MONETA vykázala za první pololetí čistý zisk 1,2 miliardy Kč, výsledek negativně ovlivnily opravné položky

Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za první pololetí čistý zisk 1,2 miliardy Kč. Meziročně tak bance zisk klesl o 40,4 % z 2,01 miliardy Kč. Za samotné druhé čtvrtletí, které poprvé zahrnuje i výsledky akvírovaných aktiv Wüstenrotu, vykázala MONETA zisk 469 milionů Kč proti 1,03 miliardy Kč o rok dříve. Za pololetí vykázala skupina růst čistého úrokového příjmu i zisku z finančních operací a meziročně zhruba stejné příjmy z poplatků a provizí, avšak mimořádně vysoké náklady na rizika v souvislosti s pandemií covidu-19.

Čistý úrokový příjem se Monetě v prvním pololetí zvýšil o 5,7 % na 4,13 miliardy Kč, čistý výnos z poplatků a provizí klesl o 0,7 % na 943 milionů Kč a čistý zisk z finančních operací vyskočil o 39,9 % na 382 milionů Kč. Celkové provozní výnosy společnosti v prvním kvartálu stouply o 27,7 % na 6,63 miliardy Kč. Výsledek byl pozitivně podpořen i mimořádnými výnosy z prodeje části dluhopisového portfolia (285 milionů Kč).

Mimo hlavní aktivity byly výsledky za první polovinu roku také pozitivně ovlivněny jednorázovým zaúčtováním rozdílu mezi přebytkem hodnoty nabytých čistých aktiv (Wüstenrot) nad pořizovací cenou akvírovaných společností (takzvaný badwill) ve výši 1,1 miliardy Kč.

Podíl nesplácených úvěrů se nezvyšuje

MONETA uvedla, že "v současné době nezaznamenala žádný nárůst splátek po splatnosti nebo delikventních úvěrů". Na úrovni nákladů na rizika ale společnost zaúčtovala 1,895 miliardy Kč v souvislosti s pandemií covidu-19 a 259 milionů Kč na úvěrové ztráty související s akvizičním účetnictvím.

Provozní náklady Monetě v prvním pololetí stouply meziročně o 6,3 % na 2,72 miliardy Kč. Personální náklady stouply o 6,7 % na 1,20 miliardy Kč a administrativní náklady se zvýšily o 0,8 % na 645 milionů Kč. Hodnota depreciací a amortizací se zvýšila o 14,4 % na 549 milionů Kč, regulatorní platby stouply o 8,6 % na 151 milionů Kč a ostatní provozní náklady se snížily o 0,6 % na 171 milionů Kč.

Bilance hrubých retailových úvěrů se i díky akvizici aktiv Wüstenrotu v pololetí meziročně zvýšila o 73,8 % na 134,4 miliardy Kč, v segmentu hypotečních úvěrů došlo ke zvýšení bilance o 135,4 % na 87,7 miliardy Kč (akvírované portfolio: 38,6 miliardy Kč). Bilance hrubých úvěrů poskytnutých podnikům se meziročně zvýšila o 14,7 % na 75,7 miliardy Kč, z toho objem úvěrů pro malé firmy se zvýšil o 20,2 % na 7,2 miliardy Kč.

Čistá úroková marže dosáhla v prvním pololetí 3,0 % oproti 3,8 za loňský rok. Společnost má nadále silnou kapitálovou pozici, poměr Tier 1 dosahoval na konci prvního čtvrtletí 14,4 %, na konci roku 2019 byl na úrovni 16,4 %.

Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci prvního pololetí 79,1 %, na konci roku 2019 byl 86,2 %. Podíl nesplácených úvěrů se proti konci roku 2019 snížil o dvě desetiny procentního bodu na 1,6 %.

Zotavení po koronaviru až v roce 2022

Ve výhledu pro letošní rok MONETA uvedla, že očekává celkové provozní výnosy minimálně 11,8 miliardy korun (dosud: 11,6 miliardy Kč). Náklady by podle banky měly dosáhnout nejvýše 5,4 miliardy korun (beze změny) a náklady na rizika by se měly pohybovat mezi 185 a 200 bazickými body ve vztahu k průměrnému objemu celkového úvěrového portfolia (dosud: 170-185 b. b.).

V roce 2021 by měly provozní výnosy činit minimálně 10,8 miliardy Kč a v roce 2022 minimálně 11,1 miliardy Kč. Výsledek na úrovni čistého zisku MONETA odhaduje letos na minimálně 2,1 miliardy Kč, příští rok pak na minimálně 2,7 miliardy Kč a v roce 2022 na minimálně 3,8 miliardy Kč. Plné zotavení z koronaviru by tak podle Monety mělo nastat právě až v roce 2022.

V polovině března banka oznámila, že s ohledem na nepředvídatelnou situaci způsobenou pandemií nemoci covid-19 nevyplatí druhou část dividendy za loňský rok. Čistý zisk si ponechá. MONETA také uvedla, že se nyní zaměří na přehodnocení svých strategických cílů a bude se snažit o minimalizaci negativních dopadů pandemie.

Nyní k dividendě banka uvedla, že "představenstvo je nadále vázáno dividendovou politikou a hodlá znovu zahájit výplatu, jakmile to bude možné".

Za samotné druhé čtvrtletí MONETA vykázala čistý úrokový příjem 2,08 miliardy Kč (2Q2019: 1,96 miliardy Kč), čistý příjem z poplatků a provizí 457 milionů Kč (2Q2019: 484 milionů Kč) a čistý zisk z finančních operací osm milionů korun (2Q2019: 173 milionů Kč). Celkové provozní příjmy se Monetě ve druhém čtvrtletí zvýšily na 3,7 miliardy Kč z 2,64 miliardy Kč. Náklady na rizika vyskočily na 1,85 miliardy Kč ze 147 milionů Kč a čistý zisk klesl na 469 milionů Kč z 1,03 miliardy Kč.

Analytici: Výsledky poznamenala hlavně tvorba opravných položek

"Výsledky společnosti za druhé čtvrtletí skončily daleko za očekáváním, zejména kvůli vyšší tvorbě opravných položek, než se čekalo (v prvním pololetí celkově 2,5 miliardy Kč). Velká část z těchto opravných položek (1,9 miliardy Kč) byla spojena s pandemií nemoci covid-19 a zhoršenou makroekonomickou situací. V rámci příjmové linie příjmy z poplatků a provizí klesly více, než se čekalo, a výsledek z obchodování byl také horší, než se čekalo. Výhled na letošní rok je víceméně v souladu s očekáváním, spíše mírně lepší, než očekával konsenzus složený bankou. Výhled na rok 2021 je už vyšší, než se čekalo," napsal analytik Thomas Unger z Erste.

"Srovnání s předchozími kvartály bylo výrazně ovlivněno konsolidací Wüstenrotu, zklamání oproti očekávání trhu pak bylo dáno vyššími opravnými položkami. Na první pohled nevidíme ve zveřejněných informacích výraznější překvapení. Hlavní provozní položky jsou víceméně v souladu s očekáváním. Vyšší opravné položky bez zhoršení kvality úvěrů pak vytvářejí polštář pro případný růst nesplácených úvěrů v budoucnu," doplnil analytik Milan Lávička z J&T Banky.

MONETA Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016, jméno se z dřívějšího GE Money Bank změnilo v souvislosti se vstupem banky na burzu v květnu téhož roku. Akcionářská struktura je poměrně roztříštěná, podíl českých drobných akcionářů se pohybuje kolem 12 %.

Anketa: (Některé) české akcie pohledem domácích tržních profesionálů
V rámci pravidelných pondělních expertních výhledů se snažíme mimo jiné reagovat na vaše otázky. Tento týden jich zůstalo nezodpovězených více, a tak jsme je postoupili českým akciovým odborníkům. Ptali jste se mimo jiné na akcie Stock Spirits, Avastu nebo bank.
Hadroušek (Fio banka): České banky mají větší kapitálový polštář než ty evropské, jejich akcie mohou více těžit z oživení ekonomiky
Akcie Erste Group Bank, Komerční banky a Monety Money Bank se obchodují na spodní hraně toho, co lze po panických výprodejích zkraje jara považovat za odpovídající fundamentům těchto bank, říká makléř Pavel Hadroušek z Fio banky. V případě Monety jsou podle něj pro investory pozitivním signálem i nedávné nákupy akcií ze strany managementu a zájem některých velkých investorů. Erste se pak obchoduje s výraznějším diskontem oproti vnitřní hodnotě, a tak by mohla také výrazněji těžit z případného zlepšení nálady na kapitálových trzích.
Zdroj:
MONETA Money Bank
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat