Morgan Stanley: Tři určující makroekonomické faktory roku 2021 a jejich význam (nejen) pro akciové trhy

Rok 2021 vyhlížíme s optimismem jak v oblasti makroekonomického vývoje, tak tržní výkonnosti. Ekonomika se vrátí na předpandemickou růstovou trajektorii, říká Chetan Ahya, globální ekonom banky Morgan Stanley. Tu budou podle něj definovat tři podstatné faktory.

1. Synchronní ekonomické oživení

Morgan Stanley předpokládá pro rok 2021 růst světového HDP o 6,4 %, konsenzus ekonomů se pohybuje jen lehce nad 5 %. Alfou a omegou bude účinné řešení pandemie covidu-19 v podobě vakcín. Banka věří, že se soukromý sektor jako celek vzchopí poměrně rychle. Růst potáhnou zejména rozvíjející se ekonomiky, které se s koronavirovou hrozbou vyrovnávají lépe již letos. K již nyní překvapivě odolné spotřebitelské poptávce se podle Morgan Stanley v prvním pololetí příštího roku přidají také kapitálové výdaje firem.

2. Mladé trhy nastoupí do reflačního vlaku

V uplynulých osmi letech to mladé trhy jako celek neměly snadné. Podle Morgan Stanley potenciál rozvíjejících se zemí spíše než strukturální nedostatky tlumily vnější šoky (pokles cen komodit, napětí v mezinárodním obchodu, pandemie koronaviru). V roce 2021 by se to mělo změnit. Pomáhat tomu budou řešení pandemie, hlubší rozpočtový deficit USA, nízké americké sazby a slabší dolar, ale také příznivá domácí politika v jednotlivých státech skupiny emerging markets. A výraznější růst HDP ubere tlak na konsolidaci veřejných financí.

3. Změna inflačního režimu v USA

Americká ekonomika se (stejně jako ta světová) vrátí k růstovému trendu z doby před pandemií koronaviru. Fiskální i měnová politika přitom budou oproti konci roku 2019 nadále výrazně uvolněnější. Morgan Stanley i proto (a rozdíl od tržního konsenzu) čeká nárůst PCE inflace na 2 % již v prvním pololetí 2021.

Příznivý makroekonomický vývoj by měl podporovat náladu na trzích s rizikovými aktivy. Akciové trhy by se měly vyvíjet v souladu s poměrně standardním scénářem oživení po recesi. Morgan Stanley proto doporučuje nadvážit v portfoliích akcie a firemní dluhopisy na úkor vládních bondů a hotovosti, dále pak radí se spíše zbavovat amerického dolaru. V rámci akcií pak preferuje cyklické tituly na úkor defenzivních odvětví a také čeká lepší výkon od akcií menších firem, než jakého dosáhnou společnosti velké.

Rizika prognózy čeká banka dvojí. V nejbližších měsících jím může být horší než očekávaný vývoj pandemie, dlouhodobě pak v případě rychlejšího než předpokládaného růstu inflace v USA mohou investoři začít přehodnocovat svá očekávání spojená s uvolněnou politikou americké centrální banky.

Akcie a ekonomika aneb K čemu (vůbec) je graf vývoje HDP?
Americký hrubý domácí produkt v posledních dvou kvartálech anualizovaně předvedl posuny o více než 30 %. Jakkoli jsou výpočty v USA oproti našim zvyklostem trochu matoucí, protože v Evropě preferujeme meziroční vývoj ekonomiky, případně mezikvartální bez dalších dodatků, není asi příliš odvážné tvrdit, že letošní extrémní houpačka v hospodářském výkonu se hned tak nezopakuje.
Goldman Sachs: Toto jsou (nejen) hodnotové akcie, které mohou výrazně těžit z potlačení pandemie covidu-19
Americká investiční banka Goldman Sachs je ohledně vývoje cen akcií v dalších letech naladěna velice optimisticky. Za dva roky čeká index S&P 500 na úrovni 4 600 bodů, tedy zhruba o tisícovku výše, než se benchmark pohybuje v současnosti. Jedním z podstatných faktorů má být oživení ekonomiky a ruku v ruce s tím zisků firem, a to díky potlačení pandemie covidu-19, mimo jiné díky účinným vakcínám.
Zdroj:
Morgan Stanley
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat