O2 Czech Republic loni vydělala 5,6 miliardy korun. Výsledky byly podpořeny pokračujícím zájmem o O2 TV a finanční služby

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic za loňský rok vykázala čistý zisk 5,59 miliardy Kč. Meziročně tak společnost vydělala o 6,2 % více. Pokles cen v tradičních oblastech a dopad zrušení roamingu v EU vyvážila nabídka nových služeb. Nárůst zisku pak ovlivnil prodej podílu ve společnosti Taxify.

Provozní zisk EBITDA se proti roku 2016 změnil minimálně, zvýšil se o 0,6 % na 10,51 miliardy Kč. Konsolidované výnosy se zvýšily o 0,5 % na 37,71 miliardy Kč, provozní náklady stouply o 3,5 % na 8,24 miliardy Kč.

Výnosy z pevných linek se snížily o 6,7 % na 10,79 miliardy Kč. Výnosy z O2 TV se naopak o desetinu zvýšily. Mobilní výnosy vzrostly o 3,4 % na 19,99 miliardy Kč, a to i přes dopad evropské regulace roamingu, která se ve výsledcích negativně projevuje od třetího čtvrtletí. Jednou z nejrychleji rostoucích oblastí z pohledu tržeb byly pro O2 finanční služby.

"Rok 2017 byl rokem zvýšených investic. Zajistili jsme si prodloužení užívání značky O2 a získali jsme nové frekvenční licence. Na Slovensku jsme se díky nárůstu investic do vlastní sítě stali jedničkou v pokrytí nejrychlejší datové sítě LTE," uvedl finanční ředitel Tomáš Kouřil.

Investice firmy loni dosáhly 4,4 miliardy Kč, což je prakticky totožná výše jako v předloňském roce. Kromě jednorázových položek, jako byly obnova kmitočtové licence v pásmu 450 MHz, příděl kmitočtové licence v pásmu 3 700 MHz nebo prodloužení licenční smlouvy za užívání značky O2, byly hlavní investice spojeny s transformací IT a s mobilní sítí.

Podnikání v České republice

Počet mobilních zákazníků O2 stagnoval na 4,938 milionu. Z toho počet zákazníků smluvních služeb vzrostl o 2,2 % na 3,429 milionu. Průměrný měsíční výnos na zákazníka (ARPU) stoupl o čtyři koruny na 293 Kč. V síti operátora O2 má 63 % telefonů operační systém a 46 % podporuje LTE.

Počet zákazníků služby O2 TV na pevných linkách se zvýšil o 7,5 % na 237 000. Množství přípojek xDSL kleslo o 5 % na 729 000, počet rychlejších připojení VDSL ale stoupl o 7 % na 535 000. Počet hlasových pevných linek klesl o 12 % na 613 000.

Podnikání na Slovensku

Počet mobilních zákazníků na Slovensku vzrostl do konce prosince 2017 meziročně o 2,3 % na 1,937 milionu, z toho počet zákazníků smluvních služeb se zvýšil o 5,9 % na 1,141 milionu. Provozní výnosy vzrostly o pět procent na 7,13 miliardy Kč. Meziroční srovnání bylo negativně ovlivněno posilováním koruny, výnosy v eurech vzrostly o 7,8 % na 271 milionů eur. Za nárůstem stály vyšší výnosy z mobilních datových služeb a z prodeje zařízení.

Za samotné čtvrté čtvrtletí společnost vykázala tržby 9,84 miliardy Kč (meziročně +0,1 %), provozní zisk EBITDA 2,71 miliardy Kč (+4,4 %) a čistý zisk 1,47 miliardy Kč (+18,2 %). V Česku firmě výnosy klesly o 0,4 % na 7,96 miliardy Kč, na Slovensku se tržby zvýšily o 2,4 % na 1,9 miliardy Kč. Zisk EBITDA v Česku v posledních třech měsících roku stoupl o 1,9 % na 2,05 miliardy Kč, na Slovensku vyskočil o 12,8 % na 661 milionů Kč. EBITDA marže dosáhla 27,6 %, což znamená nárůst o 1,1 procentního bodu v porovnání s čtvrtým kvartálem roku 2016.

Čistý zisk byl pozitivně ovlivněn příjmem z prodeje podílu v estonské společnosti Taxify prostřednictvím dceřiné společnosti Bolt Start Up Development, který zvýšil finanční výnosy o zhruba 60 milionů Kč.

Celkové provozní náklady bez zahrnutí odpisů dosáhly ve čtvrtém čtvrtletí 7,1 miliardy Kč. V číslech je nadále patrný vliv insourcingu zaměstnanců call center a přeměny franšízových prodejen na vlastní. Díky tomu klesly provize, náklady na IT a náklady na externí call centra, na druhou stranu ale kvůli vyššímu počtu zaměstnanců došlo ke zvýšení osobních nákladů o 7,3 %. Kromě toho se v nákladech negativně projevil růst roamingových poplatků, které musí společnost platit velkoobchodním zahraničním partnerům za využívání roamingových služeb svými zákazníky mimo ČR.

"Firma zveřejnila překvapivě dobré kvartální výsledky, které překonaly i nejoptimističtější odhady. Čísla hodnotíme jednoznačně pozitivně, cena akcií by měla reagovat růstem. Management O2 bohužel v tiskové zprávě nezveřejnil návrh na výplatu dividendy ani neposkytl žádnou indicii. V souladu s trhem očekáváme výplatu na úrovni 21 Kč na akcii včetně části postupně vypláceného emisního ážia," uvedl analytik z Komerční banky Miroslav Frayer. "Za největší riziko pro cenu akcií považujeme přísnější regulaci. Dalším je výrazné posílení české koruny vůči euru, které by se projevilo v nižších tržbách ze slovenského mobilního segmentu po převodu na české koruny. Případný příchod čtvrtého operátora na český trh by mohl tlačit na marže společnosti," dodal Frayer

"Společnost se vyjádřila, že vzhledem k interním faktorům (změny ve vedení, audit a podobně) dojde ke zveřejnění návrhu na výplatu dividendy později. Na dividendové politice ani přístupu se ale podle komentáře O2 nic nemění. Očekáváme, že trh mohou ovlivňovat různé spekulace, a to včetně scénářů s variantou nevyplacení dividendy. Proto očekáváme navzdory slušným číslům spíše mírně nepříznivou reakci trhu," napsal analytik z J&T Banky Milan Vaníček.

Během konferenčního hovoru vedení společnosti uvedlo, že kapitálové náklady (CAPEX) pro rok 2018 by měly nadále růst, a to i kvůli nákupu výhradních práv pro vysílání Ligy mistrů UEFA na O2 TV.

Společnost O2 Czech Republic vlastní s majoritním podílem zhruba 80 % investiční skupina PPF, jedna z největších investičních skupin ve střední a východní Evropě. Hlavním majitelem skupiny PPF je nejbohatší Čech Petr Kellner.

Zdroj:
O2 Czech Republic, ČTK
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat