Novým vlastníkem české innogy bude maďarská MVM Group

Novým vlastníkem energetické skupiny innogy v Česku bude maďarská společnost MVM Group. Firmu odkoupí od německé E.ON. Cenu transakce firmy nezveřejnily. ČTK o tom informoval mluvčí české innogy Martin Chalupský. Společnost je největším dodavatelem plynu v Česku, v současné době má 1,2 milionu odběratelů plynu a 0,4 milionu odběratelů elektřiny. Hodnota českých aktivit se podle odhadů pohybuje kolem 800 milionů eur.

Značka innogy i po prodeji maďarské firmě v Česku zůstane, měnit se nebudou ani současné smlouvy a ceny energetické firmy.

Akvizice české innogy je pro MVM Group důležitým krokem ve snaze o expanzi ve střední Evropě. "Věříme, že tato transakce zvýší konkurenci na českém energetickém trhu," uvedl šéf MVM Group György Kóbor. Podotkl, že firma chce dále rozvíjet pozici innogy na českém trhu.

Výkonný ředitel innnogy v ČR Tomáš Varcop si od spolupráce s novým vlastníkem slibuje další rozvoj nabídky. "Chci ujistit všechny naše zákazníky a partnery, že pro ně budeme nadále spolehlivým partnerem,“ uvedl.

Transakce, kterou ještě musí schválit Evropská komise, je posledním krokem ke splnění podmínek, které společnost E.ON nabídla Evropské komisi v souvislosti se schválením transakce mezi RWE a E.ON. Dřívější vlastník innogy, německá společnost RWE, se s E.ON v roce 2018 dohodla na rozdělení firmy.

E.ON získal podíl v innogy, RWE si naopak tehdy ponechalo aktivity innogy v odvětví obnovitelných zdrojů energie a získalo rovněž aktivity E.ON v tomto sektoru. Společnost E.ON loni nabídla, že plynárenské a elektrárenské aktivity innogy v České republice prodá. Důvodem byla snaha rozptýlit obavy komise, že by převzetím části innogy mohla získat dominantní pozici na evropském trhu.

Agentura Reuters v březnu napsala, že mezi zájemci o maloobchodní aktivity innogy v Česku byly například i Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského, KKCG Karla Komárka, společnost Sev.en Energy Pavla Tykače, PPF Petra Kellnera a Pražská energetika.

Innogy na konci loňského roku v Česku zaměstnávala zhruba 4 100 lidí. Firma v Česku zajišťuje dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby.

MVM mimo jiné vlastní v Maďarsku jadernou elektrárnu, paroplynové a solární elektrárny, provozovatele sítě a je také aktivní na trhu s plynem.

Podíl innogy na distribuci plynu v ČR v předchozích letech činil okolo 85 procent. Mezi největší konkurenční firmy v Česku patří například Pražská plynárenská či E.ON, který ještě samostatně působí na jihu Čech. Ke konkurenci patří i firmy, které se jinak specializují spíše na dodávky elektřiny, jako jsou ČEZ, Bohemia Energy a další.

Analytici: Prodej innogy neohrozí, Maďaři tím navýší svou hodnotu

Prodej tuzemské energetické skupiny innogy maďarské firmě MVM Group její postavení na českém trhu neohrozí. Pro Maďary je akvizice především příležitostí proniknout na další trhy a zároveň navýšit vlastní hodnotu. Lze proto očekávat, že případné změny budou zatím jen minimální a postupné. Myslí si to analytici, které oslovila ČTK.

Nejvyšší cena je podle Jiřího Gavora z konzultační firmy ENA zřejmě hlavním důvodem, proč z mnoha velkých zájemců uspěla MVM Group. Upozornil, že Maďaři budou na tuzemském trhu úplnou novinkou, obě strany si proto budou muset na sebe nejprve zvykat. Ačkoli MVM Group nemá zkušenosti s českým trhem, fungování firmy to podle Gavora neohrozí. "Kupují stabilní podnik, nový majitel proto bude postupovat konzervativně. Není důvod něco zásadně měnit, proces případných změn bude jen pozvolný," podotkl Gavor. Pro maďarský státní podnik je podle něj akvizice innogy také možnost získání nového know-how od velkého fungující firmy, které následně může využít i v jiných zemích.

Koupě innogy je podle analytiků zároveň cestou k navýšení hodnoty maďarské firmy. Tu nyní ze 100 procent vlastní maďarský stát, analytik ze společnosti Natland Petr Bartoň ovšem upozornil, že tamní vláda nyní zvažuje privatizaci firmy na burze. "V celém regionu střední a jihovýchodní Evropy tak činí akvizice, které by se měly projevit ve zvýšení prodejní ceny," uvedl Bartoň. MVM Group svým postavením přirovnal k tuzemské společnosti ČEZ.

Hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda vidí jako hlavní cíl maďarské společnosti rozšíření jejího postavení na středoevropském trhu a navýšení její hodnoty. Upozornil na to, že MVM Group získává innogy v rámci širší vlny svých akvizic, která zahrne zejména balkánské země. Společnost zároveň úzce spolupracuje s Ruskem při výstavbě nových bloků jaderné elektrárny Paks.

MVM Group je v současnosti největším výrobcem elektřiny v Maďarsku. Vladimír Štěpán z ENAS proto předpokládá, že by se Maďaři v budoucnu mohli stát i konkurencí pro tuzemský ČEZ. Upozornil, že plyn bude v celé Evropě do budoucna i při výrobě elektřiny stále důležitější. "Nemusí to být špatná zpráva pro Českou republiku," dodal.

Nákup innogy je druhou velkou transakcí během posledních dvou týdnů, kterou v Česku podnikla maďarská firma. Penta Investments v červnu prodala leteckého výrobce Aero Vodochody maďarskému podnikateli Andrási Tomborovi a skupině Omnipol, připomněl analytik z Capitalinked.com Radim Dohnal. "Bude zajímavé sledovat, jak efektivně budou tento podnik spravovat. Dlouho jsme tu neměli maďarského vlastníka takto významného podniku," podotkl.

Zdroj:
ČTK
Energetika
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Maďarsko
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
4. 5. 2021 17:01
Filip Kejla (WOOD & Company): Fundamenty ukazují býčím směrem, investoři ale musejí umět vybírat.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
28. 4. 2021 11:51
ABCD investora: ESG investice, trh START a kapitalismus po covidu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Pilulka Lékárny
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Zaostřeno na digitální měny centrálních bank
Centrální banky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
1. 5. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): Americké akcie podporují postup v boji s pandemií, politika Fedu i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat