O2 Czech Republic loni vzrostly počet zákazníků i tržby, čistý zisk ale firmě mírně klesl

Největšímu tuzemskému operátorovi O2 Czech Republic loni vzrostly tržby o 0,8 % na 38 miliard korun. Čistý zisk firmě ale klesl o 2,5 % na 5,45 miliardy korun. Důvodem byly vyšší odpisy kvůli investicím do nákupu sportovních práv, transformaci IT systémů a investicím do sítí na Slovensku.

"Z finančního pohledu byl rok 2018, zejména pak druhé pololetí, rokem nejvyšších investic od rozdělení společnosti v roce 2015. Kromě investic do nákupů exkluzivních sportovních práv a transformace informačních systémů jsme pokračovali v investicích do dalšího posílení vlastní mobilní sítě na Slovensku," uvedl finanční ředitel podniku Tomáš Kouřil. Dodal, že většina investic směřovala do prorůstových oblastí.

Růst výnosů mobilního segmentu o 1,6 % na 20,3 miliardy korun plně nekompenzoval o 3,6 % nižší výnosy v segmentu pevných linek, které dosáhly 10,4 miliardy korun. Hlavními zdroji růstu byly mobilní data, finanční služby, O2 TV a prodeje zařízení. Na Slovensku vzrostly provozní výnosy v korunách o pět procent na 7,5 miliardy korun.

Provozní zisk EBITDA loni stoupl o 6,2 % na 11,16 miliardy Kč. V Česku se zvýšil o 5,1 % na 8,51 miliardy Kč a na Slovensku o 9,9 % na 2,66 miliardy Kč. V eurech vzrostl provozní zisk EBITDA na Slovensku o 12,8 % na 104 milionů eur.

Konsolidovaná EBITDA marže dosáhla 29,4 %, což představuje meziroční nárůst o 1,5 procentního bodu. EBITDA marže vzrostla v České republice (+1,4 procentního bodu na 27,7 %) i na Slovensku (+1,6 procentního bodu na 35,5 %).

Mobilní zákaznická báze se loni zvýšila meziročně o dvě procenta na 5,04 milionu. Počet smluvních klientů vzrostl o pět procent na 3,6 milionu. Na Slovensku se počet klientů zvýšil o 4,7 % na 2,03 milionu. Celkový počet aktivních přístupů k O2 TV se zvýšil o třetinu na 758 000.

Vliv nového účetního standardu

"Počet zákazníků našich tradičních měsíčních tarifů O2 TV se za rok 2018 zvýšil o více než 60 000 a počet mobilních zákazníků smluvních služeb o 165 000. Růst obchodního výkonu je o to cennější, že jsme ho dosáhli současně s úspěšným dokončením historicky největšího transformačního projektu informačních technologií. Ten nám v budoucnu umožní výrazně rozvinout samoobsluhu Moje O2 a zásadně změní způsob, jakým budeme vyvíjet nové produkty a obsluhovat naše zákazníky," dodal předseda představenstva a generální ředitel O2 Jindřich Fremuth.

Od začátku loňského roku O2 používá nový účetní standard IFRS 15. Jeho přijetí mělo za následek významné změny v konsolidované účetní závěrce společnosti, především pokud jde o časování uznání výnosů a ve vztahu k aktivaci nákladů na získání smluv se zákazníky. Pozitivní dopad přijetí standardu IFRS 15 do čistého konsolidovaného zisku za rok 2018 byl 152 milionů Kč.

Celková výše finančního dluhu činila ke konci loňského roku 10,5 miliardy korun a poměr čistého dluhu k provoznímu zisku EBITDA dosahoval na konci roku 0,72.

Za samotné čtvrté čtvrtletí společnost vykázala tržby 9,79 miliardy Kč (meziročně -0,3 %), provozní zisk EBITDA 2,82 miliardy Kč (meziročně +4,1 %) a zisk po zdanění 1,23 miliardy Kč (meziročně -16,4 %).

Hlavním důvodem poklesu tržeb ve čtvrtém čtvrtletí byly nadále hlasové služby na pevných linkách a tentokrát i slabší tržby v segmentu ICT. Pod očekáváním byl především vývoj na Slovensku, kde růst tržeb zpomalil po dvou kvartálech silného růstu na 3,3 %.

Analytici: Výsledky za čtvrté čtvrtletí jsou spíše mírným zklamáním

"Výsledky za čtvrté čtvrtletí jsou pro nás spíše mírným zklamáním, když s výjimkou provozního zisku EBITDA všechny položky zaostaly za našimi i konsenzuálními odhady. Ačkoli zisk EBITDA byl meziročně vyšší o 4,1 %, jedná se o dopad nového účetního standardu IFRS 15, který provozní zisk před odpisy a amortizací navýšil o více než 200 milionů korun. Bez této účetní změny by zisk EBITDA dosáhl pouze 2,6 miliardy korun, což by znamenalo meziroční pokles o 3,7 %. Celoroční výsledky ukazují na růst zisku EBITDA o 6,2 %, opět je to ale vlivem změny účetního standardu, bez něj by zisk EBITDA dosáhl prakticky totožné úrovně jako o rok dříve. Investice v relaci k provozním výnosům činily za celý loňský rok 11,6 %, což je srovnatelný údaj s rokem 2017. Loňský rok by měl být podle prohlášení managementu vrcholem investičního boomu, letošní rok bude záviset na tom, zda ČTÚ spustí aukci frekvencí. Za pozitivum lze označit stále nízkou úroveň zadlužení," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

"Ve zveřejněné zprávě chybí návrh dividendy, podobně jako tomu bylo minule. Management O2 svůj návrh v loňském roce zveřejnil v polovině února. V souladu s tržním konsenzem očekáváme výplatu ve stejné výši jako loni, tedy 21 Kč na akcii, složenou z řádné dividendy 17 Kč a podílu z emisního ážia 4 Kč," dodává Kostka.

"Nejvíce nepříjemně nás překvapil výsledek tuzemských mobilních dat, který s tržbami 1,57 miliardy Kč za čtvrté čtvrtletí (+5,9 %) nedosáhl na náš odhad 1,61 miliardy Kč. Ačkoli se nejedná o velký rozdíl a současně je to stále velice solidně rostoucí položka, považujeme mobilní data za budoucího tahouna příjmů společnosti, a proto jsme je očekávali lepší. Naopak provozní náklady klesly více, než jsme projektovali. Očekáváme, že celkový dojem z výsledků může být smíšený. Důvodem jsou mírně nižší tržby a nižší čistý zisk, než trh očekával. Úroveň tržeb je vždy významným ukazatelem a čistý zisk je důležitý pro dividendovou kapacitu, což je u O2 stěžejní faktor," uvedl analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

"Celkově O2 po očištění o IFRS 15 oznámila relativně slabá čísla od tržeb po čistý zisk. Růst tržeb na Slovensku i celkový z mobilních dat zpomalil, pozitivní je nicméně pokračující růst počtu zákazníků a rostoucí tržby z pevného internetu a O2 TV. V letošním roce očekáváme díky rostoucímu počtu zákazníků oživení," dodal analytik Petr Bártek z České spořitelny.

Společnost O2 Czech Republic vlastní s majoritním podílem zhruba 80 % investiční skupina PPF, jedna z největších investičních skupin ve střední a východní Evropě. Hlavním majitelem skupiny PPF je nejbohatší Čech Petr Kellner.

Zdroj:
O2 Czech Republic, ČTK
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat