MONETA Money Bank za prvních šest měsíců roku vykázala čistý zisk přes dvě miliardy korun, mírně zlepšila celoroční výhled

Monetě Money Bank v prvním pololetí meziročně klesl čistý zisk o 5,1 % na 2,01 miliardy Kč. Provozní výnosy se jí ale zvýšily o 8,8 % na 5,19 miliardy Kč, kladně se na tom podepsal růst čistého úrokového výnosu a čistého výnosu z poplatků a provizí.

Čistý úrokový příjem se Monetě zvýšil o 9,1 % na 3,9 miliardy Kč, čistý výnos z poplatků a provizí stoupl o 5 % na 950 milionů Kč a čistý zisk z finančních operací vyskočil o 46,8 % na 273 milionů Kč. Celkové provozní výnosy společnosti v prvním pololetí stouply o 8,8 % na 5,19 miliardy Kč.

Provozní náklady Monety se v prvním pololetí zvýšily meziročně o 7,8 % na 2,56 miliardy Kč. Personální náklady klesly o 4 % na 1,13 miliardy Kč a administrativní náklady spadly o 13,4 % na 640 milionů Kč. Hodnota depreciací a amortizací vyskočila o 79,1 % na 480 milionů Kč, regulatorní platby stouply o 56,2 % na 139 milionů Kč a ostatní provozní náklady se zvýšily o 68,6 % na 172 milionů Kč.

MONETA v prvním pololetí pokračovala ve strategii snižování objemu nesplácených úvěrů a zkvalitňování svého úvěrového portfolia. Za celé pololetí prodala portfolio úvěrových pohledávek v selhání v přibližné nominální hodnotě 2,4 miliardy Kč.

Bilance hrubých retailových úvěrů se meziročně zvýšila o 19,6 % na 84,1 miliardy Kč, a to mimo jiné díky růstu hypotečních úvěrů o 49,7 % na 37,2 miliardy Kč. Bilance hrubých úvěrů poskytnutých podnikům se meziročně zvýšila o 1,7 % na 67,1 miliardy Kč, z toho objem úvěrů pro malé firmy se zvýšil o 62 % na 6 miliard Kč. On-line bylo poskytnuto 34,7 % úvěrů v retailovém segmentu a 26,7 % úvěrů pro malé firmy.

Společnost má nadále silnou kapitálovou pozici, poměr Tier 1 dosahoval na konci prvního pololetí 16,7 %, na konci roku 2018 byl na úrovni 16,4 %. Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci prvního pololetí 84,6 %, na konci roku 2018 byl 83 %.

Za samotné druhé čtvrtletí MONETA vykázala čistý úrokový výnos 1,96 miliardy Kč (2Q2018: 1,78 miliardy Kč), čistý výnos z poplatků a provizí 484 milionů Kč (2Q2018: 460 milionů Kč) a čistý zisk z finančních operací 173 milionů Kč (2Q2018: 101 milionů Kč). Čistý zisk Monetě v druhém čtvrtletí meziročně stoupl z 948 milionů Kč na 1,03 miliardy Kč.

Mírně zlepšený výhled pro celoroční zisk

Vedení banky opět zlepšilo celoroční výhled. Nyní management čeká, že za celý letošní rok MONETA vykáže čistý zisk minimálně 3,8 miliardy Kč při celkových provozních výnosech na úrovni minimálně 10,3 miliardy Kč. Dividenda ze zisku za tento rok by měla podle banky činit nejméně 6,65 Kč na akcii. V předchozím výhledu vedení předpokládalo, že společnost letos vykáže čistý zisk minimálně 3,7 miliardy Kč.

Do roku 2021 by se měl čistý zisk Monety zvýšit na minimálně 4 miliardy Kč a výplata dividendy by měla dosáhnout minimálně 6,65 Kč na akcii i v letech 2020 a 2021. Celkově by v příštích třech letech mělo být na dividendách vyplaceno minimálně 10,2 miliardy Kč.

Analytici: Výsledky jsou pozitivní

"MONETA reportovala za druhý kvartál letošního roku velmi slušná čísla. Čistý úrokový výnos víceméně naplnil očekávání trhu, když se meziročně zvýšil téměř o 10 %. Dynamika růstu úvěrů (+10,9 %) byla dvakrát vyšší než u celého trhu. Čistá úroková marže se stabilizovala na 3,9 % a je stejná v mezičtvrtletním i meziročním srovnání. Čistý výnos z poplatků a provizí se meziročně zvýšil o více než 5 %, a překonal tak očekávání trhu. Největší roli sehrály výnosy z provizí třetích stran (+36,1 %), a to zejména ze zprostředkovaných prodejů pojistných produktů. Kvalita úvěrového portfolia zůstává zdravá, podíl nesplácených úvěrů klesl na 1,8 % a nachází se výrazně pod úrovní celého trhu (3 %)," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

"Výsledky banky hodnotíme pozitivně. MONETA pokračuje v naplňování svých střednědobých cílů. Tržní podíl v hypotékách dosáhl 2,9 % (cíl 5 %), u spotřebitelských úvěrů činil 18,6 % (cíl 20 %). Dle očekávání se rostoucí úrokové sazby promítají do silného nárůstu čistého úrokového výnosu, zatímco čistá úroková marže zůstává stabilní vzhledem k obrovskému nárůstu objemu poskytnutých úvěrů. I tak je nadále výrazně nad úrovní hlavních konkurentů. Pozitivně vnímáme i mírné vylepšení celoročního výhledu a potvrzení budoucí výplaty dividendy. Management si zároveň chce zajistit souhlas regulátora se zpětným odkupem akcií v objemu zhruba jedné miliardy korun. Akcie by mohly na zveřejněné výsledky reagovat růstem," dodává Kostka.

"Výsledky Monety za druhý kvartál byly lepší než očekávané, zejména zásluhou nižších nákladů na tvorbu opravných položek a díky solidnímu obchodnímu výsledku. Čistý úrokový výnos solidně rostl, ale byl lehce pod odhady spolu s vyššími než očekávanými provozními náklady. Přestože se MONETA musela zotavit po diskuzích ohledně potencionální bankovní daně, stále ji považujeme za atraktivní a doporučujeme její akcie ke koupi," doplňuje analytik Thomas Unger z Erste.

"Z našeho pohledu jsou výsledky pozitivní. Čísla potvrdila dosavadní akceleraci růstu klíčových výnosových položek a další zlepšení kvality portfolia. Pozitivní je pak také zvýšení výhledu hospodaření a potvrzení výše dividendy, která při současné ceně akcií představuje hrubý výnos přes 8 % v následujících třech letech," dodává analytik Milan Lávička z J&T Banky.

MONETA chce pomocí zpětného odkupu snížit počet vydaných akcií z 511 na 500 milionů

Během konferenčního hovoru management Monety zopakoval, že banka podala žádost k regulátorovi na schválení programu zpětného odkupu akcií v objemu až jedné miliardy korun. MONETA plánuje odkoupit 11 milionů akcií, a snížit tak počet vydaných akcií z 511 milionů na 500 milionů. Zahájení programu by mělo být ke konci tohoto nebo začátkem příštího roku. Dále zaznělo, že management zvažuje možnost v budoucnu vyplácet dividendu na pololetní bázi.

Banka plánuje pokračovat v optimalizaci rizikově vážených aktiv a s tím spojených požadavků na kapitál, nicméně dopad opatření již bude nižší než v první polovině roku. Ve čtvrtém čtvrtletí zároveň banka plánuje vydat dluhové instrumenty započítávané do Tier 2 kapitálu v objemu přibližně 2,5 miliardy Kč. Za celý rok management očekává mimořádný zisk před zdaněním z prodeje pohledávek ve výši 350 milionů Kč, z čehož přibližně 313 milionů Kč bylo již realizováno v prvním pololetí.

Management nadále letos očekává výnosy z poplatků na podobné úrovni jako v minulém roce, a to i přes 5% nárůst v prvním pololetí. Důvodem je nejistota pramenící z dalšího poklesu sankčních poplatků a nižší poplatky plynoucí z vyššího využívání on-line distribučních kanálů.

MONETA Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016, jméno se z dřívějšího GE Money Bank změnilo v souvislosti se vstupem banky na burzu v květnu téhož roku. Akcionářská struktura banky je poměrně roztříštěná. Podle informací ze začátku roku 25 největších institucionálních akcionářů vlastní nadpoloviční podíl akcií Monety. Zároveň 50 největších akcionářů banky vlastní bezmála 70 % akcií. Podíl českých drobných akcionářů se pohybuje kolem 12 %.

Zdroj:
MONETA Money Bank, ČTK
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
16. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat