +15,8 %, bez FX +24,2 %) a čistý zisk 69,35 milionu USD (meziročně +69 %, bez FX +82,3 %).

Volné cash flow CME nezatížené úroky a garančními poplatky dosáhlo v prvních devíti měsících roku 170,55 milionu USD po 136,70 milionu USD v prvních třech čtvrtletích loňského roku.

"Do zbývajících měsíců roku vstupujeme s další sadou skvělých výsledků, na základě kterých jsme zvýšili výhled pro celoroční zisk OIBDA. Další růst generované hotovosti umožňuje pokračovat v oddlužování skupiny. Za poslední dva roky jsme splatili dluh v objemu půl miliardy dolarů," uvedl v prohlášení Michael Del Nin, jeden z generálních ředitelů CME.

V září CME splatila dluh v objemu 50 milionů eur, letos tak zatím splatila 150 milionů eur. Poměr čistého dluhu vůči zisku OIBDA tak klesl z 3,5 na začátku letošního roku na 2,5.

"Máme za sebou úspěšný začátek podzimu. V třetím čtvrtletí jsme dosáhli nárůstu prime time sledovanosti na všech trzích," doplnil druhý generální ředitel Christoph Mainusch a upozornil na velmi dobrou výkonnost trhu v České republice.

Výhled CME: Celoroční zisk OIBDA stoupne až o 17 %

Ve výhledu skupina uvedla, že pro letošní rok počítá s růstem provozního zisku OIBDA očištěného o měnové vlivy o 15-17 % (dosavadní odhad: 14-16 %). Volné cash flow CME nezatížené úroky a garančními poplatky by se mělo zvýšit o 14-16 % (odhad beze změny). Procentní změna u měnového páru EUR/USD má na zisk OIBDA dopad více než dva miliony dolarů, upozornila společnost.

CME dále zopakovala, že za úroky a garanční poplatky očekává platby ve výši 26 milionů USD. Daň z příjmů odhaduje na 35 milionů USD a kapitálové výdaje by podle ní měly letos dosáhnout 25 milionů USD.

Michael Del Nin také zopakoval, že výplata dividendy ze zisku za rok 2019 je podmíněna výsledkem revize strategie, který bude teprve oznámen.

Analytici: Výsledky jsou pozitivní, nižší zadlužení zvyšuje šanci na dividendu

"CME zveřejnila další sadu příznivých výsledků hospodaření. Zatímco tržby za třetí čtvrtletí se v souladu s konsenzem meziročně zvýšily o více než procento, výrazně lepšího výsledku jsme se dočkali u ostatních položek. OIBDA zisk se zvýšil o více než 15 % na 41,4 milionu USD, když naše odhady předčily s výjimkou Bulharska všechny trhy," říká analytik Miroslav Frayer z Komerční banky. "Celkově jsou pro nás výsledky CME milým překvapením. Managementu se nadále daří snižovat zadlužení vysokou tvorbou volného cash flow. Pro další vývoj budou zajímavé především informace ohledně možné výplaty dividendy a potenciálního nového vlastníka skupiny."

"Celkově byly výsledky CME za třetí čtvrtletí velmi dobré jak na úrovni tržeb, tak nákladů. Čekáme proto pozitivní reakci trhu, i když o udržitelnosti tak nízkých nákladů máme pochybnosti. Z dlouhodobějšího hlediska se již akcie CME obchodují relativně vysoko, když je podporuje spekulace o převzetí ze strany PPF. Takové převzetí by pravděpodobně nemuselo být doprovázeno povinnou nabídkou minoritám," doplňuje analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Z hlediska zadlužení a případné dividendy připomínáme, že dluhové kovenanty umožňují vyplácet dividendu, pokud je 'hrubé' zadlužení (poměr dluhu k zisku OIBDA) pod 2,75. Po výsledcích za třetí čtvrtletí je podle nás pravděpodobné, že CME bude tento požadavek ke konci roku splňovat," dodává analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Prodej aktiv a možné převzetí skupiny

Součástí CME je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova Action, Nova 2 a Nova Gold. Vedle ČR provozuje CME televize i na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku a Slovinsku.

Na začátku loňského července CME oznámila, že prodá své aktivity v Chorvatsku (Nova TV) a ve Slovinsku (POP TV) společnosti Slovenia Broadband ze skupiny United Group. Prodej chorvatských aktiv za 85 milionů eur byl dokončen v červenci, prodej slovinských aktiv byl ale po několika odkladech kvůli připomínkám tamního antimonopolního úřadu letos v lednu nakonec zrušen.

Na konci března pak CME informovala, že zahájila přezkum strategických možností, včetně svého případného prodeje. Podporu této aktivitě posléze vyjádřila i americká skupina AT&T, která je většinovým akcionářem CME a efektivně ve společnosti drží asi 75% podíl. Cílem revize strategie má být maximalizace hodnoty pro akcionáře. Na konci září server Hlídacípes.org přinesl informaci, že finálním zájemcem o CME je investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Původně se o CME měli zajímat ještě společnost Discovery a investor Ronald Lauder. Cena, kterou by případně PPF měla za CME zaplatit, se má pohybovat kolem 47 miliard Kč.

Zdroj:
CME, ČTK
CME (CETV)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Televize
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
8. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
6. 5. 2021 17:01
Jaroslav Vybíral (ČSOB AM): Pandemie ukázala, že inovativnost vždy obstojí. Masivní fiskální a…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
6. 5. 2021 17:21
Chlupatý & Sedláček: Kapitalismus se (z)mění. I kvůli pandemii covidu-19
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Globalizace
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Internet
Přestat sledovat
Kapitalismus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
4. 5. 2021 17:01
Filip Kejla (WOOD & Company): Fundamenty ukazují býčím směrem, investoři ale musejí umět vybírat.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat