Oživení po koronavirové krizi: Může to být tentokrát jiné?

Může být po aktuální koronavirové recesi oživení rychlejší než po finanční krizi? Existuje řada důvodů tomu věřit.

Po dosažení dna během Velké recese trvalo zhruba dva roky, než se americká ekonomika dostala na předkrizové úrovně. V eurozóně a Česku to trvalo podstatně déle, zhruba pět let, než hospodářství opět "jelo" na úrovni srovnatelné se začátkem roku 2008. Mezitím eurozóna ještě stihla dluhovou krizi, v Česku jsme si ještě střihli recesi pod heslem "musíme škrtat, jinak budeme druhé Řecko".

Tentokrát je to jiné, případně tentokrát to bude jiné. Ano, právě jste si přečetli slova, která bývají označována za nejošidnější možný tržní výrok. Věřím ale, že by oživení ekonomiky po pandemii nemoci COVID-19 mohlo být opravdu svižnější než to po finanční krizi. Je pro to například následujících šest důvodů.

1. Charakter šoku

Finanční krize a Velká recese byly způsobeny nerovnovážným vývojem, bublinou na trhu s nemovitostmi a trhu se strukturovanými cennými papíry, a také nedostatkem likvidity. Byl to šok endogenní (vnitřní). COVID-19 je naopak šokem exogenním, není vyústěním žádné makroekonomické nerovnováhy. Pokles ekonomiky o zhruba 10 % byl způsoben karanténními opatřeními, která jsou nyní postupně uvolňována.

2. Náskok Číny

Čína, která je ve vývoji pandemie zhruba o dva měsíce napřed oproti dalším velkým ekonomikám (jako vždy připomeňme nejistotu spojenou s daty, která z Číny zbytek světa dostává), potvrzuje, že oživení probíhá relativně rychle. V případě průmyslu dokonce velice rychle, v sektoru služeb o něco pomaleji, protože se lidé vracejí do obchodů jen opatrně. Odhady pracují s normalizací poptávky po službách do konce léta.

3. Reakce centrálních bank a vlád

Reakce vlád a centrálních bank byla rychlejší a masivnější než po Velké recesi. Centrální banky snížily sazby (pokud mohly), rychle pumpují likviditu do systému, ale také přicházejí s dalšími programy podpory, jako jsou například úvěrové programy pro podniky.

Výrazně se od Velké recese změnila rétorika v oblasti fiskální politiky. Pamatujete si ještě, jak MMF nebo Německo hlásaly nutnost úspor? MMF již před několika lety opustil dogma, podle kterého recese vyžaduje rozpočtové škrty, protože si jeho ekonomové uvědomili, že během recese jsou fiskální multiplikátory největší, a rozpočtové škrty tak v době poklesu ekonomiky napáchají největší škody. I v Německu se přístup změnil, o potřebě fiskální podpory v době recese se tam hovořilo již před pár měsíci a nyní vláda masivně podporuje hospodářství.

COVID-19 a bankovnictví: (Nejen) české finanční domy na cestě k větší konkurenceschopnosti a digitální transformaci
Světová pandemie nemoci COVID-19 zatřásla finančními trhy a ovlivnila téměř celý svět. Tato globální krize je srovnatelná snad jen se světovou finanční krizí z let 2008-2009. Její dopady přitom mohou mít dalekosáhlejší důsledky, a to především na digitalizaci práce, změny způsobu fungování byznysu a řízení rizik. Co může koronavirová krize znamenat pro banky?

Obecně je tentokrát příznivější kombinace měnové a fiskální politiky, což by mělo znamenat efektivnější podporu nastartování opětovného růstu. Mnoho opatření v letech 2008 a 2009 bylo navíc zaměřeno na finanční sektor, tentokrát jsou cílem podniky a domácnosti.

4. Lepší možnost úvěrování

Problémem po finanční krizi bylo zadření úvěrového kanálu. Úvěry jsou mazivem ekonomiky, takže pokud úvěrování nefunguje, zadřou se jednotlivá soukolí hospodářství. Finanční sektor ovšem vstoupil do kronavirové krize lépe připraven, regulován a kapitálově vybaven. Centrální banky a vlády navíc přicházejí s programy záruk a dodávání likvidity, a tak zadření úvěrového kanálu hrozí výrazně méně.

5. Příprava na další vlnu pandemie

Prozíravé státy budují systémy chytré karantény, navyšují a uzpůsobují kapacity zdravotnického systému a pro výrobu ochranných pomůcek, aby případnou další vlnu pandemie zvládly bez plošné karantény, která má na hospodářství neblahý vliv. Vakcína bude plošně k dispozici nejspíše až v dalších letech, nadějně se ale jeví i testy desítek léků, které mohou snížit smrtnost či délku hospitalizace.

6. Důvěra finančního trhu

Finanční trh jako celek je nyní také nastaven na to, že průběh recese po pandemii nemoci COVID-19 bude jiný než před 10-12 lety. Korekce na trzích je rychlejší.

Nic z uvedeného nezlehčuje hloubku ekonomických problémů, se kterými se nyní potýkáme. Nejde ani o návod pro českou vládu či náznak toho, že je již to nejhorší za námi. Naopak, ještě je potřeba vyřešit spoustu věcí. Některé programy podpory ekonomiky "drhnou", je potřeba je upravit, zjednodušit a naplno zrealizovat a využít. Krize také ukázala, že je potřeba urychlit některé dlouhodobé trendy (digitalizace, automatizace, robotizace). Nemusíme ale odevzdaně předpokládat, že potrvá léta, než krize skončí.

Opakování velké deprese nehrozí. Koronavirová krize je zima, nikoli doba ledová
Pandemie nemoci covid-19 vyvolala na trzích největší šok za uplynulých deset let. Panika během února a března toho byla jasným důkazem, burzy se v té době hroutily jako domečky z karet. Byly výprodeje na trzích oprávněné? A vidíme nyní již opravdu světlo na konci tunelu?
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Finanční krize
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
16. 10. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 10. 2021 14:30
Švýcarský výrobce hodinek přišel s revoluční technologií. Teď se součástí jeho fantastického příběhu…
Inovace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 10. 2021 12:11
Emerging markets: K překonání výkonnosti amerických akcií jsou potřeba silné fundamenty, říká…
Alibaba
Přestat sledovat
Asijské akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
14. 10. 2021 12:40
Experti o budoucnosti Evropy: Žijeme si v dobrých časech, Čína nás ale hrozí převálcovat. Pohodlné…
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Inovace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat