Pražská burza: Veselé léto a šťastné druhé pololetí aneb Co index PX čeká a (ne)mine

Na pohled pohoda, pod klidnou hladinou ale hrozba nebezpečných spodních proudů. I tak je možné popsat očekávané dění na pražské burze během léta, potažmo v celém druhém pololetí. 02 C.R., jeden z pilířů trhu, zatím neodchází, NWR bojuje o život a dosavadní tahouni jsou podle všeho na čas vyčerpáni. Přesto by měl index PX podle expertů napříště růst.

Letní (ne)pohoda: Pivovary Lobkowicz nechají nahlédnout do karet, NWR zabojuje o život

Jak na tom bude pražská burza na konci léta?

Tomáš Menčík (CYRRUS): Hodnota PX na konci léta bude záviset primárně na akciích ČEZ, VIG, Komerční banky a Erste, které dohromady zajišťují 80 % výkonu indexu. Nemyslím si přitom, že by nějaká z těchto akcií měla v průběhu prázdnin výrazně klesat či růst. ČEZ po oznámení dividendy může na čas zmizet z hledáčku investorů, VIG poblíž maxim bude těžko hledat další směr vzhůru a banky pod vlivem nízkých úrokových sazeb a stupňující se regulace aktuálně také nemají velký prostor pro růst. Z těchto důvodů nepředpokládám, že bude index PX výrazně jinde než na konci června.

Milan Vaníček (J&T Banka): Během léta neočekávám výrazně jiný průběh obchodování, než jaký sledujeme nyní. Očekávám velmi lehký nárůst za podprůměrných objemů. Prázdninové období se většinou vyznačuje nižší aktivitou.

Kterým titulům se v létě bude dařit?

Tomáš Menčík (CYRRUS): Mezi jistoty z pohledu investorů budou patřit banky a klasické dividendové tituly jako Fortuna, Pegas Nonwovens a Philip Morris ČR. Jsou to dlouhodobě stabilní firmy, mnohdy imunní vůči vývoji na světových trzích. Do těchto akcií bych před dovolenou klidně investoval, ale nebral bych to jako krátkodobou investici; zejména ta dividendová jména bych nakupoval na delší časový horizont. Za spekulativní sázku považuji CME. Jde o "nejbezpečnější" ze spekulací, nicméně potenciál takové investice je podle mého názoru velice krátkodobý; dlouhodobě CME považuji za velké riziko, zásadním problémem je vysoký dluh a budoucí ředění akcií. To jsou faktory, které podle mého názoru nedovolí akcii s označením CETV dostat se dlouhodobě nad 70 korun za kus.

Milan Vaníček (J&T Banka): Rozhodující budou pravděpodobně výsledky za druhé čtvrtletí 2014. Ty mohou přinést nějaké vzrušení do letní nálady. Zajímavá budou čísla Pivovarů Lobkowicz, které se po IPO poprvé představí v rámci ostré výsledkové sezóny. Budeme sledovat, zda firma naplňuje výhledy zveřejněné během úpisu. Splnění, či dokonce překonání cílů může vyvolat obrat v zájmu o tento titul.

Které tituly budou index PX v létě naopak brzdit?

Tomáš Menčík (CYRRUS): Nemá smysl sázet na NWR. Firma je "jednou a půl nohou" insolventní, cena akcie se pohybuje v jednotkách korun. Pokud by prošel plán restrukturalizace, cena akcií NWR by mohla vzrůst o pár korun, tedy o desítky procent. Firmu je tedy možné vnímat jako spekulaci na vysoké zhodnocení. Podle mého názoru je to ale za hranou racionálního rozhodnutí.

Milan Vaníček (J&T Banka): Trh bude určitě pozorně sledovat průběh restrukturalizace NWR. Dosavadní absence zpráv totiž vyvolává spekulace týkající se budoucnosti firmy. I při úspěšné restrukturalizaci se ale minoritní akcionáři zřejmě příliš radovat nebudou, a to kvůli potenciálu výrazného ředění a tomu, že se zřejmě stále nevyjasní všechny otázky týkající se budoucnosti. Současný návrh neznamená oddlužení, jen přiměřené snížení dluhu. Stěžejní bude nadále vývoj na trhu s uhlím, kde výhled není příliš optimistický.

Druhé pololetí: Otazníky se vznášejí nad 02, ale i nad bankami

Jak na tom bude pražská burza na konci roku?

Petr Hlinomaz (BH Securities): Asi bychom se nejprve měli zeptat, v jakém složení bude index PX na konci roku. Zatím odhadujeme jen průměrný úspěch povinné nabídky odkupu akcií české Telefóniky (nyní již 02), a tudíž setrvání jejích akcií na pražské burze. Hodnota indexu ke konci roku by se tak mohla pohybovat kolem 1 080 bodů, což jsme odhadovali již na začátku roku. Pokud bych to měl formulovat o něco přesněji, pak tedy do konce roku by se index mohl dotknout 1 080 bodů.

David Brzek (Fio banka): Neočekávám, že domácí index v druhé polovině roku výrazněji vylepší dosavadní bilanci. Předpokládám, že vývoj na pražské burze bude nadále volatilní. Pro závěr letošního roku pak odhaduji index PX kolem 1 060 bodů.

Kterým titulům se do konce roku bude dařit?

Petr Hlinomaz (BH Securities): Z pohledu indexu PX, tedy velkých titulů, by mohly pozitivní momentum vytvářet banky. V případě Komerční banky by mohl v závěru roku převládnout výhled na dividendu, a to i přes slabší zisky dané nízkými úrokovými sazbami. U Erste Group Bank pak asi sice budou nějaké ztráty v Maďarsku, ale je možné, že očekávané oživení ekonomiky v druhé polovině roku dodá energii podnikání v ostatních zemích, kde banka působí. Z ostatních, méně významných titulů indexu PX, by si zasloužily pozornost Philip Morris ČR, Pegas Nonwovens a Fortuna. V prvém případě by se měl dostavit pozitivní efekt dividend, ale pozor na možnost vyšší spotřební daně; v druhém jde o kombinaci zvýšení výrobních kapacit a pokles objemu investic; ve třetím případě pak o pokračující růst objemu sázek, tedy i zisku.

David Brzek (Fio banka): Očekávám pokračování diskuze o změně dividendové politiky ČEZ, což může titul nadále podporovat, přestože se ceny elektřiny drží na nízkých úrovních.

Které tituly budou index PX do konce roku naopak brzdit?

Petr Hlinomaz (BH Securities): Nižší výkonnost lze zřejmě čekat u 02 C.R., kde můžeme předpokládat pokračující pokles zisků a dividendy, protože společnost nemůže doplnit dividendu z emisního ážia. Podpora ceny odkupu také brzy vymizí a není zřejmé, kam bude společnost navigovat nový vlastník. Dále lze těžko počítat s růstem u NWR a CETV, i když v druhém případě nemusíme předpokládat jen pokles kurzu, ale spíše vyšší volatilitu.

David Brzek (Fio banka): Slabší výkonnost čekám od bank. Akcie Komerční banky se nacházejí na historických maximech, přestože vedení opakovaně snížilo výhled pro letošní rok. Prostředí nízkých úrokových sazeb bankovním institucím nadále neumožňuje vylepšovat provozní výkonnost.

Akcie ČR
Přestat sledovat
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ivana Birtová, Realitní Shaker)
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat