MONETA Money Bank za prvních devět měsíců roku vykázala zisk 3,12 miliardy Kč, zlepšila celoroční výhled a potvrdila slušnou dividendu

Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za prvních devět měsíců letošního roku konsolidovaný čistý zisk 3,12 miliardy Kč. Meziročně se tak zisk bance snížil o 2,1 %. MONETA očekává, že za celý letošní rok vydělá 3,9 miliardy Kč, ve formě dividendy investorům hodlá vyplatit podíl významně přesahující 70 % celoročního čistého zisku.

Čistý úrokový příjem Monetě klesl o 12,8 % na 5,52 miliardy Kč a výnos z poplatků a provizí se jí snížil o 3 % na 1,63 miliardy Kč. Naopak čistý zisk z finančních operací bance vyskočil o 53,2 % na 619 milionů Kč, a to díky zaúčtování jednorázového příjmu 343 milionů Kč z prodeje držených dluhopisů. Celkové provozní výnosy se Monetě do konce září snížily o 6,9 % na 7,76 miliardy Kč.

Provozní náklady Monetě v prvních třech čtvrtletích roku klesly o čtyři procenta na 3,46 miliardy Kč, a to navzdory růstu počtu zaměstnanců a tlakům na mzdy. Poměr nákladů k výnosům banky dosáhl 44,6 %, což sice představuje pokles proti konci loňského roku o 50 bazických bodů, jde ale o výsledek nad cílem managementu.

Hrubé výkonné úvěry vzrostly Monetě meziročně o 10,1 %, objem nových hypoték vyskočil o 171,9 %. "To se odrazilo v získání tržního podílu v nové produkci ve výši 3,8 %," uvedl generální ředitel a předseda představenstva Monety Money Bank Tomáš Spurný. Nově poskytnuté úvěry pro malé a střední firmy vzrostly ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 153,2 %.

Bilance čistých retailových úvěrů se zvýšila o 9,1 % na 59,4 miliardy Kč, a to díky nárůstu čistých hypotečních úvěrů o 22,7 % na 18,8 miliardy Kč a nárůstu bilance nezajištěných retailových úvěrů o 3,2 % na 38 miliard Kč.

MONETA investovala 187 milionů Kč z plánovaných 600 milionů Kč do vytvoření on-line a mobilních produktů a do digitalizace podpůrných procesů. Do konce roku by měly začít fungovat mobilní platby. Objem spotřebitelských úvěrů zřízených on-line meziročně vzrostl o 34,6 %.

Banka pokračuje také v modernizaci své pobočkové a bankomatové sítě, do které zatím investovala téměř 200 milionů korun z plánovaných 800 milionů. Do konce září MONETA modernizovala či přemístila 11 poboček a více než 130 bankomatů.

Spolehlivé plnění cílů managementu i požadavků regulátora

Společnost vykázala za prvních devět měsíců letošního roku návratnost vlastního kapitálu (RoTE) na úrovni 17,5 % proti 15,3 % v loňském roce. Cíl pro letošní rok je 14 %. MONETA má nadále silnou kapitálovou pozici, poměr CET1 dosahuje 18,1 %. Společnost potvrdila střednědobý cíl pro kapitálový poměr CET1 na úrovni 15,5 %, nadále tak banka má značný objem přebytečného kapitálu (2,95 miliardy Kč).

MONETA již dříve uvedla, že přebytečný kapitál plánuje použít na pokrytí jednorázového dopadu zavedení účetního standardu IFRS 9 (cca 0,9-1,1 miliardy Kč), investice do růstových aktivit, další růst rizikově vážených aktiv a výplatu dividend. Ve výsledkové zprávě za prvních devět měsíců roku uvedla, že plánuje navrhnout akcionářům ke schválení výplatu dividendy za rok 2017 významně přesahující 70 % konsolidovaného čistého zisku.

Management Monety současně se zveřejněním výsledků zvýšil celoroční odhad čistého zisku z 3,65 miliardy Kč na 3,9 miliardy Kč a snížil odhad nákladů na rizika z 60-70 bazických bodů na 50-60 bazických bodů. Vedení zároveň zopakovalo, že bude pokračovat v odprodejích nesplácených úvěrů.

"Podařilo se nám udržet si kontrolu nad provozními náklady. Ty klesly meziročně o 4 % neboli 145 milionů korun, a to navzdory tlaku na růst mezd a nárůstu počtu zaměstnanců v obchodních rolích. Jsme na dobré cestě k dosažení cíle celkových provozních nákladů 4,8 miliardy Kč za celý letošní rok a také cílového ukazatele poměru nákladů k výnosům. Likvidita zůstává velice silná s ukazatelem krytí likvidity ve výši 200,7 %, což je výrazně nad regulatorními požadavky," uvedl ve výsledkové zprávě dále Tomáš Spurný.

Za samotné třetí čtvrtletí vykázala MONETA čistý zisk 924 milionů Kč. Čistý úrokový příjem jí v období od července do září meziročně klesl z 2,1 miliardy Kč na 1,8 miliardy Kč, příjem z poplatků a provizí byl stabilní (473 milionů Kč v 3Q2016 vs. 474 milionů Kč v 3Q2017) a čistý zisk z finančních operací vzrostl z 93 milionů Kč na 103 milionů Kč. Ukazatel problematických úvěrů NPL klesl na 4,4% z 5 % v druhém čtvrtletí.

"Výsledky za třetí čtvrtletí nás překvapily především na úrovni čistého zisku, který byl o zhruba 13 % vyšší ve srovnání s konsenzem. Růst byl podpořen pokračujícím snižováním rizikovosti portfolia poskytnutých úvěrů, které se promítá do nižší tvorby opravných položek (140 milionů Kč vs. 222 milionů Kč v 3Q2016). Tento vývoj má dopady i do celkových kapitálových požadavků, když postupné snižování rizikově vážených aktiv vede k nižším nárokům na jejich výši. Významný pokles NPL je patrný především u retailového portfolia, ale nižší poměry jsou viditelné i u podnikových úvěrů," říká analytik z Komerční banky Miroslav Frayer.

Jako vada na kráse může podle něj působit další snížení čisté úrokové marže k 4,3 % z 5,8 %. To je způsobeno refinancováním úvěrů aktuálními nižšími úrokovými sazbami, poklesem rizikovosti úvěrového portfolia v důsledku odprodeje rizikovějších půjček a růstem objemu poskytnutých hypoték.

"Pokud by se MONETA rozhodla držet podobné dividendové politiky jako naposledy, kdy letos vyplatila 100 % loňského čistého zisku plus necelou miliardu z přebytečného kapitálu, byla by pro nás zklamáním dividenda pod úrovní 9 korun na akcii," doplnil Miroslav Frayer.

"Výsledky byly lepší, než jsme odhadovali, především díky nižším než očekávaným provozním nákladům. Ve čtvrtém čtvrtletí ale podle nás dojde ke zvýšení provozních nákladů. Zlepšený výhled celoročního zisku je nad naším odhadem (3,4 miliardy Kč)," doplnil analytik Thomas Unger z Erste Group Bank. Analytik Milan Lávička z J&T Banky dodal, že na straně provozních nákladů se projevují úspory pramenící z oddělení banky od konglomerátu General Electric.

MONETA Money Bank na trhu do loňského května působila pod názvem GE Money Bank. Společnost se přejmenovala poté, co došlo ke změně vlastnické struktury, kdy skupina General Electric prodala všechny své akcie GE Money Bank. MONETA obsluhuje přes milion klientů, v Česku má přes 230 poboček a více než 650 bankomatů.

Zdroj:
MONETA Money Bank, ČTK
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
18. 1. 2021 10:00
Expertní tržní výhled: Vyšší výnosy dluhopisů jako riziko pro akcie a čekání na (ne)klidnou Bidenovu inauguraci
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
18. 1. 2021 9:28
Globalizace vs. regionalizace: Světové trendy probíhají zároveň a působí proti sobě, svět potřebuje mocenskou i ekonomickou rovnováhu založenou na několika těžištích
Asijská ekonomika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat