Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden index PX zpevnil o necelých 6 %

Obchodování na pražské burze začalo v pátek zhruba procento pod nulou. Během dne se ztráta indexu PX prohlubovala a seanci nakonec benchmark uzavřel přibližně dvě a půl procenta v minusu. Oslabila většina hlavních emisí včetně akcií energetické firmy ČEZ, se kterými se obchodovalo v největším objemu. V týdenním horizontu index PX přidal necelých šest procent.

Index PX kvůli obavám z šíření koronaviru zaznamenal v předchozích týdnech sérii hlubokých propadů, když klesl z více než 1 100 bodů v polovině února až na zhruba 690 bodů v polovině března. Začátkem tohoto týdne pražská burza zaznamenala výrazné posílení, index PX se vyšplhal až na více než 800 bodů, avšak v posledních dvou dnech se trh vrátil do červených čísel.

Index PX - 27. března 2020, zdroj: BCPP

K pátečnímu poklesu přispěly téměř všechny hlavní emise pražské burzy. Cenné papíry ČEZ odepsaly 3,34 % na 398,80 Kč. Nejvíce si pohoršily akcie Monety Money Bank, a to o 4,57 % na 53,25 Kč.

Posílení dosáhly jenom dvě z hlavních emisí. Cenné papíry provozovatele horských středisek TMR zdražily o 5,06 % na 830 korun a cenné papíry výrobce lihovin Stock Spirits zpevnily o 1,01 % na 50 korun.

Česká měna v pátek oslabila k oběma hlavním světovým měnám. V 17.00 oslabovala koruna vůči euru oproti předchozímu závěru o 14 haléřů na 27,34 EUR/CZK a k dolaru o čtyři haléře na 24,72 USD/CZK.

Týden na BCPP: Index PX +5,7 %, CME +25 %, ČEZ +0,76 %

Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX posílily o 5,7 %. Největší nárůst zaznamenaly akcie mediální skupiny CME, žádnou z hlavních akcií nepostihl pokles. V předchozím týdnu akcie klesly o téměř 12 %.

"Základním tématem posledních dnů a týdnů je vývoj kolem nového koronaviru. S tím jsou spojené i bezprecedentní kroky hospodářské politiky. Trhy razantní kroky přivítaly kladně, což se projevilo na zklidnění nálady," uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Pražská burza také zaznamenala nadprůměrný zájem investorů, objem obchodů dosáhl v uplynulém týdnu 4,51 miliardy Kč.

Nejobchodovanější byl ČEZ, jehož akcie během středeční seance dosáhly 440 Kč. Poté však byli na trhu aktivní mezinárodní prodejci, kteří cenu srazili zpět. ČEZ tak za celý týden nakonec přidal jen 0,76 %.

Nejvíce rostoucí společností minulého týdne byla CME s růstem o 25 %. Akcie bez jakýchkoli zpráv snížila předchozí ztráty, které byly způsobeny silným prodejním tlakem v zámoří. Dále platí, že se bude spekulovat, zda dojde k fúzi s dceřinou společností skupiny PPF. Nejméně růstovou akcií týdne byl Philip Morris ČR s růstem o 0,5 %.

Ani příští týden se trhy nevyhnou zprávám o koronaviru. "Samozřejmě se budou sledovat možné další kroky hospodářské politiky v globálním měřítku. Vnímáme, že přinejmenším psychologicky může být pro investory náročné sledovat data o šíření viru nebo informace o vývoji ekonomiky, která dostane silný negativní šok," upozornil Milan Vaníček.

Průběžné páteční zpravodajství

Půl hodiny po začátku obchodování ztrácely zhruba 3 % akcie Erste Group Bank a mediální skupiny CME. V minusu byla většina titulů, nad nulou se držely cenné papíry tabákové firmy Philip Morris ČR (+0,76 %), Avastu (+0,88 %) a pojišťovnické skupiny VIG (+0,04 %).

Z korporátních zpráv ráno investory zaujalo, že energetická skupina ČEZ bude s EMH pokračovat v přípravě těžby lithia na Cínovci v Krušných horách. Mluvčí ČEZ Roman Gazdík informoval, že firma Severočeské doly ze skupiny ČEZ vstoupí do české firmy Geomet, která je dceřinou firmou EMH a je držitelem přednostních práv na průzkum a využití ložiska. V další fázi projektu, zhruba do roku 2023, se podle Gazdíka uskuteční nejrůznější testy horniny a postupu výroby. Budou provedeny mimo lokalitu, těžba zatím nezačne.

Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
Stát využil energetickou společnost ČEZ, ve které má majoritní podíl, aby se dostal zpět k možné těžbě lithia v Česku. Shodla se na tom většina analytiků, které v pátek oslovila ČTK. ČEZ v pátek oznámil, že bude s australskou společností EMH pokračovat v přípravě těžby lithia u Cínovce. Severočeské doly ze skupiny ČEZ vstoupí do české firmy Geomet, která je dceřinou firmou EMH a je držitelem přednostních práv na průzkum a využití ložiska. Lithium se využívá mimo jiné při výrobě baterií.

SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


Půl hodiny před polednem index PX ztrácel 1,89 % na 786,43 bodu. ČEZ oslaboval o necelá 3 % na 400,40 Kč. Akcie CME a Kofoly klesaly zhruba o 2 % a cenné papíry Erste zlevňovaly o více než 2,5 %. Přes dvě procenta v minusu byly i akcie PFNonwovens. Nad nulou se držely jen akcie Philip Morris ČR, které zdražovaly o 1,21 % na 13 380 Kč.

Prohlubování ztrát pokračovalo i odpoledne, ve 14.45 index PX klesal o 2,95 % na 780,56 bodu. Hlouběji do minusu se propadly akcie Erste (-3,69 %), ČEZ (-2,52 %) nebo Monety (-5,47 %). Výrazně naopak poskočila cena akcií TMR (+7,59 % na 850 Kč) a nad nulou byly i cenné papíry VIG (+1,30 %) 

Zdroj:
ČTK, BCPP
Akcie ČR
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v ČR
Přestat sledovat
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat