NWR by mohla mít prospěch z ukrajinské krize

Konflikt na Ukrajině ohrožuje produkci z ukrajinských uhelných dolů. Některé doly musely omezit, nebo dokonce pozastavit těžbu. Polsko navíc uvažuje o zákazu dovozu uhlí z Ruska. Všechny tyto zprávy na první pohled mohou nahrávat těžařům z Polska a ČR, tedy i zadlužené NWR.
Ukrajina je druhým největším producentem uhlí v Evropě. Centrem ukrajinské těžby uhlí jsou Doněcká a Luhanská oblast, kde se již několik měsíců bojuje. Podle ukrajinského nezávislého svazu těžařů již provoz zastavila zhruba polovina ze 115 ukrajinských uhelných dolů.
Mnohý investor, který drží akcie NWR, by mohl po těchto informacích zajásat. Mohly by být impulzem pro růst cen uhlí, což by do budoucna mohlo znamenat, že se NWR po očekávané restrukturalizaci vzpamatuje.
Jenže podle analytiků by na tuto úvahu měli investoři rychle zapomenout. "Případné omezení exportu uhlí z Ukrajiny by patrně nemělo vychýlit cenové poměry uhlí v našem regionu, které se odvíjejí od cen světových. Ukrajinský export představuje celkově ve svém objemu zhruba objem těžby NWR (8 až 10 milionů tun ročně) a z regionu ukrajinské uhlí dovážejí jen Polsko a Maďarsko. Případné výpadky dovozu by se patrně daly nahradit domácí těžbou, což by případně mohla být příležitost pro NWR; viděli bychom asi určitý nárůst těžby a prodejů, ale nečekal bych velký pohyb. Proto s omezením exportu z Ukrajiny do střední Evropy nespojuji nějaké velké naděje na zlepšení hospodaření NWR. S tím souvisí i názor, že to neovlivní (pozitivně) probíhající proces restrukturalizace," říká analytik z BH Securities Petr Hlinomaz.
Vliv konfliktu na Ukrajině na NWR vidí jako minimální i Marek Hatlapatka ze společnosti CYRRUS. Ukrajina je sice velkým těžařem uhlí, nicméně dle Hatlapatky z globálního pohledu už ne tak významným exportérem, což platí zvláště pro koksovatelné uhlí. "Takže vliv na cenu uhlí, potažmo na hospodaření NWR, vidím jako velmi omezený," uvedl Hatlapatka.
Podle Jana Rašky z Fio banky je zásadní a primární věcí pro NWR to, zda nakonec dojde ke schválení navrženého restrukturalizačního plánu. Fundament spojený s hospodařením společnosti je nyní podle něj u akcií NWR potlačen, když je zřejmé, že i v následujících letošních kvartálech bude společnost pravděpodobně ve ztrátě na provozní úrovni hospodaření (a bude bojovat maximálně o mírně kladný EBITDA). "Navíc se domnívám, že NWR v současnosti nemá ani vybudované dostatečné odběratelské vazby na Ukrajinu, když dodává uhlí především svým zákazníkům ze středoevropského regionu. Otázka budování nových odběratelských vztahů je spíše dlouhodobější záležitostí," uvedl Raška.
"Hrát" akcie NWR, které jsou značně volatilní a reagují především na zprávy ohledně restrukturalizace, nemá smysl.
Nějaký pozitivní efekt pro ceny uhlí by se však nakonec mohl objevit. "Malou naději pro uhlí v souvislosti s děním na Ukrajině a v Rusku vidím. Německo je kromě ruského plynu poměrně závislé i na dodávkách ruského uhlí, které kryje až 25 % německé spotřeby. Narušení těchto dodávek by mohlo jeho cenu zvednout. Otázkou je, na jak dlouho. Osobně jsem ale přesvědčen, že k narušení dodávek plynu, ropy a uhlí mezi Ruskem a klíčovými zeměmi EU, jako je Německo, nedojde," říká energetický analytik z J&T Michal Šnobr.