Na čem do konce roku (ne)vyděláte? Experti věří vyspělým trhům

Velká rotace začala, nakupujte! Tak znějí ve stručnosti doporučení investičních odborníků, jichž jsem se ptal na to, čemu věří do konce roku. Jejich tipy? Káva arabica, německé akcie nebo americké maloobchody. Společným jmenovatelem většiny sázek je exit Fedu a s ním spojený odliv peněz z rozvíjejících se trhů. Ani ty ale nemusejí být nezajímavé.

Petr Hlinomaz (BH Securities): Velká rotace = útěk z rozvíjejících se trhů (do Německa)

Začátek podzimu zastihl trhy v procesu rotace z dluhopisů do akcií a z mladých trhů na ty vyspělé. Důvodem jsou očekávané změny politiky centrálních bank, zejména té americké. Fed začne snižovat měsíční nákupy dluhopisů a hypotéčních zástavních listů. Ačkoli zatím nejspíše půjde jen o symbolický krok, investoři již převlékají kabáty. Tento pohyb by mohl vydržet do konce roku, a proto stojí za to se jej přidržet.

Vylučovací metodou lze dospět ještě dále. Pokud na vyspělé trhy, pak raději do Evropy než USA, a to kvůli očekávanému poklesu podpory ekonomiky. A pokud do Evropy, pak do Německa, kde HDP roste nejvíce. To by asi neplatilo, kdyby německé volby neslibovaly pokračování vlády Angely Merkelové, byť i v jiné koalici.

David Brzek (Fio banka): Americké oživení = Wal-Mart a další mají zaděláno na úspěch

Domnívám se, že s aktuálním poklesem trhu z posledních týdnů a po sérii slabších hospodářských výsledků je v USA zajímavý sektor maloobchodní řetězců. Na podstatně nižších úrovních jsou firmy typu Wal-Mart nebo Target i menší řetězce, jako jsou Sears nebo J.C. Penney.

Mohou být zajímavé i v případě, že by Fed přistoupil k očekávanému snížení objemu odkupů dluhopisů. Toho se trhy obecně obávají, ale tento krok by potvrdil přesvědčení o dostatečné síle ekonomického růstu a o udržitelném zlepšování situace na americkém trhu práce, což je pro retailový sektor podstatné. Pro řetězce hovoří i vyšší spotřebitelská důvěra a rostoucí soukromá spotřeba.

Tomáš Menčík (CYRRUS): Regulatorní půtky o poplatky = spekulace na růst akcií Visy

Ze zahraničních akcií věřím společnosti Visa. Ta se před dvěma týdny propadla po oznámení amerického soudu, že chce zrušit a přehodnotit maximální výši poplatků, které si vydavatelé karet účtují za provedenou transakci. Pokud by se americké centrální bance podařilo toto rozhodnutí zvrátit (Fed už se odvolal), mohl by to být pro akcie Visy výrazný prorůstový faktor. Stejně jako CETV, která je mým tipem na pražské burze, je to riziková investice, u které je nutno počítat i se ztrátami, pokud by byl poplatek naopak snížen.

Jiří Tyleček (X-Trade Brokers): Oživení globální ekonomiky = čas na kávu

V současnosti sleduji kávu arabica, která by mohla na současných úrovních 1,16 až 1,18 USD/libru nalézt své dno a zastavit dva a půl roku trvající cenový pokles. Kávě se daří držet minima už od června a vytvořila na těchto úrovních obstojnou podporu, a to i přes negativní zprávy, které přicházely v průběhu prázdnin – zásoby se na důležitých burzách drží na mnohaletých maximech a letošní produkce v Brazílii je historicky nejvyšší v této části produkčního cyklu. Kávě se navíc vyhnula nepřízeň počasí a nemoci, které by snížily úrodu.

V následujících měsících bych sázel na růst poptávky díky určitému globálnímu oživení. Pojistkou proti ztrátám by mohly být intervenční nákupy brazilské vlády. Riziko naopak stále vidím ve slabosti brazilské měny realu, který tlačí ceny kávy dolů.

Nick Beecroft (C-View): Evropa a rozvíjející se trhy = riziko, které se může vyplatit

Aktuálně se mi líbí akciové trhy v eurozóně. Je potřeba mít pevné nervy a sledovat pozorně vývoj na politické scéně, zejména volby v Německu. Zdá se, že tamní protievropská strana – i když se dočkala jisté podpory – nedostane dost hlasů na to, aby zasedla v parlamentu. Určitě je ale potřeba to nespouštět z očí. Pokud se ale nebojíte rizika, určitě je možné najít zajímavé příležitosti jak v Evropě, tak na rozvíjejících se trzích.

Lukáš Vácha (Conseq Investment Management): Korekce způsobená exitem Fedu jako příležitost

Kam se vydají americké akciové trhy poté, co Fed začne zpřísňovat měnovou politiku, je otázka. Obecně je ale podle mě efekt zahájení exitu spíše psychologický – zda Fed odkupuje měsíčně za 85, nebo 70 miliard dolarů, je reálně docela jedno. Ten permanentní strach z toho, co bude, až exit začne, přitom začíná trhy na celou věc připravovat, všichni s tím začínají počítat.

Až Fed rozhodne o zahájení ústupu od QE, nebude to pro trhy minimálně krátkodobě pozitivní, to je jisté. Na druhou stranu bych ale případnou 5- až 7%, možná 10% korekci, ke které by mohlo dojít, považoval za jasnou nákupní příležitost. Minimálně ve spojení s americkými akciemi, protože i výsledková sezóna ukázala, že ekonomika Spojených států rozhodně není v krizi.

Alokace investic
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
10. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat