Mühlfeit & Bartoš: Evropa potřebuje politiky, kteří se nebojí riskovat

Evropě ujíždí technologický vlak. Náskok USA roste, Asie se nám již takřka vyrovnala. Proč? Starý kontinent je zpomalován nastavením mysli, které není kompatibilní s tím, jaké technologické možnosti tu jsou a budou, říká v rozhovoru s exprezidentem Microsoftu pro Evropu Janem Mühlfeitem spoluzakladatel Credo Ventures Ondřej Bartoš. Přesto lze podle něj v Česku najít startupy globální úrovně.

Mühlfeit: V roce 2016 se z důvodu hospodářských i bezpečnostních hlasitě a opakovaně diskutovala technologická vyspělost jednotlivých zemí a kontinentů. Řešilo se, kdo patří do špičky, a kdo jí dnes nestačí. Podle mě je přitom jasné, že Evropa (potažmo Česko) dlouho zaostávaly za Spojenými státy ani ne tak v rozšíření, ale ve využívání technologií. Myslíte si, že se tento rozdíl zmenšuje?

Bartoš: Z rukávu vysypat statistiky neumím, a ani je až tak podrobně nesleduji. Obávám se však, že ta mezera zůstává, pokud se dokonce nezvětšuje.

Mühlfeit: Je to dáno mentalitou, nebo je to legislativním rámcem, tím, jak v Evropě věci regulujeme? Napadají mě velká data (big data) – zatímco v Americe je využívají, v Evropě jsou celkem striktní zákony, které chrání soukromí. Máme to v krvi, nebo je to pouze nařízení?

Bartoš: Jedno souvisí s druhým. Máme takové zákony, jaké nám schválí zákonodárci. Ti přitom pocházejí z našeho středu, zvolili jsme si je. Spíše než slovo mentalita bych v této souvislosti použil slovo mindset, nastavení mysli, které je v naší společnosti i na české politické scéně nekompatibilní s tím, jaké technologické možnosti tady jsou a budou. A obávám se, že když se zaměříme na evropskou úroveň, na Evropskou unii, zjistíme, že ani tam nejsme nikým nijak zvlášť taženi dopředu. Jistými výjimkami jsou notoricky známé Finsko, Švédsko nebo Dánsko.

Mühlfeit: Stručně řečeno, kde to v tomto smyslu žije, tam žije i rizikový kapitál. Napadá mě také Spojené království, i to přece patří mezi technologické lídry.

Bartoš: Souhlasím, Británie k nim patří, stejně jako do jisté míry Německo. I tak se ale obávám, že zmíněný mindset v Evropě stále není správný. Můžeme vést dlouhé debaty o tom, proč to tak je, ale k ničemu se nedobereme. Co s tím? Jsem velkým nepřítelem státních zásahů, přímých dotací a vládních vyhlášek, legislativních a regulatorních změn. Myslím si přitom, že klíč k úspěchu je právě v odlišném nastavení mysli. Vláda, politici, ti, které si volíme, by podle mě postupně měli v tomto směru přinést změnu. Stalo se to tak například v Izraeli; celý tamní zázrak byl tažen z nejvyšších míst – nikoli dominantně penězi, ale zmíněným nastavením mysli, otevřeností, ochotou jít do rizika. To jsou věci, které nám chybí.

Mühlfeit: Je potřeba dodat, že Izrael má globálně nejvyšší investice do rizikového kapitálu na obyvatele. V tomto ukazateli několikanásobně převyšuje i Spojené státy, což dobře popisuje kniha Startup Nation. Jak jsou na tom, co se týče informačních technologií, jejich využívání a budování trhu, globální trhy v Asii, konkrétně pak ostře sledovaná Čína?

Bartoš: Asie je na tom podle mě úplně jinak než Evropa. Vidíme tam nesmírnou pracovitost, zarputilost, ambici, ochotu podstupovat riziko, jít do odvážných, nových věcí. Co tam možná malinko chybí, je kreativita, inovativnost, hravost a tvořivost, které dle mého názoru v Evropě, střední Evropě a konkrétně v Česku máme spoustu. Chybí nám ale ta odvaha a pracovitost. Myslím si – a opravdu to nemám statisticky podložené –, že pokud Asie ještě Evropu nedohnala, tak ji brzy dožene. Oproti Americe ale v Asii vnímám deficit invence.

Mühlfeit: Mnoho ekonomů dnes tvrdí, že hlavním globálním vztahem je ten mezi Čínou a USA, že Evropa zaostává. Musí tedy přidat, aby mohla hrát úlohu třetího v pomyslném mocenském trojúhelníku. I v tomto kontextu je jistě relevantní se ptát, jak jsou na tom české firmy. Snesou nejlepší domácí startupy srovnání se začínajícími firmami ze zemí, jako jsou USA, skandinávské státy, Británie nebo Izrael?

Bartoš: Ano, ty nejlepší české startupy se se světem srovnávat mohou. Sice tu nevidíme nikoho, kdo my měl potenciál a drive Googlu nebo Facebooku, firem, které během pěti let zvládly masově narušit celé trhy. Takové společnosti u nás nejsou, ale určitě tu jsou startupy, které mají potenciál narušit některé segmenty či části sektorů. Máme tu například Avast (donedávna byly dvě, pak ale Avast spolkl AVG). Jinými slovy, je tu jistý potenciál a startupy, které mají ambici přinést velké inovace a ovládnout zatím menší, specifické oblasti trhu. Věřím ale, že tu podobných firem bude stále více a že možná budou stále větší.

Informační technologie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Inovace
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat