Pražská burza: Co a proč teď (ne)kupovat

Firmy obchodované na pražské burze od začátku roku nabídly investorům pětinové zhodnocení i dvoutřetinovou ztrátu. Společně s tím se od ledna do začátku května jen potvrdilo, že Praha je a bude typická omezeným množstvím zajímavých titulů a solidními dividendami. Přesto umí něco nabídnout i milovníkům adrenalinu, říká trader z Wood & Company Vladimír Vávra, který pro Investiční web krátce okomentoval tituly nabízené na pražské burze.

CME

Spekulativní sázka na oživení reklamního trhu a znovunabytí tržního podílu v Česku. Údaje za 1Q2014 nasvědčují, že hospodaření společnosti dosáhlo inflexního bodu a postupně se bude vracet k úrovním z roku 2012. Limitujícím faktorem pro případný růst ceny akcií však zůstává efekt zředění z titulu navyšování kapitálu.

ČEZ

Nejvýkonnější titul pražské burzy v letošním roce (+17 %) navzdory nevalným výhledům vývoje ceny elektřiny. Akcie těží z očekávaného snížení investičních výdajů po zrušení tendru na dostavbu Temelína a vládního záměru zvýšit dividendový výplatní poměr. Pozitivně také působí vliv sektorového přecenění, o kterém svědčí například růst evropského indexu energetických společností STOXX Europe 600 Utilities od začátku roku o 9,9 %.

Erste Group Bank

I když banka avizovala nevýrazný rok 2014, vesměs kvůli jednorázovým nákladům na riziko, což do jisté míry souvisí se zátěžovými testy EBA, domníváme se, že se následující rok stane vzhledem k předkrizovým úrovním rokem normalizace zisků. V rámci očekávaného ekonomického oživení ve středoevropském regionu proto u akcií Erste cítíme atraktivní růstový potenciál.

Fortuna

Setrvávající silná dynamika přijatých sázek, růst počtu internetových uživatelů, slibný vývoje expanze na polském trhu a pozitivní vliv nárůstu sázení díky konání MS ve fotbale v Brazílii. Společnost očekává růst provozního zisku o 5 až 10 %, dividendový výnos činí bezmála 6 %.

Komerční banka

Stabilní výhled hospodaření, konzervativní bilance, sázka na oživení ekonomiky a s ním související růst úvěrové aktivity, zlepšení kvality aktiv, dividendový výnos přes 5 %.

NWR

Společnost kvůli dramatickému poklesu cen uhlí balancuje na hraně solventnosti. I když loni zahájila restrukturalizační proces, je její budoucnost – za předpokladu setrvání cen uhlí na stávajících úrovních a bez vylepšení kapitálové struktury a snížení hodnoty dluhu – nejistá. Odhadujeme, že by NWR dosáhla vyrovnaného provozního hospodaření při nárůstu ceny koksovatelného uhlí nad 170 USD za tunu ze současných asi 140 USD za tunu.

Ceny akcií firem obchodovaných na BCPP můžete na Investičním webu sledovat on-line.

Orco Property Group

Se ztrátou 62 % letos zatím titul s nejhorší výkonností na pražské burze. Jde především o důsledek souboje významných akcionářů, a sice skupiny amerických investorů z Kingstown a společností spojených s Radovanem Vítkem. Ten vyústil v prodej nejvýnosnějšího aktiva skupiny, společnosti Orco Germany.

Pegas Nonwovens

Po zahájení provozu egyptské výrobní linky očekáváme výrazné zlepšení provozního hospodaření (růst EBITDA o zhruba 20 %). Společnost díky silné poptávce pravděpodobně dosáhne lepších provozních marží. Navíc nižší investiční výdaje umožní snížit zadlužení.

Philip Morris ČR

Navzdory zvyšování tlaku na omezovaní kouření a růstu spotřebních daní očekáváme zmírnění eroze příjmů a stabilní a přehledný výhled ziskovosti v příštích letech. Akcie nabízí atraktivní dividendový výnos přes 6 %.

Stock Spirits

Akcie po uvedení na trh příjemně překvapily svou výkonností. Krátkodobě však lze očekávat převis nabídky po nedávném exitu hlavního akcionáře Oaktree formou zrychleného úpisu akcií (76,7 milionu kusů). Společnost je dominantním producentem lihovin v regionu střední a východní Evropy, je kvalitně řízena a schopna dosahovat kvalitních výsledků v těžkých časech(nedávná prohibice v Česku, zostření konkurenčního prostředí v Polsku). Akcie se obchodují s významným diskontem vůči srovnatelným společnostem na rozvinutých trzích (24 % EV/EBITDA, 18 % P/E).

Ceny akcií firem obchodovaných na BCPP můžete na Investičním webu sledovat on-line.

Telefónica C.R.

Akcie v letošním roce stagnují v rámci odhadovaného pásma pro případnou odkupní cenu nabídnutou PPF. Pro vývoj bude rozhodující záměr nového vlastníka ponechat, nebo stáhnout akcie z veřejného trhu. Do té doby investorům doporučujeme akcie držet.

Unipetrol

Akcie je dlouhodobě sužována nízkou likviditou kvůli malému počtu volných akcií na trhu, dva největší akcionáři ovládají asi 90 % akcií. Ačkoli po několika letech špatného hospodaření společnost vykazuje známky oživení v petrochemickém a maloobchodním segmentu, obrat hospodaření v rafinériích je prozatím v nedohlednu. Vzhledem ke srovnatelným společnostem v rámci regionu se akcie Unipetrolu jeví jako nadhodnocené, prémie na EV/EBITDA je zhruba 30 %.

VIG

Za loňský rok reportovala firma nejnižší úroveň čistého zisku od roku 2003, především kvůli ztrátám v rumunské a italské divizi. V roce 2014 trh očekává téměř dvojnásobný zisk na úrovni 450 % eur s tím, že se Rumunsko konečně dostane do kladných čísel, ale Itálie zůstane ztrátová. Dividendový výnos je asi 3,8 %.


Obchodování na pražské burze bude věnováno blížící se Investiční fórum.

Vyšší dividenda ČEZ, nové IPO v Praze, aktuálně atraktivní tituly (Investiční fórum o českých akciích)
Dividendová hvězda mezi světovými trhy, ale také burza, od které se odvracejí investoři a na kterou se příliš nehrnou nové společnosti. Pražská burza ale zůstává investiční alma mater řady drobných českých investorů. Průvodci investováním na burze v Praze byli hosté v pořadí již šestého Investičního fóra.
Akcie ČR
Přestat sledovat
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat