Operátorovi O2 Czech Republic v prvních devíti měsících roku vzrostl zisk o 7,7 % na 4,33 miliardy Kč

Operátor O2 Czech Republic zvýšil za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk o 7,7 % na 4,33 miliardy korun. Provozní výnosy společnosti vzrostly o 2,2 % na 29,25 miliardy korun. K růstu zisku zásadní měrou přispěly provozní úspory, za zvýšením výnosů stojí příjmy z O2 TV a mobilních dat.

Na úrovni provozního zisku EBITDA společnost vykázala za první tři čtvrtletí roku výsledek 9,86 miliardy Kč, meziročně jí tak zisk vzrostl o 5,9 %. EBITDA marže společnosti pak vzrostla o 1,1 procentního bodu na 33,7 %.

Především díky zájmu o mobilní datové připojení vzrostl v prvních devíti měsících roku počet mobilních zákazníků o šest procent na 5,94 milionu. Zákaznická báze mobilních smluvních služeb byla na úrovni 3,28 milionu, počet zákazníků předplacených služeb byl 1,93 milionu a počet SIM pro komunikaci různých zařízení mezi sebou 729 000.

Počet zákazníků některého z tarifů služby O2 TV, která funguje na pevné lince od O2 i na internetovém připojení od jakéhokoli poskytovatele, dosáhl k 30. září celkem 503 000, tedy o 97 000 více než loni. Počet zákazníků vysokorychlostního internetu přes kabel i pomocí bezdrátové technologie stoupl meziročně o 19 000 na 849 000.

"V první polovině roku jsme kvůli pandemii svá interní očekávání nenaplnili. Abychom kompenzovali pokles mobilních výnosů a dosáhli růstu čistého zisku, museli jsme přistoupit ke snížení jak provozních, tak investičních výdajů. Po skončení první vlny pandemie jsme zaznamenali postupné zlepšení finanční výkonnosti, druhá vlna bohužel vede ke zhoršení výhledu pro zbytek roku," dodal finanční ředitel O2 Tomáš Kouřil.

V České republice se provozní výnosy za první tři čtvrtletí roku zvýšily o 2,7 % na 23,76 miliardy Kč. Výnosy v mobilním segmentu klesly o 0,5 % na 14,88 miliardy Kč. V segmentu pevných linek stouply o 8,6 % na 8,88 miliardy Kč.

O2 - mobilní výnosy v ČR (9M2020)

Na Slovensku klesly celkové provozní výnosy meziročně o procento na 5,61 miliardy Kč. Podobně jako v České republice stály za poklesem především nižší výnosy z roamingu a prodeje telefonů. Počet zákazníků se na Slovensku zvýšil o 73 000 na 2,189 milionu.

O2 - výnosy na Slovensku (9M2020)

Za samotné třetí čtvrtletí firma vykázala celkové výnosy 9,95 miliardy Kč (meziročně +3,1 %), provozní zisk EBITDA 3,54 miliardy Kč (meziročně +8,5 %) a čistý zisk 1,66 miliardy Kč (meziročně +16,8 %). EBITDA marže se meziročně zvýšila ve třetím čtvrtletí na 35,7 % z 33,9 %.

Také ve třetím čtvrtletí se ve finančních výsledcích operátora projevoval negativní dopad pandemie covidu-19. Kvůli poklesu cestování do zahraničí a z něj do Česka zůstaly jednou z nejvíce zasažených oblastí výnosy z roamingu. "Přestože jsou telekomunikace vůči dopadu pandemie relativně imunní, i u nás se negativně projevují některá protiepidemická opatření," uvedl generální ředitel O2 Jindřich Fremuth.

Zadlužení měřené poměrem čistého dluhu k zisku EBITDA je 0,79 proti 0,9 v předchozím kvartálu a 0,85 před rokem. Stávající zadlužení je stále výrazně pod střednědobým cílem managementu na úrovni 1,5.

Analytici: Výsledky jsou nad odhady, čtvrtý kvartál se bude podobat druhému čtvrtletí

"Výsledky O2 za třetí čtvrtletí byly jasně nad odhady, zejména díky lepším průměrným příjmům na zákazníka na Slovensku, zatímco všechny ostatní segmenty také vykázaly zlepšení v čistých přírůstcích zákazníků. Placená televize přidala 27 tisíc, mobilní segment 23 tisíc (bez MtM) a Slovensko čtyři tisíce zákazníků. To je výrazné zlepšení proti předchozím dvěma čtvrtletím poklesů. Hlavně oceňujeme striktní kontrolu fixních nákladů, které oproti již nízkému druhému čtvrtletí klesly o dalších 6 %. To je velmi důležité ve světle probíhající druhé vlny pandemie koronaviru. O2 tak nadále vidíme jako dobrou defenzivní dividendovou sázku, když riziko příchodu čtvrtého operátora po probíhající aukci 5G již považujeme za více než započítané," uvedl analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Zveřejněné výsledky hodnotíme pozitivně nejen vzhledem k lepšímu než očekávanému výsledku na úrovni tržeb, ale rovněž díky dalšímu zlepšení provozní marže. Očekávali bychom pozitivní reakci trhu pro nejbližší dny. V delším výhledu je titul stále limitován očekávaným výsledkem probíhající aukce nových kmitočtů (přelom roku), který může zvýšit konkurenci na českém telekomunikačním trhu," doplnil analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

"Prezentace společnosti zobrazuje vývoj některých položek, jako jsou prodej HW a roamingové služby, za poslední období - říjen, tedy čtvrtý kvartál. Ten je obdobný jako při první vlně pandemie," uvedl také Vaníček. To podle něj naznačuje, že poslední čtvrtletí se bude potýkat s obdobným vývojem jako druhý kvartál, tedy silným propadem prodejů hardwaru a negativním vývojem v roamingových službách.

"Výsledky za třetí kvartál jsou na všech sledovaných úrovních lepší než očekávání trhu. Vyšší tržby a přísná kontrola nákladů znamenaly růst marží o téměř dva procentní body. Ačkoli telekomunikační byznys zvládá současnou krizovou situaci velmi dobře a je na první pohled proti situaci imunní, restriktivní opatření mají samozřejmě dopad i na tento sektor (například na roaming). Přesto bylo třetí čtvrtletí lepší než první a druhé," doplnil analytik Bohumil Trampota z Komerční banky.

Firma snížila investiční výdaje na 3,5 % tržeb, projeví se ale aukce 5G či obnova sportovních práv a sítě

Během konferenčního hovoru vedení společnosti uvedlo, že dopad nemoci covid-19 odhaduje na asi 200 milionů korun v podobě opravných položek k pohledávkám a zhruba 200 milionů korun v podobě marže z roamingu. Dopad bude mít rovněž pokles prodejů hardwaru kvůli nižší návštěvnosti kamenných prodejen.

O2 také snížila investiční výdaje, ty nyní činí jen 3,5 % tržeb v Česku. Ve čtvrtém čtvrtletí lze nicméně očekávat výdaje spojené s aukcí frekvencí pro 5G, další výdaje budou zahrnovat obnovu sportovních práv pro O2 TV a na roky 2021-2022 plánuje O2 vyšší kapitálové výdaje v oblasti sítí kvůli pravidelnému cyklu jejich obnovy.

"Podle čísel od managementu odhadujeme, že druhá vlna koronaviru může mít ve čtvrtém čtvrtletí až 6% dopad do zisku EBITDA. To bude nicméně nadále vyvažováno růstem tržeb z O2 TV a z mobilních dat a vysokými úsporami nákladů. Předběžně tak odhadujeme, že by firma měla být schopna doručit mírný meziroční růst EBITDA i ve čtvrtém čtvrtletí," říká Petr Bártek z České spořitelny.

Loni firmě stouply výnosy o 2 % na 38,76 miliardy korun. Čistý zisk jí ale vzrostl kvůli investicím jen o 0,2 % na 5,46 miliardy korun. Firma zvýšila počet zákazníků u všech svých služeb, nejvíce přidala O2 TV (více než 100 000). Spotřeba mobilních dat vzrostla loni za celý rok o 30 %.

Společnost O2 Czech Republic vlastní s majoritním podílem zhruba 80 % investiční skupina PPF, jedna z největších investičních skupin ve střední a východní Evropě. Hlavním majitelem skupiny PPF je nejbohatší Čech Petr Kellner.

Zdroj:
O2 Czech Republic, ČTK
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat