O2 Czech Republic v prvním čtvrtletí vydělala 1,27 miliardy Kč, růst zisku zbrzdilo vyhlášení nouzového stavu

Telekomunikační společnosti O2 Czech Republic v prvním čtvrtletí stoupl čistý zisk o 2,6 % na 1,27 miliardy Kč. Vyššímu růstu zamezilo březnové vyhlášení nouzového stavu. Provozní výnosy se firmě zvýšily o 3,7 % na 9,59 miliardy Kč.

Provozní zisk EBITDA společnosti vzrostl o 6,5 % na 3,10 miliardy Kč. Provozní mobilní výnosy v Česku narostly o 1,3 % na 4,90 miliardy Kč a fixní výnosy stouply o 12,4 % na 2,95 miliardy Kč, zatímco výnosy na Slovensku se snížily o 3,9 % na 1,77 miliardy Kč. EBITDA marže O2 dosáhla v prvním čtvrtletí 32,3 %, meziročně se tedy zvýšila o 0,9 procentního bodu.

Pandemie nemoci covid-19 v posledních dvou týdnech prvního čtvrtletí firmu výrazně ovlivnila po obchodní i provozní stránce. Nastal útlum aktivity obchodních kanálů v souvislosti s omezením pohybu obyvatel v období nouzového stavu. To je společně s výpadkem výnosů z roamingu podle generálního ředitele Jindřicha Fremutha hlavní důvod, proč O2 dosáhla v klíčových ukazatelích jen mírného růstu.

"Naši úspěšnou strategii potvrdil téměř 12% meziroční růst provozního zisku EBITDA za první dva měsíce roku 2020. Poté, co vláda vyhlásila nouzový stav a přijala řadu mimořádných opatření, došlo v březnu k meziročnímu poklesu o 3,2 %," dodal finanční ředitel Tomáš Kouřil. Dopad pandemie na další vývoj hospodaření podle něj nelze spolehlivě odhadnout.

Poměr čistého dluhu bez zahrnutí leasingu k provoznímu zisku EBITDA klesl mezikvartálně na 0,6 z 0,7.

Pandemie zbrzdila růst počtu klientů

Celkový počet mobilních zákazníků O2 v Česku dosahoval na konci března 5,86 milionu, z toho 3,26 milionu tvořili smluvní klienti. Počet zákazníků některého z tarifů služby O2 TV dosáhl 459 000. Březnový růst počtu nových zákazníků o 15 % je v kontrastu s 65% meziročním nárůstem v předchozích dvou měsících.

Počet zákazníků vysokorychlostního internetu přes kabel i pomocí bezdrátové technologie dosahoval ke konci prvního čtvrtletí 840 000. Zatímco v lednu a únoru počet nových zákazníků meziročně vzrostl o 11 %, v březnu se propadl o pět procent. Na Slovensku dosáhl celkový počet aktivních zákazníků dceřiné firmy O2 Slovakia 2,15 milionu.

O2 se společně se svými zákazníky, státem i neziskovými organizacemi zapojila do boje proti šíření nákazy poskytnutím řady služeb zdarma. Jejich hodnota dosáhla 384 milionů korun, uvedla společnost.

Analytici: Výsledky jsou neutrální až mírně pozitivní, pandemie dopadá na roaming

"Čísla hodnotíme neutrálně i vzhledem k tomu, že vývoj po vypuknutí pandemie byl podle očekávání. Výraznější vliv covidu-19 bude znát plně až v druhém čtvrtletí. O2 zatím neposkytla žádný výhled, to ale nebylo zvykem ani v posledních letech," napsal analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

"Tržby byly nad našimi odhady, zejména díky silným prodejům hardwaru (+27 % díky poptávce po internetu a O2 TV) a také díky silným tržbám z ICT (+34 % díky vládnímu kontraktu). Restriktivní opatření ovlivňují tržby z roamingu, vedou ovšem ke značně vyšší lokální aktivitě. Vyšší prodeje hardwaru se nebudou opakovat, silný růst v mobilních datech a pevném internetu by však měl kompenzovat ztracené tržby z roamingu a celkově pomalejší obchodní aktivitu," doplnil analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Výsledky hospodaření překonaly naše odhady a hodnotíme je pozitivně. Dopad covidu-19 byl vidět v březnu, ale na celkové výsledky to podstatný vliv nemělo. O2 ukázala, že dokáže generovat silný hotovostní tok. FCF vzrostlo o podstatných 70 % na 1,2 miliardy korun. Navíc při současné ceně akcií je velmi zajímavý dividendový výnos 9,5 %," napsal analytik Bohumil Trampota z Komerční banky. "Za největší riziko považujeme přísnější regulaci. Dalším je i výrazné posílení české koruny vůči euru, jež by se promítlo na nižších tržbách ze slovenského mobilního segmentu vyjádřených v českých korunách. Příchod čtvrtého operátora by mohl tlačit na marže společnosti," dodal.

Během konferenčního hovoru vedení O2 uvedlo, že firma vyhodnocuje, zda bude potřebovat pro provoz 5G sítě nové spektrum, nebo bude moci použít stávající. Potenciální účast skupiny ČEZ v aukci frekvencí by podle něj byla vzhledem k podmínkám aukce a skutečnosti, že ČEZ je většinově vlastněn státem, brána jako nedovolená podpora státu.

O2 Czech Republic již akcionářům vyplatila zálohu na dividendu ze zisku za loňský rok. S akciemi společnosti se ale stále obchoduje s nárokem na výplatu 4 Kč na akcii z emisního ážia. Rozhodný den byl v tomto případě stanoven na 23. května. Valná hromada, která o výplatě rozhoduje, kvůli epidemii covidu-19 probíhá korespondenční formou. Hlasování v rámci valné hromady bylo spuštěno 11. května a pro jednotlivé body bude trvat do 17. června, respektive do 2. července s ohledem na nutnost notářského zápisu.

Loni firmě stouply výnosy o 2 % na 38,76 miliardy korun. Čistý zisk jí ale vzrostl kvůli investicím jen o 0,2 % na 5,46 miliardy korun. Firma zvýšila počet zákazníků u všech svých služeb, nejvíce přidala O2 TV (více než 100 000). Spotřeba mobilních dat vzrostla loni za celý rok o 30 %.

Společnost O2 Czech Republic vlastní s majoritním podílem zhruba 80 % investiční skupina PPF, jedna z největších investičních skupin ve střední a východní Evropě. Hlavním majitelem skupiny PPF je nejbohatší Čech Petr Kellner.

Zdroj:
O2 Czech Republic, ČTK
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
17. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Nová popularita etherea a vztah trhu s výnosovou křivkou
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosová křivka
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
15. 5. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Ochránit se před 20-30% propadem cen akcií by v současnosti nebyla žádná…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat