MONETA Money Bank za první tři čtvrtletí roku vydělala 3,36 miliardy Kč, opět zlepšila celoroční výhled a mírně i plánovanou dividendu

Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za první tři čtvrtletí roku čistý zisk 3,36 miliardy Kč. Meziročně bance zisk stoupl o 7,8 %. Vedení Monety opět zlepšilo celoroční výhled a nepatrně zvýšilo i plánovanou dividendu.

Čistý úrokový příjem se Monetě v prvních devíti měsících roku snížil z 5,52 miliardy Kč na 5,44 miliardy Kč, výnos z poplatků a provizí klesl z 1,39 miliardy Kč na 1,35 miliardy Kč a čistý zisk z finančních operací se snížil z 619 milionů Kč na 298 milionů Kč. Celkové provozní výnosy se snížily ze 7,76 miliardy Kč na 7,53 miliardy Kč.

Čistý zisk na úrovni 3,36 miliardy Kč byl pozitivně ovlivněn prodejem části portfolia nesplácených úvěrů. Management díky tomu opět zvýšil odhad pro čistý zisk za celý letošní rok o dalších 100 milionů Kč na 4,1 miliardy Kč. Vedle výhledu zisku byl upraven i odhad nákladů na rizika (z 20-30 bazických bodů na 15-25 bazických bodů) či odhad provozních výnosů (z 9,9 miliardy Kč na 10 miliard Kč). Vedení společnosti by také podle aktualizovaného výhledu mělo zvážit návrh výplaty dividendy ve výši 5,60 Kč na akcii, předchozí plán počítal s výplatou 5,50 Kč na akcii. Růst nových úvěrů by měl letos činit minimálně 13 %, v září banka počítala s minimálně 11% růstem.

Prodej nevýkonných úvěrů navýšil čistý zisk o více než miliardu korun

Prodejem nevýkonných úvěrů MONETA od začátku roku vygenerovala zisk před zdaněním 1,072 miliardy Kč, z čehož 663 milionů Kč mělo pozitivní dopad do nákladů na riziko.

"Nevýkonné pohledávky meziročně klesly o 23,2 % na 4,2 miliardy Kč. Pokračující nízká úroveň tvorby NPL byla doplněná jejich proaktivním řízením, které vedlo k snížení poměru nevýkonných pohledávek z 4,4 % v loňském třetím čtvrtletí na 3 % v letošním třetím čtvrtletí," informoval předseda představenstva Monety Money Bank Tomáš Spurný.

Bilance hrubých retailových úvěrů se meziročně zvýšila z 58,7 miliardy Kč na 70,9 miliardy Kč (+20,8 %), mimo jiné díky růstu hypotečních úvěrů z 18,6 miliardy Kč na 28 miliard Kč (+50,7 %). Bilance hrubých úvěrů poskytnutých podnikům se meziročně zvýšila z 60,1 miliardy Kč na 64,5 miliardy Kč, z toho objem úvěrů pro malé firmy se zvýšil z 2,4 miliardy Kč na 4 miliardy Kč (+65,3 %).

Výrazně znovu přibylo úvěrů poskytnutých on-line. U spotřebitelských úvěrů šlo o nárůst o 30,2 %, u úvěrů pro podnikatele a malé firmy dokonce o 170,3 %.

MONETA má nadále silnou kapitálovou pozici, poměr CET1 dosahoval na konci třetího čtvrtletí 16,57 %, na konci loňského roku byl na úrovni 17,42 %. Poměr úvěrů ke vkladům dosahuje 90,9 %, na konci roku 2017 byl 87,4 %.

Za samotné třetí čtvrtletí banka vykázala zisk 1,24 miliardy Kč (3Q2017: 924 milionů Kč) při celkových provozních výnosech 2,76 miliardy Kč (3Q2017: 2,45 miliardy Kč). Čistý úrokový výnos Monetě v třetím čtvrtletí stoupl z 1,80 miliardy Kč na 1,86 miliardy Kč a čistý výnos z poplatků a provizí se snížil ze 474 milionů Kč na 447 milionů Kč.

Analytici: Výsledky jsou pozitivní, zvýšení výhledu je mírně překvapivé

"Jedinou kaňkou ve výsledkové zprávě je čistý výnos z poplatků a provizí, který klesl zejména kvůli servisním poplatkům u depozitních a úvěrových produktů a sankčním poplatkům včetně poplatků za předčasné splácení, což je dáno především silnou konkurencí na trhu. Tento vývoj je částečně kompenzován rostoucími výnosy z poplatků za zprostředkování pojištění a z prodeje a správy investičních fondů. Velkým plusem je pokračující růst čisté úrokové marže, která se z 3,9 % v druhém čtvrtletí zvýšila na 4,1 %. Další zvýšení celoročního výhledu je pro nás mírně překvapivé, působí však pozitivně," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

"Čísla za třetí čtvrtletí předčila očekávání. Čistý úrokový příjem potěšil růstem, když se projevila dobrá dynamika růstu úvěrů a růst úrokových sazeb daný utahováním měnových podmínek ČNB. Plánovaná akvizice Air Bank a českých a slovenských aktiv skupiny Home Credit by měla být předmětem schvalování na valné hromadě v prvním čtvrtletí 2019," uvádí analytik Thomas Unger z Erste Group Bank.

"Monetě se podařilo zvrátit negativní trend meziročně klesajícího čistého úrokového výnosu, a to zejména díky silnému růstu úvěrů, který výrazně překonal dynamiku tuzemského trhu. Pozitivně hodnotíme i pokračující nákladovou disciplínu banky," zdůrazňuje analytik Michal Křikava z Fio banky.

"Celkově jsou zveřejněné informace pozitivní. Na výnosové straně se již otočil dosavadní nepříznivý vývoj úrokových výnosů, banka je nadále schopna zvyšovat svůj podíl na trhu s úvěry, provozní náklady zůstávají pod kontrolou, kvalita úvěrového portfolia se zlepšuje a společnost již počtvrté v tomto roce zvýšila svůj celoroční výhled. Očekáváme pozitivní reakci akcií," dodává Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

Druhé navýšení dividendy díky prodeji nesplácených půjček

V rámci zveřejnění výsledků za první pololetí management banky navrhl dividendu ze zisku za letošní rok 5 Kč na akcii. Šéf banky Tomáš Spurný poté na tiskové konferenci uvedl, že vidí prostor i pro vyšší dividendu. V druhé polovině září poté banka po prodeji části portfolia nesplácených půjček zlepšila výhled a uvedla, že představenstvo zváží, že navrhne za rok 2018 dividendu 5,50 Kč na akcii, nyní bude zvažovat výplatu 5,60 Kč na akcii.

MONETA Money Bank na trhu do května 2016 působila pod názvem GE Money Bank. Společnost se přejmenovala poté, co došlo ke změně její vlastnické struktury, kdy skupina General Electric prodala všechny své akcie GE Money Bank. MONETA obsluhuje přes milion klientů, v Česku má přes 230 poboček a více než 650 bankomatů.

Začátkem října MONETA informovala o uzavření předběžné dohody se společností Home Credit Group o koupi Air Bank a české a slovenské pobočky Home Credit. Hodnota transakce je 19,75 miliardy Kč.

V rámci transakce, jejíž dokončení se očekává k 1. červenci 2019, má MONETA získat 100% podíly v Air Bank a v české a slovenské divizi Home Credit. Skupina Home Credit má v rámci vypořádání transakce získat 165,6 milionu nově vydaných akcií Monety v hodnotě 13 miliard korun. Zároveň má MONETA zaplatit skupině Home Credit ještě 6,75 miliardy korun v hotovosti. Emisní kurz nových cenných papírů Monety byl stanoven na 78,50 Kč. Nově vydané akcie neponesou nárok na výplatu dividendy ze zisku z tohoto roku, která by neměla být transakcí ovlivněna.

Po dokončení transakce by v bance se zhruba dvěma miliony klientů měla největší podíl (24,48 %) skupina Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Nově vzniklá entita vystupující pod značkou Air Bank by byla českou bankovní dvojkou podle portfolia spotřebitelských úvěrů a trojkou podle velikosti bankovní sítě.

Zdroj:
MONETA Money Bank, ČTK
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat