Operátorovi O2 Czech Republic v prvním čtvrtletí kvůli loňským vyšším investicím klesl zisk na 1,24 miliardy Kč

Telekomunikační společnosti O2 Czech Republic klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk o sedm procent na 1,24 miliardy Kč. Pokles způsobily loňské vyšší investice do růstových oblastí, které vedly k nárůstu odpisů hmotného majetku. Provozní výnosy stouply o 0,5 % na 9,25 miliardy Kč. Hlavními zdroji nárůstu byly finanční služby, O2 TV a mobilní data.

Provozní zisk EBITDA společnosti vzrostl o více než 11 % na 2,9 miliardy Kč. Provozní mobilní výnosy v Česku narostly o 0,4 % na 4,85 miliardy Kč, fixní výnosy naopak klesly o 1,5 % na 2,62 miliardy Kč. EBITDA marže O2 dosáhla v prvním čtvrtletí 31,4 %.

"Naše investice v loňském roce, jejichž podstatná část směřovala do sítí, vedly k nárůstu odpisů a meziročnímu poklesu čistého zisku. Meziroční nárůst provozního zisku EBITDA potvrzuje, že rozhodnutí investovat do prorůstových oblastí bylo strategicky správné," uvedl finanční ředitel O2 Tomáš Kouřil.

Celkový počet mobilních zákazníků dosahoval na konci prvního kvartálu 5,56 milionu. Z toho 3,51 milionu tvořili tarifní zákazníci. Již téměř 75 % telefonů v síti O2 spadá do kategorie chytrých zařízení a 60 % telefonů podporuje technologii LTE.

Větší objemy dat obsažené v tarifech FREE spolu se zájmem zákazníků o tarify O2 Data přispěly k 25% meziročnímu nárůstu spotřeby mobilních dat. Datovým přenosům opět jednoznačně dominovalo video.

Počet zákazníků digitální televize O2 TV využívajících některý z měsíčních tarifů a těch, kteří sledují televizi na webu nebo v aplikaci, se meziročně zvýšil téměř o polovinu na 889 000 aktivních přístupů. Za růstem stojí především vysoký zájem o exkluzivní sportovní obsah a nabídka balíčků O2 Spolu. Počet zákazníků vysokorychlostního internetu přes kabel i pomocí bezdrátové technologie dosáhl 811 000.

Na Slovensku vzrostly celkové provozní výnosy o čtyři procenta na 1,84 miliardy Kč. Růst táhly především mobilní datové služby. Celkový počet aktivních zákazníků se pohyboval kolem 2,05 milionu, z toho 1,3 milionu tvořili zákazníci smluvních služeb.

Čistý dluh O2 činil ke konci března 7,6 miliardy Kč a poměr čistého dluhu k provoznímu zisku EBITDA dosahoval na konci čtvrtletí 0,7.

Analytici: Výsledky jsou pozitivní, hlavně na úrovni provozního zisku EBITDA

"Výsledky za první kvartál hodnotíme pozitivně. Překvapením byl hlavně zisk EBITDA, který meziročně vzrostl o 11,5 %. Velmi silná byla i EBITDA marže (31,4 %, meziroční nárůst o 3,1 procentního bodu). Do velké míry se ale na tomto výsledku podepsal nový účetní standard IFRS 16 (pozitivní dopad do EBITDA ve výši 193 milionů Kč), bez něj by nárůst činil pouhá čtyři procenta. Na druhou stranu čistý zisk byl ovlivněn negativně, nicméně jeho propad o 12 milionů Kč nebyl tak výrazný, jak ukazovaly naše nebo tržní odhady. Důvodem byly odpisy, které nově zahrnují i odpis práv k užívání, u kterých jsme očekávali vyšší číslo," uvedl analytik Jiří Kostka z Komerční banky. "Ačkoli za dobrým výsledkem EBITDA stojí hlavně nový účetní standard, vnímáme čísla pozitivně, a to i s ohledem na výši čistého zisku. Akcie O2 by tak mohly reagovat mírným růstem."

"Výsledky za první kvartál jsou na provozní úrovni EBITDA lepší než tržní odhad. Lehké zklamání přišlo jen v ICT službách, jež zaznamenaly výnosy 340 milionů Kč (meziročně -10,2 %) oproti očekávání 380 milionů Kč," napsal analytik Milan Vaníček z J&T Banky. "Celkově hodnotíme výsledky mírně pozitivně, především díky lepšímu než očekávanému provoznímu zisku. Toto pozitivní překvapení ale může být mírněno, pokud se naplňuje náš předpoklad nezohlednění IFRS 16 v některých odhadech."

"Celkově O2 reportovala velmi dobré výsledky, které podpořil hlavně růst počtu zákazníků O2 TV a s tím i růst tržeb z fixního internetu. Růst v mobilním segmentu byl o něco slabší kvůli zpomalení růstu mobilních dat, které však vyvažuje oživení růstu hlasových služeb. Velmi silný růst počtu mobilních zákazníků ukazuje na úspěch nových konvergovaných a datových balíčků. Hlavním důvodem stagnujících tržeb byl zpomalující prodej hardwaru, který má ale jen malý dopad na zisk EBITDA," uvedl analytik Petr Bártek z České spořitelny. "O2 Czech Republic vnímáme jako dobrou sázku na blížící se dividendu (21 Kč na akcii včetně části emisního ážia). O2 stále čelí několika dlouhodobým rizikům, zdá se ovšem, že minimálně dobře řídí riziko možné regulace (výrazné snížení ceny dat) a budoucí konkurence ze strany Vodafonu (UPC)."

Společnost O2 Czech Republic vlastní s majoritním podílem zhruba 80 % investiční skupina PPF, jedna z největších investičních skupin ve střední a východní Evropě. Hlavním majitelem skupiny PPF je nejbohatší Čech Petr Kellner.

Na konci dubna společnost oznámila, že její představenstvo navrhne valné hromadě firmy vyplatit akcionářům dividendu a část emisního ážia v souhrnné hrubé výši 21 Kč na akcii (17 Kč dividenda, 4 Kč emisní ážio), stejně jako loni. Navrhované datum splatnosti dividendy a částky odpovídající snížení emisního ážia je 4. červenec. Představenstvo navrhuje, aby právo na výplatu měli ti, kdo budou akcionáři firmy ke dni konání valné hromady, tedy k 4. červnu.

Zdroj:
O2 Czech Republic, ČTK
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat