MONETA Money Bank v prvním čtvrtletí vydělala 983 milionů Kč a zlepšila výhled pro dividendy

Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za letošní první čtvrtletí čistý zisk 983 milionů Kč. Meziročně bance zisk klesl o 16,2 % z 1,17 miliardy Kč. Společnost potvrdila výhled pro celoroční výsledky a zlepšila výhled výplaty dividend v příštích letech.

Čistý úrokový příjem se Monetě zvýšil o 8,4 % na 1,95 miliardy Kč, čistý výnos z poplatků a provizí stoupl o 4,7 % na 466 milionů Kč a čistý zisk z finančních operací vyskočil o 17,6 % na 100 milionů Kč. Celkové provozní výnosy společnosti v prvním kvartálu stouply o 6,9 % na 2,55 miliardy Kč.

Provozní náklady Monety se v prvním čtvrtletí zvýšily meziročně o 6,4 % na 1,34 miliardy Kč. Personální náklady klesly o 7,9 % na 546 milionů Kč a administrativní náklady spadly o 16,3 % na 319 milionů Kč, hodnota depreciací a amortizací ovšem vyskočila o 93,7 % na 246 milionů Kč, regulatorní platby stouply o 56,2 % na 139 milionů Kč a ostatní provozní náklady se zvýšily o 30,8 % na 85 milionů Kč.

MONETA i v prvním čtvrtletí pokračovala ve strategii snižování objemu nesplácených úvěrů a zkvalitňování svého úvěrového portfolia.

Banka od začátku letošního roku prodala portfolio úvěrových pohledávek v selhání v nominální hodnotě asi 1,8 miliardy Kč s přibližným dopadem do nezdaněného zisku ve výši 200 milionů Kč. V loňském prvním čtvrtletí ale prodala výrazně větší objem úvěrů v selhání, což také přispělo k více než 16% poklesu zisku.

Bilance hrubých retailových úvěrů se meziročně zvýšila o 22,1 % na 77,9 miliardy Kč, a to mimo jiné díky růstu hypotečních úvěrů o 54 % na 33,9 miliardy Kč. Bilance hrubých úvěrů poskytnutých podnikům se meziročně zvýšila o 4 % na 64,6 miliardy Kč, z toho objem úvěrů pro malé firmy se zvýšil o 60,4 % na 5,1 miliardy Kč. On-line bylo poskytnuto 35,7 % úvěrů v retailovém segmentu a 30,4 % úvěrů pro malé firmy.

Čistá úroková marže dosáhla v prvním čtvrtletí 3,9 % oproti 3,8 % v prvním čtvrtletí loňského roku a 4,1 % v posledním loňském čtvrtletí.

Společnost má nadále silnou kapitálovou pozici, poměr Tier 1 dosahoval na konci prvního čtvrtletí 17 %, na konci roku 2018 byl na úrovni 16,4 %. Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci prvního čtvrtletí 84,6 %, na konci roku 2018 byl 83 %.

V letošním roce vedení Monety očekává čistý zisk minimálně 3,7 miliardy Kč při celkových provozních výnosech na úrovni minimálně 10,3 miliardy Kč. Dividenda ze zisku za tento rok by měla podle banky činit nejméně 6,65 Kč na akcii.

Do roku 2021 by se měl čistý zisk Monety zvýšit na minimálně 4 miliardy Kč a výplata dividendy by měla dosáhnout minimálně 6,65 Kč na akcii i v letech 2020 a 2021. V předchozím výhledu vedení Monety předpokládalo dividendu ze zisku za rok 2019 nejméně 5,40 Kč na akcii a ze zisku za roky 2020 a 2021 v minimální hrubé výši 5,60 Kč, respektive 5,90 Kč. Celkově by v příštích třech letech mělo být na dividendách vyplaceno 10,2 miliardy Kč, dosud banka počítala jen s 8,6 miliardy Kč.

Analytici: Výsledky jsou v souladu s odhady

"Výsledky jsou celkově v souladu s očekáváním. Rozdíly mezi skutečností a konsenzem jsou do jednoho procenta, jen v případě čistého výnosu z poplatků a provizí je rozdíl větší. Mírnou vadou na kráse je slabší růstová dynamika u komerčního portfolia. Banka se chystá na zpětný odkup svých akcií v pilotním objemu jedné miliardy korun, který by mohl být zahájen na konci roku," napsal analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

"Výsledky hodnotíme kladně díky solidnímu růstu klíčových příjmových položek a hlavně díky zvýšenému výhledu na výplatu dividend. MONETA má dostatečně vysokou kapitálovou přiměřenost, aktuálně tak vnímáme její akcie i s ohledem na jejich nedávný pokles jako atraktivní," doplnil analytik Thomas Unger z Erste.

"Z našeho pohledu jsou výsledky pozitivní. Čísla potvrdila očekávanou akceleraci růstu u klíčových výnosových položek a další zlepšení kvality portfolia. Mírným zklamáním jsou vyšší náklady, nicméně výrazný nárůst je částečně způsoben změnami v účetnictví a příspěvkem do regulatorních fondů. Pozitivní je zvýšení projekce dividend, na základě kterého by v příštích třech letech měl titul nabízet hrubý dividendový výnos přes 9 %," dodal analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Zrušení bankovní megafúze

Začátkem loňského října MONETA informovala o uzavření předběžné dohody se společností Home Credit Group o koupi Air Bank a české a slovenské pobočky Home Credit. Hodnota transakce byla stanovena na 19,75 miliardy Kč. Koncem února ovšem Home Credit uvedla, že nepokračuje v přípravách na transakci. Rozhodnutí Home Credit přišlo poté, co MONETA o pár dní dříve oznámila, že se rozhodla snížit nabídku na převzetí společností.

MONETA Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016, jméno se z dřívějšího GE Money Bank změnilo v souvislosti se vstupem banky na burzu v květnu téhož roku. Akcionářská struktura banky je poměrně roztříštěná. Podle informací ze začátku roku 25 největších institucionálních akcionářů vlastní nadpoloviční podíl akcií Monety. Zároveň 50 největších akcionářů banky vlastní bezmála 70 % akcií. Podíl českých drobných akcionářů se pohybuje kolem 12 %.

Zdroj:
MONETA Money Bank, ČTK
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
27. 1. 2021 17:00
ABCD investora: Jak na vítězné portfolio aneb Co letos na trzích (ne)potřebujete sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Bitcoin
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
27. 1. 2021 14:55
Čihák (IdeaSense): Kapitalismus mění tvář, maximalizace zisku již není vše
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Kapitalismus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 1. 2021 9:00
Aktuálně z trhů: Proč i v době globální pandemie investovat do nemovitostí?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat